Chýnov

 
Chýnovští nové investice do koupaliště nechystají. Od roku 2001 mají vodní nádrž o rozměru zhruba 25 metrového bazénu. Nachází se ve sportovním areálu. „Je to betonová nádrž, která slouží ke koupání na vlastní riziko, napouštíme jí zhruba v půlce května, v blízkosti je bufet, restaurace a šatny,“ upřesnil místostarosta Jan Pistulka.
Nádrž má svoji čističku, do koupaliště se napouští voda z rybníka, která se tímto zařízením přečistí.


Mladá Vožice


Místní ke koupání využívají okolní rybníky a v mnoha případech také vlastní zahrádky, kde se objevují zahradní bazény. „Zvažovali jsme i možnost koupání ve stávající nádrži, kterou nyní využívají rybáři, ale přišlo se na to, že přítok do ní je velmi malý a není ideální. Tento letitý problém bychom chtěli řešit. V současné době připravujeme akci, která by zahrnovala výstavbu nové vodní nádrže v zámecké zahradě, s penězi na projekt a přípravné práce počítá již letošní rozpočet,“ nastínil starosta Jaroslav Větrovský.


Veselsko


Veselští mimo letní období mohou využívat rehabilitační bazén v domově důchodců o rozměru asi 5 x 12 metrů. „Je to hlavně na regeneraci, na plavání to určitě není. Dá se k tomu objednat i rehabilitační pracovnice,“ vysvětlil veselský starosta Jaromír Novák.
Pro letní období díky blízkým pískovnám zvláštní koupaliště budovat nepotřebují.
„Do tohoto času je pískovna dobývací prostor, nebylo to vyřazeno, ale léta se zde koupání toleruje,“ nastínil Novák. Parkoviště a stánek s občerstvením má v pronájmu místní podnikatel, který drží rozumné ceny. „Podmínkou pronájmu pro podnikatele je i úklid pláží,“ doplnil starosta a ještě dodává, že na vodu v pískovně působí pozitivně výluhy z rašelinišť, které přinesla povodeň, i když zabarvení je trochu do temna.


Soběslavsko

 
Město Soběslav zaujímá na pomyslné přímce potřebnosti koupaliště opačný konec. „Nebudu se tajit tím, že Soběslav bazén nebo koupaliště potřebuje již dávno, je to určitě prospěšná věc. Většině obyvatel tato instituce chybí a budoucí výstavba relaxačního komplexu s bazénem je pro naše obyvatele tajným přáním,“ odpověděl tajemník radnice Radek Bryll a doplnil, že město stále hledá vhodný dotační titul pro zahájení stavebních prací.
„Místní mohou využívat plovárnu s kempem na řece Lužnici, ale kvalita vody s příchodem léta rapidně klesá. Jako nejbližší vodní plocha ke koupání se nabízí pískovna ve Vlkově nebo druhá v Roudné, kde se ale daří sinicím,“ dodal Bryll. Obec Želeč na léto s ničím nečeká a s problémem chybějícího koupaliště si poradila sama.
„Místní rybník ve vlastnictví Štičí líhně Esox jsme odbahnili, vyčistili a připravili jsme menší plážičku s lavičkami. Chov ryb je zde extenzivní, takže ho můžeme využít i ke koupání,“ řekla starostka Želče s tím, že se nejedná o veřejné koupaliště v pravém slova smyslu.


Tábor


Na odbahnění čeká i táborský Jordán, ale město se k tématu nevyjadřuje. „Máme připraveny plány na stavbu celoročního víceúčelového objektu na Slunečné pláži, v místech Sokolské plovárny, ale dva roky čekáme na vyjádření města. Nyní pláž pronajímáme a koupání je zde na vlastní nebezpečí,“ vysvětlil ředitel TZMT Michal Véle. „Ceny v bazénech zůstávají stejné a venkovní bazén otevíráme prvního května,“ dodal.