K umělecké kovařině táhne žáky rodinná tradice i láska k umění.

„Do soutěže se přihlásilo14 kovářůa každý má svého pomocníka, tedy celkem 28 žáků,“ uvedl zástupce ředitele praktického vyučování a hlavní rozhodčí Václav Vosyka.
Účastníci přicestovali nejen zokolí, ale i z Jaroměře, Hradce Králové, Moravského Krumlova, Bernartic, Rybitví. Soutěžilo se ve třech disciplínách. Jednu zadává pořadatel soutěže, druhou je výrobek podle vlastního návrhua třetí disciplínou je kreslení. V té se utkají dnes dopoledne.
„Obor umělecký kovář je velmi náročný, instalatér dělá praktickou zkoušku tři dny, kovář čtrnáct dní,“ vysvětluje Vosyka.
Včera začal první praktický úkol. Kováři žhaví materiál u výhní a společně s pomocníkem, který ve správný čas provede úder kladivem, tvoří z mrtvého kusu neforemného železa, živé dílo. „Přijeli jsme reprezentovat školu, práce se mi velmi líbí, spojuje umění s tvořením něčeho nového,“ naznačil Stanislav Vymětal z Moravského Krumlova.
„Mě k tomuto povolání přivedla rodinná tradice, kovářem byl i praděd,“ přidává se parťák Ondřej Žák.
Se zadaným tématem, kdy měli vyrobit madlo v limitu 150 minut, jsou spokojeni, ale nenechávají se příliš rušit a snaží se využít každou minutu.
„Je to náročný úkol, ale jde to,“ uvedl René Malina z Rybitvía dodal že nejraději tvaruje svícny a krbové nářadí.
„Práce kováře mě lákala, každý kus co vyrobím je originál,“ vysvětlil Jiří Pekárna z Příbrami.
Vyhodnocení provede dnes odborník ze Společenstvauměleckých kovářů.