„V těchto zařízeních byl potvrzen pozitivní případ u učitele, žáka nebo studenta nebo dítěte navštěvujícího mateřskou školu. Rozhodnutí o uzavření školy záleží na vedení školy, je to stejné jako při chřipkové epidemii,“ vysvětlila Kotrbová.

Pozitivní je i pedagog jedné táborské střední školy, který ale nebyl v kontaktu se žáky a je v domácí izolaci. „Žáci s ním vůbec nepřišli do kontaktu a všichni kantoři, kteří se s ním setkali, měli negativní výsledek,“ uvedla.

Podobně jsou na tom v Křemži, kde je od včera prázdný jeden pavilon základní školy. Vedení školy přerušilo docházku žáků na druhém stupni, neboť jedna z učitelek má pozitivní výsledek testu na covid-19.

Tato českobudějovická pedagožka ale naštěstí vůbec nepřišla do styku se žáky školy, pouze před zahájením roku s některými kolegy. „Většina učitelů druhého a jeden učitel stupně prvního jsou nyní v karanténně a podstupují testy,“ sdělil ředitel školy v Křemži Jiří Thám. Nadále se pak škola zařídí podle toho, jak dopadnou výsledky testů.

Podle bechyňského starosty Pavla Houdka je do příštího týdne uzavřena Základní škola Františka Křižíka a čeká se na výsledky vyšetření tří desítek zaměstnanců. „Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy nám vydalo povolení o uzavření do úterý. Jsem optimista a doufám, že i druhý odběr, který následuje v pondělí dopadne dobře,“ uvedl s tím, že rodiče mají v tomto případě nárok na ošetřovné.

V Bechyni jsou v karanténě také dvě třídy ze Střední uměleckoprůmyslové školy (SUPŠ). „Zde jsme indikovali ve čtvrtek studenta z Kazachstánu, který se zřejmě nakazil v Praze. Po příletu v srpnu měl totiž test negativní,“ zmínila Kvetoslava Kotrbová.

Jak doplnil ředitel SUPŠ Otakar Novák, studenti i učitelé nosí nyní uvnitř roušky. „Řídíme se doporučeními hygieniků a čekáme na výsledky testů, máme i zahraniční studenty, kteří se do Čech vůbec nedostali, a tak jsme zavřenou dvojtřídu přeřadili rovnou na distanční výuku,“ objasnil.

Na českobudějovické ZŠ Nerudova se od čtvrtka karanténa týká jedné třídy a učitelky. „Postupujeme co se týče hygienických opatření stejně jako každá jiná škola. Nic jiného se zatím neděje. Ostatní třídy pokračují v běžné výuce,“ přiblížil ředitel Zdeněk Šrom.