Další zaměstnanci opouští brány sezimoústeckého Kovosvitu. Během pátku a dneška o místo přijde zhruba 150 lidí. Podle ředitele Libora Kuchaře zase jen dočasně na dva měsíce. Lidé si opět budou moci přivydělat.

„U nás se zase propouští a tolik lidí? Tam co dělám, máme naštěstí práce dost,“ podivil se zaměstnanec (44), který si nepřál zveřejnit své jméno.
„Oproti očekávání se propadl trh a došlo tím pádem k poklesu zakázek. Podle nastálé situace krize nekončí, ale bude pokračovat,“ skepticky míní ředitel .

Na druhou stranu doufá, že situaci zaměstnanců i firmy by mohly vylepšit případně získané zakázky na strojírenském veletrhu v Brně a v Hannoveru.
Bez problémů je hlavně slévárna. „Noví zaměstnanci, které jsme nabírali, šli v devadesáti procentech právě tam,“ informoval Kuchař.

Nové propouštění v Kovosvitu, podle analytičky úřadu práce Dagmar Kulvaitové, v příštím měsíci zřejmě zvýší čísla nezaměstnanosti.
Za uplynulý měsíc se nezaměstnanost vrátila pod deset procent. I když pouze o dvě desetiny procenta, a to z 10,07 procent na 9,87.
Úřad práce evidoval celkem 5458 osob, z nichž 4202 bylo vedeno na táborské pobočce a 1256 na soběslavské. Nově se přihlásilo 544 lidí, což je o 83 uchazečů méně než za únor.

Na rozdíl od minulého měsíce poklesl o 11 počet volných míst. Úřad jich k polednímu březnu nabízel 178. V současné době tak na jedno místo připadne 30,7 uchazeče.

Pavlína Macelová