Již 124 let čeká Jan Žižka, strážce táborského náměstí, na svého koně. Měl by se již dočkat. Architekti Jana a Ladislav Stachovi s ním totiž počítají ke vstupu do náměstí u Pražské ulice.
Tábor rozjel plán estetické proměny svého Žižkova náměstí. Na jejím konci se bude v centru Starého města snoubit historie s modernou, přibyde zeleň, ale řidiči přijdou o několik parkovacích míst.
Ze současných 90 jich má zbýt 53, z toho pět míst vyhrazených pro invalidy.
„Chceme tento prostor od dopravy zklidnit. Místa ale nezrušíme dřív, než bude tři měsíce v provozu nový parkovací dům na Parkánech,“ ujistil místostarosta Martin Jirovský, podle něhož má historické centrum Tábora získat „moderní švih“.
Pro děti kůň
Architektonickou soutěž vyhrál ateliér StAr manželů Stachových. Ti se ve svých návrzích drží zásady, že náměstí musí i nadále plnit funkci shromažďovací.
„Proto zachováme hodně volné plochy,“ upřesnil Ladislav Stach.
Záchytným bodem se stalo veřejné osvětlení. „To jsme tenkrát navrhli ve stylu husitské helmy, a proto jsme ve stejném duchu vybírali i litinové patníky. Jedny získají podobu svatováclavské helmice, druhé husitského šišáku,“ řekla Jana Stachová.
Patníky dostanou místo u plastiky koně s malým husitou a posezením, a dále u muzea. Stachovi se inspirovali koněm z kostnického náměstí. Ani v Táboře nebude nedotknutelnou sochou, ale „lezadlem pro děti“.
Přesto půjde o umělecké dílo, na něž město vypíše výtvarnou soutěž. „Počítáme, že platika může vyjít kolem půl milionu korun,“ dodal Jirovský. O materiálu není dosud rozhodnuto, architektům by se ale zamlouval bronz.
Celkem radnice plánuje, že do náměstí v příštím roce investuje 2,3 milionu, které hodlá zanést do příštího rozpočtu.
Na ploše náměstí přibudou i další moderní prvky. Například pítko nebo dosud chybějící popis podzemních chodeb, jež znázorňuje dlažba před restaurací Škochův dům. Dále lavičky, stromky a zastřešené posezení proti restauraci Zlatý lev. Víc prostoru dostanou i současné předzahrádky.
Konec občerstvovny
Na náměstí ale prvky nebudou pouze přibývat. Některé zmizí a nahradí je nové.
Takový osud potká dřevěnou občerstvovnu uprostřed plochy. „Vůbec mi nevadí, že uprostřed náměstí stojí restaurace, jen bych si představoval její jinou podobu. Takže pro mne je dobře, že zmizí,“ říká Karel Koutenský, kterého do Tábora přivádějí pracovní aktivity.
„Uvažovali jsme, že by tento domeček vystřídal například skleněný objekt, ale z toho nakonec sešlo. Bude tu multifunkční výtvarný objekt, ze kterého poteče voda,“ upřesnili architekti.
Kulturnímu životu v těchto místech se ale radnice nebrání, proto tu zůstanou všechny potřebné přípojky.
Dosluhují také dřevěné kontejnery pro zeleň. Vystřídají je modernější, v nichž porostou i vhodné stromky. Dominantní ale nadále zůstanou dva kaštany před kostelem.
Další proměny
Stachovi pracují i na estetických změnách dalších dvou táborských náměstí.
Pro Křižíkovo náměstí pracují s několika variantami, neboť dosud není jasné, jakou podobu získá zdejší křižovatka. Zda okružní, nebo ve tvaru písmene T.
Více konkrétnější plán mají už pro náměstí TGM. Jak jsme již informovali, dominantní prostor tu mají získat vodní fontány, které rozdílnými tryskami vytvoří několik různých obrazů. Efektně by pak mělo působit osvětlení zemědělské školy. „Již v lednu jsme si ho vyzkoušeli, abychom zjistili, jaká světla vybrat,“ dodal Stach.