Do roku 1943 se v sobotu ponořilo Veselí nad Lužnicí.

Tehdy vedle sebe žila dvě města – Veselí a Mezimostí nad Nežárkou. Jejich obyvatelé, kteří se označovali za Košťálníky (Veselští) a Chramošťáky (Mezimostečtí), byli věčnými rivaly. Kdo má převahu, dávali na sobě pořádně znát i v sobotu při Veselských slavnostech na náměstí T. G. Masaryka. Ty připomněly nařízené spojení obou měst během fašistické okupace před sedmdesáti lety.

Jak to doopravdy bylo či nebylo, mohli návštěvníci posoudit v představení nazvaném Veselskomezimostská romance, kterou ve spolupráci s kulturním domem připravil režisér Jaromír Hruška.

„Vycházel jsem ze základního faktu, kterým je spojení obou měst. Myslím, že zajímavá je i okolnost, že se tak událo za druhé světové války. Ale abychom zde nevzpomínali jen na to špatné, tak celé vystoupení je převážně v žánru komedie. Historické události vymazat bohužel nemůžeme," vysvětlil Jaromír Hruška.

Ve vtipně poskládané inscenaci nechyběli samozřejmě starostové obou tehdejších měst, ani obyvatelé, například hospodská či metař.
Přímo před diváky se odehrávalo venkovní posezení před hospodou, kde Košťálníci sedící vpravo a Chramoťáci vlevo napjatě očekávali příjezd ministra vnitra, který ze dvou měst vytvoří jedno.

Přípravy na slavnostní spojení řídí postava obecního učitele v podání Marka Cihláře. „Je to zajímavé, v představení zastupuji Veselské, přestože celý život bydlím v Mezimostí," říkal s nadsázkou Marek Cihlář, který při loňských slavnostech ztvárnil rovněž postavu učitele ale ze 14. století.

Podotkl, že lidé, kteří se podíleli na tvorbě fiktivního příběhu, jsou vlastně dobrovolníci z obou částí, kteří si chtěli zahrát. Z pódia pak sledoval, jak mezi znepřátelenými obyvateli dochází k šarvátkám často kvůli maličkostem a snažil se je usměrňovat.