Jeden z největších rybníků Košín má rybí sklizeň od včera za sebou. Úroda však bude letos slabší, s cenami vánočních ryb by se však hýbat nemělo.

„Asi to skutečně nebude žádná sláva. Vlna povodní, která na jordánském povodí byla docela veliká, část ryb odplavila. Očekáváme tedy úrodu slabší,“ říká Oldřich Pecha ze Štičích líhní Esox, pod něž košínský rybník patří. Každý rok vydá asi 200 metráků ryby. Pecha odhaduje, že letos to bude zhruba od 50 méně.

„Candát, kapr i štika na Vánoce bude. Nižší počet ryb ale vliv na cenu mít zřejmě nebude. Někde je úroda dobrá, jinde, kde byly povodně, bude horší. Vše se v průměru odvíjí od cen na trhu. Loňskou cenu však chceme udržet,“ uklidňuje Pecha. Cena za kilo kapra by tak mohla být kolem 68 korun.
Košín, který se může chlubit dvaceti metry hloubky, plochou o 17 hektarech a objemem neuvěřitelných 750 000 kubíků vody, se každý rok vypouští deset dní. Napustit ho trvá kolem dvou měsíců. Výhodou tamní rybí násady je její čistota. Na Košíně se nehnojí ani výrazně nepřikrmuje. Rybu proto lze s klidem označit dnešním oblíbeným termínem bio.

Návštěvníci výlovu opět nepřišli o tradiční atrakci – monstrózního kapra i pár sumčích albínů. A to i přes to, že loni o samičku přišli. „Dlouho jsme léčili její poranění pytlákem. Nakonec ale uhynula. Samečkovi jsme proto přivezli nevěstu z Moravy,“ poznamenal Pecha. Bílé sumce bude nejspíš možné vidět opět na sádkách.

David Peltán