VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Komerční rybolov na Malém Jordánu nový majitel nepovoluje

Česká republika - Může to být neškodná úprava. Nebo také těžký masakr našich vod. Novinka příští rybářské sezóny budí emoce. Kdokoliv si bude moci koupit oprávnění k rybolovu na 30 dní bez ohledu na to, jak umí zacházet s rybou. 

16.5.2016
SDÍLEJ:

Rybaření. Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Attila Racek

Je třeba očekávat nájezdy legalizovaných pytláků nebo cizinců, kteří nebudou muset splnit žádné kvalifikační testy a prakticky si jen koupí licenci? Rybáři se ptaljí,  kdo revíry ohlídá? Bude dost porybných? To jde Českému rybářskému svazu jen 
o příjem z prodeje povolenek? Jeho představitelé ovšem říkají: Klid, jen zjednodušíme výdej povolenek a žádné masakry nedopustíme. Tady jsou názory Alexandra Šímy, předsedy Českého rybářského svazu, a Jiřího Louthana, šéfredaktora rybářského magazínu ČasNaRyby.cz

Posílení atraktivity Čech

Alexandr Šíma: Tlak na odstranění naší byrokracie přicházel zejména z ciziny od našich uživatelů revírů, kam cizinci nejčastěji míří, tedy z jižních Čech. Pokud k nám chce někdo z ciziny přijet za rybářským vyžitím, nejsou to (jistě až na výjimky) amatéři, ale zkušení rybáři. Doklady vydané 
v jejich mateřské zemi jsou jim však u nás často k ničemu.

Bude to u nás tak, jak je tomu v celé Evropě. Rybářský lístek si lze ve většině zemí pořídit v obchodě se sportovním zbožím (jako ve Francii), často také třeba na benzinkách a podobně. Z obsáhlého průzkumu, který jsme i za pomoci Evropské rybářské federace provedli, vyplynulo, že pouze ve Švýcarsku vyžadují pro vydání licence zkoušky odbornosti a v několika málo zemích je pak vyžadují 
k dlouhodobým rybářským lístkům. Že by tyto země přehlížely potřebu ochrany jejich vod před nevyškolenými a neprověřenými rybáři? Důvody, které vedly naše zákonodárce při schvalování zákona o rybářství 
k zavedení podmínky kvalifikačních předpokladů, nejsou zřejmé; ani důvodová zpráva k zákonu je relevantně nevysvětluje.

Až do března 2004 přitom nebylo nikdy třeba k získání rybářského lístku jako jakési licence státu (prostředky za ně získané také nejdou zpět do rybářství, ale jsou příjmem veřejných rozpočtů) prokazovat kvalifikační předpoklady. Tento lístek totiž ještě neopravňuje nikoho k samotnému rybolovu.

Zájemce o lov musí mít ještě platnou povolenku, vydávanou uživatelem revíru, který je za hospodaření v rybářském revíru odpovědný. Tedy také za to, že povolenku vydá jen tomu, kdo je rybolovu znalý a kdo bude respektovat zákonem a rybářským řádem stanovená pravidla. Ostatně kontrolovat to je povinna rybářská stráž.

Takže shrnuto: Toto opatření umožní zejména cizincům využít při jejich krátkodobých pobytech v Čechách a na Moravě možnosti rybolovu, posílí se tím atraktivita České republiky i z hlediska cestovního ruchu, nezanedbatelné jsou také příjmy uživatelů revírů za vydané povolenky. A to aniž by zde byla vskutku důvodná obava, že tím naše rybářské revíry utrpí.

Změna vezme klid z břehu

Jiří Louthan: Třicetidenní rybářské lístky jsou patrně nevyhnutelnou záležitostí, která dříve či později musela dorazit i k nám. Bohužel je to však novinka, která bude mít hned několik negativních dopadů na revíry, rybáře i ryby samotné.

S nárůstem zahraničních rybářů na březích našich revírů můžeme očekávat zvýšené rušení klidu, drancování vod a rozhodně nárůst přestupků proti rybářskému řádu.

Pro tento názor jednoznačně hovoří zkušenosti našich rybářů 
z příhraničních oblastí České republiky, ale také z jejich výprav do zahraničí, kde se setkávají se zavrženíhodným chováním rybářů 
z některých konkrétních evropských zemí.

Hlasité pitky u vody do ranních hodin, braní podmírových ryb, nedodržování jejich povoleného počtu – to nejsou aktivity, nad kterými by čeští rybáři pouze mávli rukou.

Navíc, nezapomeňme, že řada prohřešků bude páchána cizinci vlastně nevědomky. Prut se dostane do ruky i lidem, kteří v životě ryby nelovili, neprošli žádnými zkouškami ani neměli učitele, který by je do poctivé rybařiny zasvětil. Jak asi bude zacházet 
s úlovkem živé ryby někdo, kdo má pouze za „povinnost" si přečíst náš rybářský řád? Nepřijde mi ani fér, že na jedné straně musíme my řadoví rybáři skládat zkoušky a najednou tu může lovit kdokoli, kdo si prostě zaplatí konkrétní lístek.

Ale abychom nekritizovali pouze budoucí zahraniční rybáře u nás, umím si představit, že i naši občané vymyslí, jak zužitkovat třicetidenní lístky ve svůj prospěch. Například tak, že si nový typ lístku koupí pro svou několikatýdenní výpravu na někoho z rodiny, aby mohl mít dočasně k dispozici čtyři pruty k lovu namísto dvou. Vůbec se netěším na to, co nám třicetidenní lístky přinesou, a mohu snad jen konstatovat, že bych se ve svém odhadu jejich negativ velice rád mýlil. 

Cesta vede hlavně na Lipno

Jižní Čechy nejsou proslulé jen památkami. Řada turistů sem míří za rybolovem, hlavně na Lipno. Ukazují to i počty vydaných rybářských lístků. Na českobudějovickém magistrátu vloni podle tiskové mluvčí radnice Jitky Welzlové vydali 1440 rybářských lístků, zhruba třetinu cizincům. „Největší zájem mají občané z Rakouska, Německa, Francie, Maďarska a Polska," vypočítává Jitka Welzlová a dodává, že jsou ale evidováni i zájemci z USA, Mongolska, Argentiny, Austrálie a Nového Zélandu či Japonska.
A právě cizincům by měla vyjít vstříc nová úprava vydávání rybářských lístků. „Nyní se vydávají rybářské lístky na rok, tři roky a deset let a od 1. ledna 2017 k tomu přibude ještě třicetidenní lístek," říká Jitka Welzlová.

„Bude to určitě zjednodušení administrativy," říká 
k chystanému zavedení třicetidenních rybářských lístků Jan Štěpán, jednatel Jihočeského územního svazu Českého rybářského svazu. Dodává, že výhodné to bude především pro cizince. Pro ně totiž není současná cesta k povolení lovit v našich vodách úplně jednoduchá.
Nyní platí, že český zájemce získá rybářský lístek až na základě toho, že prokáže potřebné znalosti podmínek rybolovu. S rybářským lístkem se potom může obrátit na správce revírů, většinou se u nás jedná o organizace Českého rybářského svazu. Od nich získá povolenku k lovu. 
V jižních Čechách vydává například svaz povolenky pro celý kraj, pokud se nejedná o výjimky.

Cizinec by měl v současnosti obdobným způsobem prokázat na obecních úřadech, na Českobudějovicku jsou to tři radnice – v krajském městě, Týně nad Vltavou a Trhových Svinech, že má ve své vlasti rybářský lístek, nebo podobný dokument. Tedy, že má potřebné znalosti o rybolovu. Kromě jazykové bariéry ale představuje problém například to, že v některých evropských zemích takový doklad vůbec neexistuje. A jednání bývá složité i z dalších důvodů.

Hlavně cizincům by tedy třicetidenní rybářský lístek zjednodušil život. K jeho vydání totiž nebude potřeba nic než zaplacení příslušné částky. Platit to ovšem bude i pro občany České republiky. S třicetidenním lístkem pak zamíří ke správcům revírů, kde dostanou povolenky k lovu. Podle Jana Štěpána budou povolenky vydávané na tento lístek jednodenní, třídenní, desetidenní a sedmnáctidenní. Jan Štěpán ale oponuje názoru, že se pak české vody stanou snadným terčem bezohledných lovců, z ciziny i z tuzemska, kteří nebudou respektovat pravidla.

„Hlavní význam krátkodobého rybářského lístku je ten, že zájemce nemusí skládat vědomostní zkoušky. Pořád ale musí dodržovat rybářský řád. Od nás dostane k povolence i rybářský řád, který máme i v cizích jazycích a soupis revírů," zdůrazňuje Jan Štěpán s tím, že pak bude každý vědět, kde a za jakých podmínek může lovit a je povinen tato pravidla dodržovat.

V jižních Čechách patří mezi oblíbené revíry třeba Lipno nebo Hněvkovice. Také revír Vltava 24, který se táhne od Boršova nad Vltavou po České Budějovice. Ten má ale zvláštní povolenky. Roční stojí dnes 5000 korun a denní 500 korun. „Je to proto, že se zde snažíme zatraktivnit rybolov vysazováním losovitých ryb," říká Jan Štěpán a dodává, že se jedná například o pstruhy. Vyšší náklady na správu revíru se odrážejí 
i v ceně povolenky. 

Na Malém Jordánu to už nepůjde

S rybáři je to jako s houbaři, taky neradi hlásají do světa, kam nejraději chodí na ryby. Netouží po tom, aby se za nimi vydávaly davy kolegů. A tak s opatrností říkají: nejraději sedíme kolem Lužnice. Petr Ticháček mlžit nemůže, jeho jsme včera potkali na břehu Jordánu. Kromě táborské nádrže má v oblibě ještě Slapy.

„Když mám přes týden čas, chodím k Jordánu, na víkendy jezdíme na chatu na Slapy, tak chytám tam," upřesňuje svá teritoria. Ryby na oblíbené a neoblíbené nerozděluje. Na Jordán chodí na kapry, ale nevadí mu, když uloví něco jiného. „Já to nijak neřeším, většinu ryb stejně vracím zpět do vody. Na stole mi skončí tak jedna až dvě do měsíce. A doma je už taky nikdo nechce jíst," směje se Petr Ticháček.
Připravená novinka rybaření pro každého se mu nelíbí. Komerční lov by ponechal v současném rozsahu a nic by neměnil ani na rybářských lístcích.
„Rybář by měl mít i nějakou zodpovědnost a starost o vodu, kde loví. Měl by svému místu něco vracet. Já jsem třeba za tuhých zim chodil na přehradu ryby přikrmovat a vysekávat díry do ledu, aby mohly dýchat," dodává táborský rybář.

Pod hladinou Jordánu kromě kaprů plavou i dravci. Jak ale upozorňuje vedoucí odboru životního prostředí Jan Fišer, ti se z Jordánu lovit nesmějí, zatímco u kaprů mají opačný zájem: čím víc si jich rybáři odnesou, tím pro nádrž lépe.

Komerční rybáři byli také zvyklí vyrážet ke břehům Malého Jordánu. Jenže ten se nově stal majetkem Tábora a ten ho nepovoluje. „Zatím s ním nepočítáme, zastáváme názor odborníků, že pro kvalitu vody v Jordánu má Malý zůstat záchytnou nádrží, v níž se zachytí i plevelná ryba z povodí. A ta je v něm pak řízenou rybí obsádkou likvidována," vysvětluje Jan Fišer z odboru životního prostředí.

Kapr, amur, sumec nebo cejn. Tyto všechny ryby mohou rybáři vytáhnout z vlkovských pískoven. K těm často vyráží i Václav Šatra z Veselí nad Lužnicí. „Pískovny určitě patří k oblíbeným revírům, protože sem lidi jezdí i na dovolenou. U mně je to tím, že je mám kousek," vysvětluje rybář s dvacetiletou praxí. O změnách v pravidlech rybolovu za peníze si zatím nedělá závěry, počká, až co přinese čas a ukáže praxe. Ale vidí i pozitiva. „Organizaci to zřejmě přinese nějaké peníze," míní Václav Šatra, ačkoli si nemyslí, že se tento způsob zábavy masově rozjede.

Všeobecně ale rybáři s větším pohybem komerčních lovců v okolí revírů očekávají i větší nepořádek. „Někteří po sobě nechají na zemi všechno, co jim zrovna upadlo z ruky. Ale musím přiznat, že takoví se najdou i mezi rybáři," dodává veselský rybář.

Autor: Redakce

16.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Úředník ve skladu 22 000 Kč

Úředníci ve skladech Manipulant logistiky - skladník. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vykládka dodavatelského zboží, příjem do systému SAP, vizuální kontrola nepoškozenosti zboží, nakládka a vykládka obalů, příprava zboží k expedici, skenování a kontrola expedice zboží, nakládka zákazníkům. Práce v 2-směnném provozu, automobilový průmysl. Požadujeme vyučení a platné oprávnění k řízení vysokozdvižného vozíku, samostatnost, spolehlivost a zodpovědnost. Nástupní mzda je od 20 000 Kč/měsíc, mzda po zapracování a započítání bonusů až 26 000 Kč/měsíčně. Nástup je možný po dohodě ihned. Zájemci se mohou přihlásit zasláním svého životopisu na e-mail: prace@greiner-perfoam.com. Bližší informace poskytneme na personálním oddělení., Perspektivní zaměstnání, možnost stravování/stravenky, čtvrtletní odměny, 13. a 14. plat, odměna za výsledek hospodaření podniku, příspěvek na penzijní připojištění, 5 týdnů dovolené, a jiné. Pracoviště: Greiner perfoam s.r.o.tábor, Vožická, č.p. 601, 390 02 Tábor 2. Informace: Hana Jirsová, +420 381 406 734,727 916 866.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 20 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladník - prodejce. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: práce v sobotu 1x za 14 dní , Příjem zboží, výdej zboží firmám, prodej konečným zákazníkům, manipulace s VZV, Požadujeme znalost topenářského materiálu, dobrý zdravotní stav, příjemné vystupování, komunikativnost, čistý trestní rejstřík, stravenky, příspěvek na penzijní pojištění , Kontakt: telefonicky - Po-Pá od 7:00 do 16:00, emailem na info@latop.cz. Pracoviště: Latop spol. s r.o. - sklad, U Čápova dvora, č.p. 2762, 390 05 Tábor 5. Informace: Jindřich Lachout, +420 602 432 030.

Obchod - Obchod Obchodní referent 30 000 Kč

Obchodní referenti Obchodní referent/ka. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Dobré organizační a komunikační schopnosti. Vysoké pracovní nasazení. Znalost v oboru vytápění vítána. Kontakt: mailem, tel., osobně.. Pracoviště: Rj - trading s.r.o., Budějovická, č.p. 918, 390 02 Tábor 2. Informace: Radek Janů, +420 608 023 448.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Ostatní pracovníci v dopravě 18 000 Kč

Specialisté v oblasti územního a dopravního plánování Cestmistr/ová - cestmistrovství Tábor. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: VOŠ nebo ÚSO (stavbení nebo technický obor - dopravní stavby uvítány), řidičský průkaz skupiny B, znalost práce na PC (Office), vedení kolektivu pracovníků, praxe 3 let., Stručná charakteristika: kontrola silniční sítě, plánování oprav a údržby, řízení pracovníků na svěřeném úseku, zprracovávání provozní agendy, organizace letní a zimní údržby silnic., Plat: 9.třída + po zkušební době osobní ohodnocení, příplatek za vedení, zvláštní příplatek, zaměstnanecké bonusy (5 týdnů dovolené, idnispoziční volno, stravenky)., Nabídky se životopisem zasílejte na email: pavlikova@susjk.cz do 31.8.2018 nebo písemně na adresu SÚS JčK, Vožická 2107, 390 41 Tábor.. Pracoviště: Správa a údržba silnic jihočeského kraje, závod tábor, Vožická, č.p. 2107, 390 02 Tábor 2. Informace: Radka Pavlíková, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Členové Klubu českých turistů si dali dostaveníčko v Českém Krumlově a pak vyrazili na pochod.
40

Turisté se loučí s Pochodem krajem pětilisté růže

veteráni Chotoviny - Chýnov

Chýnov zaplní historická vozidla

Turisté se loučí s pochodem

Český Krumlov – Poslední hezké chvíle posledního 50. ročníku třídenního Pochodu krajem pětilisté růže dnes prožívá kolem Českého Krumlova 328 členů Klubu českých turistů (KČT).

Na co zajít do kina

Táborsko - Přinášíme přehled programu kin.

Živitelka se ponese ve znamení oslav.

České Budějovice - Země živitelka oslaví 45. narozeniny, ke kterým si nadělí pamětní minci. K oslavě výročí republiky bude zasazen národní strom.

Pískovnu roztančí Justin Lavash

Veselí nad Lužnicí – Koncert britského kytaristy a písničkáře Justina Lavashe osvěží návštěvníky Kulturního léta na pískovně v sobotu 18. srpna od 20 hodin.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT