Táborsko se dere na přední místa v nezaměstnanosti. Její míra se v červnu v celém okrese vyšplhala na hodnotu 7,4 procenta. V Jihočeském kraji už jen okres Český Krumlov má nezaměstnost vyšší, a to 7,9 procenta. Oproti loňskému červnu, kdy bylo na Táborsku 2179 lidí bez práce, se jejich počet na 4277. Z tohoto počtu jich je 973 ze Soběslavska.

A tak i nadále je o místa zájem vyšší, než poskytuje jejich nabídka. Lidé z malých obcí, kde nemají dostatek informací se proto sami zajímají o veřejně prospěšné práce.

„Potom se domluví se starostou a ten požádá o zřízení takového místa,“ popisuje iniciativu lidí bez práce analytička táborského úřadu práce Dagmar Kulvaitová.

Muži jsou už ochotní i brát práci, kterou kdysi nikdo nechtěl. Přes 60 mužů se nabízí, že by pracovalo v profesi zedník. Jenže firmy nabízejí jen 15 volných míst.

Místa nejsou

Ani do konce roku se nemá situace zlepšovat. Míru nezaměstnosti na tak vysoké úrovni totiž v okrese bude i nadále udržovat snižování stavů v Kovosvitu.

„Po prázdninách očekáváme příchod absolventů a máme již avizované další propouštění z Kovosvitu. Do konce září by podle informací, které nám závod předal, mělo podnik opustit dalších 250 zaměstnanců,“ sdělila Kulvaitová.

Nezaměstnanost na Táborsku.

Již minulý měsíc přímo na půdě Kovosvitu vzaly čtyři úřednice do evidence úřadu práce dalších devadesát devět zaměstnanců. Stejně jako při dubnové vlně i tito pracovníci budou po dobu dvou měsíců pracovat na zkrácenou dobu. Ze zákona mají nárok pobírat od úřadu práce šedesát pět procent z průměrné čisté mzdy za první čtvrtletí. Na svých pracovištích tak částečně zůstanou dál.

Ještě koncem dubna vedení společnosti věřilo, že se jim propouštěním podaří snížit náklady, a zachovají tak práci pro zbývajících 700 lidí.
Podle ředitele Kovosvitu Libora Kuchaře vysoký pokles zakázek, a to až 60 o procent, rozhodl jinak. Jediný provoz, který se zatím drží nad vodou, je slévárna. Ta je poslední dva měsíce na úrovni loňských zakázek, takže se jí propouštění alespoň nyní netýká.

„Natrvalo odejde s odstupným k poslednímu srpnu dvacet sedm zaměstnanců. Ale v červnu jsme žádné zaměstance nepropouštěli,“ nechce se k počtům z úřadu práce znát Kuchař.

Po postupném propouštění až do konce roku se má počet zaměstnaných ustálit na čísle 500 včetně 170 lidí z provozu slévárně.

„Situace je špatná a lidi se bojí. Nikdo neví, co bude dál a kdy a kdo přijde na řadu,“ vyjádřil se zaměstanec (43), který si z obavy o práci přál zachovat anonymitu.

Podle ředitele nebudou minimálně do roku 2010 uzavírat žádný z provozů, ani uvolněné prostory pronajímat.

„Výhledově by se tak mohlo stát se současnou administrativní budovou. Na jejím postupném stěhování do výrobních hal pracujeme již od roku 2006,“ informoval.

Stovky zaměstanců Madety v Plané nad Lužnicí a Řípci se ztráty práce bát nemusí.

„Máme necelých pět set lidí v obou závodech, z toho větší část je v Řípci. Práce máme dost a žádné propouštění ani výhledově neplánujeme,“ sdělila Deníku tisková mluvčí Madety Barbora Daňková.

Zaměstnání na úřadu práce nejméně shání věková skupina ve věku 40 až 44 let. Naopak největší počet hledajících spadá do věkové kategorie 20 do 24 let.

Pavlína Macelová