Ale zuby sis pořádně nečistil, slýchají nejčastěji děti od svých maminek. Stačí si po údajné zubní hygieně vypláchnout ústa poslední novinkou od Listerinu, dětskou růžovou ústní vodou, a je jasno.

Rodiče totiž často slyší na svoji otázku, zda potomek už má vyčištěné zoubky, kladnou odpověď. To i v případě, že se dítě v koupelně zdrží pár vteřin.
„Tato dětská verze má takovou funkci, že plak, který zůstane na zubech, se ve vyplivnuté vodě vysráží do vloček a tím má rodič možnost poznat, jak pečlivě si dítě zoubky opravdu vyčistilo,“ vysvětlila prezidentka Sdružení studentů stomatologie ČR Karolína Floryková.

Ta zároveň vede letošní studentskou akci „Na vlnách Listerinu“. Spolu s ní sjíždělo Lužnici dalších 23 studentů stomatologie, ale i odpromovaných lékařů. Stejně jako loni na Vltavě, tak i letos spojili příjemné s užitečným. Ve spolupráci s firmou se snažili vychovávat své budoucí pacienty.

Při zastávkách v kempech na řece vysvětlovali ostatním vodákům, jak se správně starat o svůj chrup. Ti mohli vyzkoušet i ústní vody.

„Žádná vodička ale není zázračná. Vždy musí začít s kvalitním kartáčkem. Ideální je přidat mezizubní kartáček a nit,“ snaží se šířit osvětu Floryková.
Hlavně malí vodáci poslouchali od studentů, jak, čím a jakým způsobem o své první i druhé zoubky pečovat.

Ukázku správného čištění absolvoval i čtyřletý Honzík Svatoň z Prahy. „K zubaři chodím s mamkou a nebojím se. Ve školce si všichni čistíme zuby po obědě a mamka mě doma ještě kontroluje,“ hlásí malý vodák.

Zdravý pacient

„Nejlepší pacient je pro nás zdravý pacient,“ vysvětlila stručně záměr studentské akce Floryková. Zubaři nechtějí čekárny plné pacientů, kteří mají špatný chrup.

S celou akcí jim na Lužnici pomáhal i zástupce firmy pro Českou republiku Eduard Fišner. Z kempu do kempu jim převážel ústní vody a další materiály a pomůcky.

Aktivitou studentů je nadšen. „Iniciativa vzešla od studentů již loni, kdy dělali v Brně akci Ve zdravém Brně zdravý zub. Ta se setkala s velkým ohlasem,“ chválí jejich nápad i recesi Fišner. Stejně jako studenti připomíná, že ústní vodou si člověk zuby nevyčistí. Té musí předcházet čištění mechanické.

S ním souhlasí vodák (65) z Českých Budějovic. „První plombu jsem měl až ve třiceti osmi letech a zubaře navštěvoval pravidelně. A tenkrát žádné vodičky a další pomůcky nebyly, konstatoval s tím, že teď už má bohužel protézu.

Pavlína Macelová