S létem roste žízeň a s ní i počet kontrol v restauračních zařízeních. Ve velké konkurenci na Táborsku prozatím inspektoři České obchodní inspekce (ČOI) a ani hygienici neodhalili velká pochybení obsluh.
Ke kontrolám v restauračních zařízeních se vyjádřil ředitel místního inspektorátu ČOI Daniel Adamec. „Kontroly restaurací provádíme průběžně a zjištěné chyby se nevymykají z průměru. Mezi prohřešky patří klasicky nedodržení míry nebo hmotnosti, předražování nebo neseznámení zákazníka s cenou. Například pokud provozovatel neuvede jinak, musí servírovat stogramovou porci masa, která je uvedena v jídelním lístku. Neexistuje, že by po tepelné úpravě přinesl maso nižší váhy. Zákazník platí za množství suroviny, to samé je s pivem, kdy by měla být míra přesná,“ nastínil ředitel Adamec. Obchodní inspekce provedla od konce června kontrolu dvaceti pěti restauračních zařízení v okrese Tábor.
Práce inkognito
„Odhalili jsme devět pochybení. Nejčastěji se jednalo o nedodržení míry, ale nic závažného. Uložili jsme dvě pokuty v hodnotě jeden tisíc korun a zbývající v hodnotě pět set korun,“ upřesnil Adamec.
Bývalý zaměstnanec nonstopu na sídlišti Nad Lužnicí Jiří Lukavec z Tábora by mohl o pokutách vyprávět. „Tenkrát jsem v tom podniku pracoval. Přišly dvě ženy a objednaly si metaxu. Když jsem jim požadované drinky přinesl, prokázaly se průkazem a šli jsme přeměřit míry nápoje. Pamatuji si, že destilátu bylo asi milimetr pod míru, ale to stačilo. Platil jsem pokutu sedm tisíc korun,“ uvedl kontrolovaný číšník.
Také pracovníci hygienické stanice vyrážejí do terénu inkognito, takže provozovatelé nemají čas se na kontrolu připravit. „Sledujeme toalety podniků, kuchyně, čistotu personálu a celkovou hygienickou úroveň,“ naznačil tiskový mluvčí krajské hygienické stanice František Kotrba. Podle zákona například nesmí zůstat hotová jídla v kuchyni a ještě ten den se musí vyhodit.