Ti teď už ale mají program hodně nabitý, a tak je třeba počítat i s prodlením. Opozdilců je totiž stále ještě hodně. Například Zbyněk Vít vidí konec maratonu na střechách na konci října.

„Naše sezona už běží, moje konkrétně od poloviny dubna až dosud, kromě tropických měsíců. Teď volají lidé, kteří si všechno nechali na poslední chvíli, takže teď je té práce asi nejvíc," říká kominík s dvěma tituly, Bc. Zbyněk Vít, Dis, jenž řemeslo, co nosí lidem štěstí, provozuje třetím rokem.

Mezi poctivými kominíky se bohužel v posledních letech objevilo už dost podvodníků, kteří se chtějí na dobrém byznysu přiživit. V poslední době někteří z nich lidem předkládají smlouvu, v niž se upíší k několikaleté spolupráci s jednou firmou. Je tohle poctivé?

Není a těmito problémy se dokonce zabýval i server na ochranu spotřebitelů. Na to by si lidé měli dávat pozor. Oni za nimi přijdou v kravatách a nechají je podepsat smlouvu o provádění kominických služeb. Když se člověk proti ní v zákonné lhůtě 14 dnů neodvolá, už platí sankce za odstoupení od smlouvy. Nasmlouvají si tedy s nimi služby, které jim vůbec nepředvedli. To je jako byste se upsala, že budete pět let chodit ke konkrétní kadeřnici, ale vůbec byste nevěděla, jak střihá. A když byste řekla, že k ní nechcete chodit, tak byste sice nechodila, ale těch pět let jí stejně dál musela platit. V podstatě na tomto principu mívají postavenou smlouvu. Ceny služeb ale mívají přibližně stejné. Jenže starší lidi jsou důvěřiví a klidně bych se jim dostal až do obýváku a když budu šikovný, podepíšou mi cokoli.

Musí vůbec člověk s kominíkem uzavřít nějakou smlouvu?

Vůbec žádnou nemusí. Vím, že ji někdo podepsal a měl problém od ní odstoupit. Smlouva na službu je sice možná, ale tyhle jsou úplně za hranicí, protože z ní nejde odstoupit. I když dělám pro velké stálé partnery, tak žádné smlouvy s nimi uzavřené nemám. To znamená, že jednoho dne mi klidně řeknou, že se jim už nelíbím a vezmou si někoho jiného. Uzavřít smlouvu můžete například na zakázku, že se vám o komín budu v průběhu roku starat, to si představit dokážu, ale pokud jdu k zákazníkovi jednorázově, byť x let za sebou, nikdy je nemám upsané, že službu musejí vzít zrovna ode mě. Kominíka si mohou vybírat. Já jsem ty jejich smlouvy odeslal třeba na obchodní inspekci nebo na živnostenský úřad a bohužel mi napsali, že je to v souladu s novým občanským zákoníkem.

Nejde tedy mezi vámi kominíky jen o konkurenční boj?

To určitě ne. Dokonce z jedné vesnice na Táborsku je starosta včas vyhnal. Jenže každý z nich si své lidi tak nechrání a rozhodnutí je pak pouze na těch lidech.

Je to jediný nešvar, na který by si lidé měli dávat pozor?

Pak je třeba si hlídat serióznost firmy. Každému bych ale doporučil, aby si nebral kominíka, který se tím živí jen rok. A i kdyby to byl jen rok, tak pak ať si ohlídají, zda má například pojištění odpovědnosti za způsobené škody.

Jsou i falešní kominíci?

To si nemyslím. Mohou být firmy, které nemají všechno udělané úplně košer, například že živnostňák má jen jeden z nich a kolem sebe deset lidí ze základní školy, ale jinak si myslím, že falešní kominíci se nevyskytují.

Připomeňte, co mají od kominíka lidé žádat než od nich odejde.

Dostanou doklad o provedení kontroly a vyčištění spalinové cesty s mým IČO, razítkem. Při požáru ho předloží hasičům, pokud jim shoří i tento doklad, mám ho v kopii, takže ho dohledáme, a také své pojišťovně.

Říkal jste, že pracovat budete zhruba do konce října, kdy ještě nejsou střechy moc namrzlé. Co dělá kominík přes zimu, kdy se topí?

Udržuje si fyzickou kondici, připravuje si agendu a databázi na další sezonu a já si ještě dělám marketing, ale také vyjíždím k pohotovostním případům.