VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Konkurz na městského sládka skončil fraškou. Uchazeči utekli

Tábor - V dalším díle procházek táborskou historií se dnes dozvíme, jak to ve městě v roce 1785 dopadlo s konkurzem na městského sládka.

16.4.2016
SDÍLEJ:

Táborský pivovarFoto: Josef Musil

Těch patnáct set zlatých vám nedaruju, vzkázala Anna Kubartová táborským měšťanům. Roku 1777 je za svého manžela Matěje zaplatila jako kauci, aby se mohl ujmout funkce městského sládka.
Měšťané ho nenáviděli, pořád mu dělali naschvály a kontroly, což se v jejich případě rovnalo témuž, a nakonec ho roku 1782 vyhodili za to, že dával do piva víc surovin, než přikazovaly normy. Jeho kauce propadla městu, Táboráci sháněli další sládky, ale každého se pak zase zbavili.

Měli táborští měšťané smůlu na sládky, nebo sládkové na měšťany? To měl řešit soud. Anna Kubartová se totiž rozhodla, že své zlaťáky dostane od města zpátky. A pokud ne, bude její muž znovu sládkem. Proto se Matěj přihlásil do konkurzu, který se konal v listopadu 1785. Spolu s ním se o místo sládka chtěli ucházet další tři adepti: Mišovský, Linhart a Kalačený.
Měšťané se báli soudního procesu a nepochybovali, že se do něj Kubartová pustí. Neměli totiž čisté svědomí. Vždyť s jejich tichým svolením musel sládek dávat zdarma pivo mnoha lidem, a aby pak uvařil dobrou várku, nezbývalo mu než porušovat předpisy. Až se tohle začne řešit na samotném guberniu, jak Kubartová vyhrožovala, měšťané proces prohrají a budou muset platit. Ale z čeho?
Tahle otázka je rozhádala. Jedna část sousedů – to byli ti lakomí – chtěla, aby se město usneslo, že se peníze za prohraný spor zaplatí z pivovarské pokladny. Tedy z peněz „nás všech". Druhá část – to byli ti lakomí a ještě navíc pomstychtiví – tvrdila, že společně se nic platit nebude, nýbrž prohru zaplatí z vlastní kapsy sousedé, kteří sami byli příčinou Kubartova odchodu. Všichni se ale shodli na tom, že Kubart vůbec nesmí dostat šanci uvařit svůj vzorek piva.

Odstoupil

Vyzvali tedy žadatele Kalačeného. A aby výsledek degustace byl objektivní, oznámili, že ochutnávat nebudou oni, nýbrž ten, kdo zajisté nemůže být podjatý: krajský hejtman. Dřív, než hejtman stačil přijít k degustaci, Kalačený dostal strach a odstoupil z konkurzu. Byl nájemcem pivovaru v Ledenicích. Uvědomil si, že je mu tam vlastně dobře a nepotřebuje pracovat na nejisté pozici sládka v Táboře, kde si odjakživa měšťané a sládkové dělají naschvály. Jenomže vždycky vítězí měšťané.

 Táboráci vkládali naděje do Linharta a Mišovského. Ó, jak si přáli, aby se tihle dva chopili pivovarského náčiní! Jenomže Linhart i Mišovský se dozvěděli, za jakých okolností byl vyhozen sládek Hašek, na jehož místo by případně nastoupili. I jemu táborští měšťané odlévali z pivovaru soudek za soudkem zdarma, až nešťastný Hašek musel do piva sypat víc, než směl. Uvařil sice ucházející mok, ale po kontrole norem ho Táborští vyhodili. A ještě měl tu smůlu, že musel vařit z nekvalitních surovin, poněvadž jiné prostě nebyly. Jednalo se o velmi podobné okolnosti, za nichž dříve vyhodili Kubarta.

 Měšťané oba sládky zajisté ubezpečovali, že jim pak vytvoří dobré podmínky pro práci. Jenže oni nevěřili. Vymluvili se, že nechtějí vařit ze špatného sladu, který zbyl po Haškovi. Lepší ale nebyl k mání. Celou záležitost sledoval krajský hejtman a byl čím dál nevrlejší.
„Dobrá," řekli si měšťané, „když to všichni tři adepti vzdali, vezmeme zpátky Haška. On přece byl tolik nešťastný, když jsme ho vyhodili." „Anebo Kubína, kterého jsme vyhodili před Haškem," ozvali se další sousedé, „Ten Kubín asi nebyl tak špatný, jak jsme si mysleli, vždyť teď dělá sládka v Červené Lhotě."

Měšťané k ničemu

Krajský hejtman už toho měl tak akorát dost. O rozhádaném Táboře se dozvědělo samotné gubernium v Praze a žádalo vysvětlení příčiny dosavadního špatného hospodaření v pivovaře. Hejtman rychle zhodnotil objektivní příčiny a dospěl k jasnému stanovisku: Táborští měšťané jsou k ničemu. Pokud sami nevyhazují své sládky, sládkové jim utíkají. Pod vedením neschopného táborského magistrátu se nedá pracovat. Taková slova o Táborácích už před několika lety říkal krajský hejtman Bossi. Táborští ho za to bytostně nenáviděli. Ale teď už je hejtmanem někdo jiný. Rytíř Streruwitz. A vida, dospěl ke stejnému názoru.

Autor: Josef Musil

Autor: Redakce

16.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Řemeslné práce - Řemeslné práce Zámečník19 000 Kč

Zámečníci strojů montážní zámečník, svářeč ZE1. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: ŘP - B, kontakt tel. 8:00 - 17:00. Pracoviště: Znts projekt s.r.o., Na Zahrádkách, č.p. 109, 391 37 Chotoviny. Informace: Tomáš Straka, +420 608 532 347.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní22 000 Kč

Účetní všeobecní samostatná účetní. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Účtování o fakturách přijatých, Fakturace na základě podkladů oddělení logistiky a obchodu, Účtování a zpracování cestovních příkazů, Vyúčtování operací na platebních kartách, Účtování o hotovostních dokladech v české měně a valutách, Účtován o ceninách, Účtování o DPH, kontrola účetních dokladů z hlediska DPH, Zpracování DPH Slovensko a účtování dokladů s tím souvisejících, Součinnost s oddělením logistiky ve věci účtování skladových pohybů, Spolupráce s dalšími odděleními zaměstnavatele, Zpracování pomocných daňových agend (silniční daň, daň z nemovitosti atp.), Zpracování statistických výkazů, Inventarizace a příprava podkladů pro audit a daňové přiznání, Administrativní asistence a spolupráce s ekonomickým ředitelem, Obchodní korespondence dle pokynů ekonomického ředitele, zodpovědnost za včasné a správné účtování, výnosy, náklady, pokladna, bankovní účet, sklad a další, kontrola správnosti a odpovědnost za účtování, spolupráce na měsíčních uzávěrkách., podílí se na otevírání bankovních účtů, úhradě plateb společnosti, evidenci bankovních výpisů, provádí zúčtování účetních operací uvedených na bankovních výpisech; účtuje o majetku společnosti, vede účetní evidenci hmotného a nehmotného investičního majetku a provádí zúčtování účetních odpisů; připravuje podklady pro vyřazení hmotného a nehmotného investičního majetku; Další samostatné účetní práce (vnitřní účetní doklady, kontrola, atp.), Plní další úkoly související s prací podle pokynů nadřízeného, Požadované dovednosti: min. 2 roky praxe na pozici samostatné účetní, znalost SAP výhodou, proaktivní přístup, systematičnost, pečlivost, výborná znalost MS Excel, znalost finančního účetnictví , Výuka RJ, výuka AJ, kurzy, školení, kontakt e-mailem. Pracoviště: Bauer technics a.s., 391 62 Stádlec. Informace: Martina Kotoučková, +420 739 529 519.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technik25 000 Kč

Technici elektronici technik elektro - cenové nabídky. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: , -vzdělání SŠ s maturitou v oboru elektro, -praxe nutná, -dobrá znalost práce na PC - MS OFFICE, -ŘP skupiny B, -ochota se vzdělávat, -samostatnost, spolehlivost, zodpovědnost, -prokázání bezúhonnosti - výpis z evidence Rejstříku trestů, Náplň práce:, -tvorba cenových kalkulací elektromontáží a rozváděčů, -komunikace s dodavateli a zákazníky, Nabízíme:, -zaměstnanecký poměr na dobu neurčitou, -zaměstnanecké benefity (příspěvek na stravování, penzijní připojištění), -školení a kurzy v oboru elektro v ČR a EU, -výuka cizích jazyků AJ, -školení dle vyhl. č.50 §6 - §10, -odborný a platový růst, -plat 25 000 - 35 000Kč/měsíc, bude upřesněno na osobním pohovoru, kontakt e-mailem. Pracoviště: Elektroprof a.s., pracoviště, Bydlinského, č.p. 2964, 390 02 Tábor 2. Informace: Marcela Křemenová, +420 381 256 255-kl.37.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Strážný5 000 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní strážný pracovník ostrahy. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 5000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Ostraha objektu, pochůzková činnost, evidence vozidel a návštěv. Kontakt: tel. 8,00 hod - 15,00 hod.. Pracoviště: Perseid.cz s.r.o., pracoviště v soběslavi, Na Pískách, č.p. 420, 392 01 Soběslav. Informace: Dagmar Mikolášková, +420 724 824 408,388 311 333.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Již nejsou mezi námi

Ilustrační foto

Návštěva zoo za dobrovolné vstupné

DON představí Mysterium času

Tábor - Divadlo Oskara Nedbala uvede ve čtvrtek od 19 hodin představení složené ze tří inscenací s hudbou českých skladatelů v podání sólistů Pražského komorního baletu. Tři mladí choreografové představí na prknech jeviště své rozdílné chápání faktoru času.

Návrat branné výchovy? Názory ředitelů se liší

Táborsko/ANKETA/ - Vzdělávací předmět branná výchova v roce 1991 zcela zanikl. Vláda však nyní zvažuje jeho opětovné zavedení. Ředitelé ze základních škol nejsou zajedno.

Okresní hokejový přebor na Táborsku se přiřítil ke čtvrtfinálovým branám

Táborsko – Okresní hokejový přebor na Táborsku stanul před čtvrtfinálovými komnatami. Ještě před jejich otevřením došlo ke změnám v obsazení vyřazovacích bojů.

Prověřte své znalosti z matematiky v dnešním testu Deníku

Dostali byste se na střední školu? Zkuste si, jak těžké to mají žáci při přijímacích zkouškách. V dnešním tištěném Deníku najdete druhý z testů, které jsme pro vás připravili. Prověří vaše znalosti matematiky. Příští týden vás pak čeká další test. Kupte si Deník a ověřte znalosti své i znalosti svých dětí. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT