Všichni zastupitelé dostali v tomto týdnu dopis, v němž Robert Babuka firmu Schweighofer nebarví do veselých barev. Začal konkurenční boj, nebo jde o ochranu českých podnikatelů?

Jako rudá nit se prosazovanou investicí na bývalém letišti na Všechově táhne kauza Rumunsko o nelegální těžbě dřeva. I viceprezident Svazu zaměstnavatelů dřevozpracujícího průmyslu Robert Babuka ji v apelu na zastupitele použil.
Domnívá se, že dalšího obřího zpracovatele dřeva český trh nepotřebuje. „Je třeba zvážit potenciál našich firem. Zda jsou schopné zvýšit výkonnost a účinnost své produkce tak, aby byly konkurenceschopné. Tím by nebylo třeba investovat do nových kapacit, a také bychom měli větší šanci udržet a ještě zvýšit zaměstnanost. Ty kapacity mají, jde jen o to je využít," říká o českých dřevařích Robert Babuka s tím, že by ale uvítaly stejné podmínky, které zahraničním investorům nabízí CzechInvest. „Také bychom měli vědět, jak by se změnily toky dřeva, kdyby tu byl takový investor. Firmy v okolí by se pak k němu nemusely dostat a mohly by zkrachovat," míní.

Pila na letištiRakouská továrna za několik miliard na zpracování dřeva by mohla stát na všechovském letišti a zaměstnat 500 lidí. Starostům se pracovní místa zamlouvají, obyvatelé se ale bojí zvýšené dopravy, prachu a hluku. Kdyby plány na pilu vyšly, budou požadovat silniční obchvaty.

Zastupitelé záměr investora v polovině září podpořili, byť ne bez výhrad, jež se týkaly dopravy. Obdrženým „varováním" se podle starosty teď zabývat nebudou. „To je obyčejný konkurenční boj, tím se zabývat nebudeme. Zatím totiž jde stále jen o záměr v mediálním prostoru," potvrdil Jiří Fišer.

Vyjádření ministra průmyslu Jana Mládka, který podporuje záměr investovat miliardy korun zrovna na Táborsko, neboť zde má coby občan Dráchova svoje voliče, se nám nepodařilo získat.
Aktivitu Roberta Babuky ale okomentoval český zástupce firmy Schweighofer Milan Mareček. Stejně jako starosta Jiří Fišer hovoří o konkurenčním boji. Problémy v Rumunsku nezpochybňuje, ale spojuje je s korupcí. „Na tomto základě vznikly. Zřejmě je to i konkurenční boj, proto jsme měli plno kontrol a všechny dopadly dobře, všechno je vyřešené, zůstaly nám i všechny certifikáty a také všechny tři pily tam dál fungují," tvrdí Milan Mareček, zatímco protistrana Robert Babuka míní, že se jejich aktivitami v Rumunsku zabývá prokuratura.
„Vím, že nám to částečně zkazilo jméno, ale každý musí počítat, že něco takového se může stát. Radost z toho nemáme, ale fungujeme dál," ujišťuje s tím, že reagovat teď na nic nebude a že si počká, jestli přijde odezva od táborských zastupitelů, od nichž jejich plán získal zelenou.
Milan Mareček potvrdil, že o pilu v Čechách mají stále zájem, byť nemusí stát v Táboře, Také věří, že pracovníky v regionu seženou, aniž by ohrozili menší podnikatele.
Obyvatelé obcí z okolí letiště ale nadšení z provozu nesdílí. U nich firma silnou podporu nezískala.