Příběh Josefa Raiskupa by vydal nejméně na jednu velmi obsáhlou knihu. Tento protifašistický bojovník se dnes, dlouho po své smrti, dočkal zasloužené pocty. Do borotínského hřbitovního kolumbária totiž uložili jeho urnu s popelem a starosta městyse krátce promluvil o jeho životě.

„Raiskup se často pohyboval na Borotínsku, kde se stýkal s tehdejšími odbojáři. Například s Václavem Houškou, Josefem Kroužkem nebo i Františkem Vyčichlem a mnoha dalšími. V roce 1942 stál u zrodu ilegálního Krajského národně revolučního výboru, jehož sídlem byl právě Borotín," začal o poněkud zapomenutém odpůrci nacismu z Táborska starosta Antonín Brož.
Josef Raiskup, jenž byl známý také pod krycím jménem Malesta, proslul svou neohrožeností a také tím, že se nikdy ničeho příliš nebál. To dokládá i fakt, že v těžké době druhé světové války a německého teroru byly právě z jeho iniciativy vydávány ilegální noviny Palcát a V boj!, které se tajně tiskly v hájovně na Šeboru.

Josef Raiskup• Narodil se v roce 2. 10. 1910.

• Na Táborsko přišel jako instruktor III. ilegálního ústředního výboru KSČ.
• Užíval krycí jméno Malesta.
• Měl manželku, o níž se toho příliš neví. Když Raiskup odešel do ilegality, byla prý při výsleších na gestapu krutě týrána a po třech měsících v Osvětimi, kam ji deportovali, zemřela.


„Počátkem roku 1945 začal být Josef Raiskup, zejména kvůli svým až zázračným únikům před gestapem, podezírán ze spolupráce s okupanty. Přesně 16. března 1945 jej tedy odbojáři na Sedlecku zastřelili. Krutou hrou osudu byl jeden z vykonavatelů rozsudku a sice Zdeněk Zákora, jenž byl jedním z nejbližších Raiskupových přátel," nesla se slova Antonína Brože po borotínském hřbitově, na nějž se přišli místní podívat, aby uctili památku odvážného odbojáře.

Kolaborantem nebyl

Mezi nimi také Jaroslav Hojdar, zasvěcený historik jihočeského protifašistického odboje. Byl to právě on, kdo našel přesvědčivé písemné důkazy, že Josef Raiskup konfidentem gestapa nikdy nebyl. „Pan Hojdar vypátral i místo uložení Raiskupových ostatků a spolu s Antonínem Podzimkem provedl jejich exhumaci na hřbitově v Sedlci – Prčicích," popisuje události po Raiskupově smrti Antonín Brož. Nyní už je urna s popelem Josefa Raiskupa bezpečně uložena v jednom z okének kolumbária.
„Bylo to hodně složité, úřady dřívějšího režimu vůbec nepovolily pohřbení Josefa Raiskupa na Táborsku. Povedlo se nám to až nyní," potvrdil Jaroslav Hojdar při pietním aktu, kde zazněla i státní hymna v podání Karolíny Kubešové.

Autor: Veronika Gigalová