Už si představovala, jak se v létě vydá na nové koupaliště. Nevydá. A stejně jako Lucie Vítková nikdo ze Sezimova Ústí. Ujišťování o tom, že biotop u jezu na Soukeníku již letos bude v provozu, padlo. Připravené dva miliony půjdou jinam.

„Velice bych přivítala koupaliště v místech, kde už jednou bylo. Máme malé děti a vybrané místo na koupání je jen kousek od nás,“ svěřila se Deníku Lucie Vítková ze Sezimova Ústí I. Její rodiče sice mají na zahradě bazén, ten však příliš prostoru pro plavání nenabízí. Takže přírodní koupaliště na vyvýšené louce u soukenického jezu by jí přišlo vhod. Navíc prostor pod přírodním biotopem je vhodný ke slunění, ale počítalo se tu i s brouzdalištěm pro děti.

Sezimoústečtí řádné koupaliště nemají, i když původní varianty pro jeho zřízení byly hned dvě. První se nabízela v části u Kozského potoka u bývalé nádrže. Prostor ale radnice pronajala soukromému investorovi, který zde postavil tenisovou halu. Radní tehdy oponovali, že se místo nachází v zátopovém území a je zde málo slunečního světla.

Vyhrála tedy varianta druhá, biotop u Soukeníku, místo dostupné všem. Není zde problém s parkováním ani s občerstvením.
„Původně jsme počítali, že letos začneme koupaliště dělat. Už jsme měli dva miliony na výstavbu v rezervě. Bohužel je musíme použít na jiné akce. Určitě zahájíme práce příští rok na jaře a za tři měsíce by mělo být koupaliště hotové,“ tvrdí starosta Pavel Samec.

Jistou netrpělivost občanů lze vyčíst i z webových stránek města, kde si paní Ema stěžuje, že lidé netouží po žádné giga odpočinkové zóně, chtějí pouze odpovídající městské koupaliště.

Jestli nepřijdou ještě těžší časy, měl by konečně příští rok na Soukeníku vzniknout slibovaný biotop, kde samočisticí funkci zajišťují k tomu určené rostliny. Koupaliště o rozměrech zhruba třináct set čtverečních metrů bude doplněno o dětské brouzdaliště, po kterém Lucie Vítková i další maminky volají.

Alena Řezáčová