Smyslem jejího založení se stala záchrana objektu, který stojí na pravé straně ulice před vstupem na Žižkovo náměstí.

„Je to velice historicky cenný dům, proto se města shodla na potřebě jeho záchrany. Tábor do společnosti vložil dům, Kostnice pak peníze na jeho rekonstrukci," přibližuje tajemník městského úřadu Lubomír Šrámek dvacet let trvající spolupráci.

Od té doby se jak penzion, tak přízemní část pronajímají.  Letos po dlouhé době Kostnický dům nájemce změnil a díky němu dostalo ubytování moderní interiér, který již nepřipomíná styl socialistické ubytovny, ale odpovídá současným hotelovým trendům.

Šestnáct zájemců

„Rekonstrukci hradí nájemci, kteří výběrové řízení vyhráli nejvyšší nabídkou nájemného, které navíc uhradili na půl roku dopředu. Zároveň se zavázali, že peníze na rekonstrukci nebudou požadovat po vlastnické společnosti," dodává Lubomír Šrámek.

Společnost partnerských měst hledala nájemce prostřednictvím realitní kanceláře, což se ve výsledku ukázalo jako výhodné řešení. 
O Kostnický dům se do řízení  přihlásilo 16 zájemců, což podle Lubomíra Šrámka už pro Staré Město není tak typické.

„Některé nabídky sice byly trochu nerealistické, ale zase jsme rádi, že spousty jich bylo  od zájemců z Tábora, kteří se v tomto byznysu pohybují. Hlavním cílem společnosti, jak to i řekl vrchní kostnický starosta, bylo, aby se nový nájemce stal naším dlouhodobým partnerem a poskytoval služby pro občany," říká tajemník s tím, že  penzion svěřili místnímu provozovateli.

Nájemní smlouva zní na deset let s opcí na dalších pět. Díky modernizaci se do Kostnického domu opět mohou vrátit hosté z Kostnice, pro které město v posledních letech už zajišťovalo ubytování v jiných hotelích. Poprvé si nové prostory  vyzkoušejí při Táborských setkáních.
V loňském roce partnerství obou měst oslavilo 30. výročí. Tábor se v roce 1984 stal vůbec prvním městem z komunistického bloku, které mohlo navázat oficiální vztah se Západem. Pro Kostnici se stal v pořadí čtvrtým městem, oficiální vztah v té době měla již s městy z Francie, Velké Británie a Itálie. Také Tábor od té doby navázal partnerství s městy z dalších zemí. Celkem podepsal již šest smluv.

Partnerská města Tábora

Kostnice z Německa
(od roku 1984)
Dole z Francie (od roku 1997)
Orinda z USA (od roku 1999)
Wels z Rakouska 
(od roku 2005)
Škofja Loka ze Slovinska
(od roku 2006)
Nové Zámky ze Slovenska
(od roku 2011)