V domě čtyřiasedmdesátileté seniorky z Táborska zazvoní zvonek. Nikoho neočekává a plná zvědavosti se vydává k oknu. Na ulici spatřuje slušně oblečeného muže středního věku, tak zamíří ke brance. Ani v nejmenším ale netušila, o koho jde. Dozvídá se, že šarmantní návštěvník je zástupcem energetické společnosti. „Přišel jsem překontrolovat smlouvy a přípojky, abyste zbytečně neplatila za plyn spousty peněz navíc," ujišťoval ji.

Žena je polichocena zájmem a muže si pouští do domu. A co víc, nechává ho i samotného bez dozoru. Tušíte, jaké pokračování skutečný příběh měl? Ano, šlo o podvodníka. „Předstíral kontrolu smluv a přitom našel obálku s penězi. Seniorku tak připravil o deset tisíc korun," dovyprávěl táborský policejní mluvčí Miroslav Doubek.

Ve druhém a zatím posledním letošním pokusu podvodného jednání na seniorech, kdy k penězům pomáhá smyšlená historka, šejdíř tak úspěšný nebyl. „Muž vstoupil na pozemek i do domu a když byl přistižen, vydával se za prodejce levného povlečení. Majitel ho ale vykázal s tím, že něj nemá zájem. Muž tedy odešel a nic neodcizil," konstatoval Miroslav Doubek.
Podobných případů je celá řada a je pravděpodobné, že další přibudou. Lumpové si své oběti mnohdy předem vytipují. Není proto výjimkou, že je oslovují celý jménem.

„Jména jsou v telefonních seznamech i dohledatelná přes internet. Proto radíme, aby na schránce či dveřích nebylo například Alžběta Nováková, ale jen Novákovi," varuje policejní mluvčí.

Také je důležité, aby senioři byli při nakládání s osobními údaji vždy obezřetní a například při telefonním hovoru se vyvarovali vyprávění: „Jsem vdova a furt sama. Nikdo za mnou nechodí."
Policistům se ale díky prevenci daří počet těchto obelhaných seniorů snižovat. V minulých letech řešili totiž desítky případů ročně, nyní jde řádově do deseti případů za rok. Lidé už naštěstí často informují strážce zákona o tom, že se u nich podezřelý „obchodník" vyskytl, oni ho ale do domu nepustili.

„Pravidelně pořádáme různé besedy a přednášky, například tak zvané akademie třetího věku. Osobně dělám asi deset přednášek a ten samý počet poté policisté místně příslušných oddělení," upřesnil k osvětě policejní mluvčí Miroslav Doubek.
Své ovoce již preventivní aktivity mají: loni policisté řešili pouze jediný případ podvedeného seniora, v letošním roce dva.
Výmluvy šejdířů bývají až kuriózní. Některé z nich uvádíme v následujících boxech.

Desatero rad jak se chránit nejen před podvodníky.

Zkoušeli to na vás podvodníci?

Marta 
Ženíšková
84 let,
Tábor
S nějakými podvodníky naštěstí zkušenosti nemám. Když by mi takto někdo zazvonil u domu, dovnitř bych ho ani nepustila. Nejezdím ani na předváděcí akce. Myslím si, že když senioři jedou, tak si mnohdy nechají zboží vnutit, protože ti obchodníci vědí, jak na ně. Jsou ale toho stále plné noviny a televize, takže se senioři více bojí si někoho pustit do bytu.

Dagmar Svobodová
68 let, 
Tábor
Já také takovou negativní zkušenost nemám. O předváděcích akcích vím, známí v mých letech na ně občas jezdí. Já jsem se ale zviklat nenechala. Furt se o tom mluví, ale na nějaké besedě o bezpečnosti, kde by nám někdo řekl, jak se před podvodníky chránit, jsem ještě nebyla.

Marie Sýkorová
85 let, 
Tábor
Já na předváděcí akce jezdím. Jednou jsem si koupila hrnce, ale moc spokojená s nimi nejsem. Byly hlavně strašně drahé. Že by mě ale vyloženě někdo podvedl, to se mi ještě nestalo. Kamarádi, kteří jezdí na tyto akce se mnou, se obvykle nechají přemluvit. Všichni do nás hučí tak dlouho, dokud si hrnce neodvezeme.

Bohumila Havlíčková
82 let, 
Tábor
Přímo s nějakým podvodníkem zkušenosti nemám, ale jezdím na různé zájezdy pro seniory. Nyní se chystám do Itálie. Už jsem si takto pořídila spoustu věcí, je to ale hodně let zpátky. Nyní sice pojedu, ale k ničemu se už přemluvit nenechám. Dcera mi to navíc zakazuje.

Nejčastější scénáře podvodníků

1. Pro peníze pošle kamaráda

• „Ahoj babi. To jsem já, tvůj vnuk. Mám problém a potřebuji půjčit peníze. Co nejdříve ti to čestně vrátím. Posílám k tobě před dům kamaráda. Ty peníze mu dej, on mi je předá."

2. Přeplatek, výhra

• „Nesu vám peníze (přeplatek, výhra, akce pojišťovny). Máte nárok na dva tisíce korun, ale mám jen pětitisícovku. Potřebuji vrátit."
To znamená, že pachatel zjistí, kde má senior uloženou hotovost, poté ho nějakým způsobem zabaví a peníze mu ukradne.

3. Nehoda, pokuta

• Na ulici vás celým vaším jménem osloví muž, který se vydává za lékaře. „To je jak naschvál. Představte si, paní Nováková, manželku právě chytli policajti. A má zaplatit pokutu dva tisíce. A já jako na potvoru mám tisícovku…"
Tito šikulové to mají jednodušší i v tom, že oslovují svou oběť přímo jménem. Dotyčného si vytipují už v čekárně, v kartotéce mnohdy křičí sestry na celou místnost seniory příjmením. A pak už pachatelé čekají u nemocnic.

4. Kuriózní

• „Prodávám šetřící vodovodní baterie. Pusťte mne do koupelny, ukážu vám, kolik ušetříte."
Podvodník ale nechá pootevřené dveře, zavře se se seniorem v koupelně a pouští vodu. Ta dělá hluk. Mezitím zloděj – společník vnikne do bytu, který prohledá, ukradne peníze a zmizí. Prodejce následně odejde.

Jak předejít okradení

• Buďte obezřetní při komunikaci
s neznámými lidmi.
• Zvoní-li opravář, pracovník plynárny či jiných služeb, nechte si před jeho vpuštěním do bytu předložit jeho služební průkaz a pokud možno pro ověření zatelefonujte na příslušný úřad.
• Nepodléhejte lákavé vidině snadného zbohatnutí. Podomní nabídky výher a výhodných koupí odmítejte – v naprosté většině jde o podvod.
• Pachateli jsou muži i ženy, pracují jednotlivě i skupinově. Vybírají si starší domy ve středu města, ale i rodinné domky na vesnicích.
• Pokud si všimnete, že se po domě nebo v okolí pohybuje podezřelá osoba, neváhejte a přivolejte policii tísňová linka 158