VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Komerční rybolov na Malém Jordánu nový majitel nepovoluje

Česká republika - Může to být neškodná úprava. Nebo také těžký masakr našich vod. Novinka příští rybářské sezóny budí emoce. Kdokoliv si bude moci koupit oprávnění k rybolovu na 30 dní bez ohledu na to, jak umí zacházet s rybou. 

16.5.2016
SDÍLEJ:

Rybaření. Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Attila Racek

Je třeba očekávat nájezdy legalizovaných pytláků nebo cizinců, kteří nebudou muset splnit žádné kvalifikační testy a prakticky si jen koupí licenci? Rybáři se ptaljí,  kdo revíry ohlídá? Bude dost porybných? To jde Českému rybářskému svazu jen 
o příjem z prodeje povolenek? Jeho představitelé ovšem říkají: Klid, jen zjednodušíme výdej povolenek a žádné masakry nedopustíme. Tady jsou názory Alexandra Šímy, předsedy Českého rybářského svazu, a Jiřího Louthana, šéfredaktora rybářského magazínu ČasNaRyby.cz

Posílení atraktivity Čech

Alexandr Šíma: Tlak na odstranění naší byrokracie přicházel zejména z ciziny od našich uživatelů revírů, kam cizinci nejčastěji míří, tedy z jižních Čech. Pokud k nám chce někdo z ciziny přijet za rybářským vyžitím, nejsou to (jistě až na výjimky) amatéři, ale zkušení rybáři. Doklady vydané 
v jejich mateřské zemi jsou jim však u nás často k ničemu.

Bude to u nás tak, jak je tomu v celé Evropě. Rybářský lístek si lze ve většině zemí pořídit v obchodě se sportovním zbožím (jako ve Francii), často také třeba na benzinkách a podobně. Z obsáhlého průzkumu, který jsme i za pomoci Evropské rybářské federace provedli, vyplynulo, že pouze ve Švýcarsku vyžadují pro vydání licence zkoušky odbornosti a v několika málo zemích je pak vyžadují 
k dlouhodobým rybářským lístkům. Že by tyto země přehlížely potřebu ochrany jejich vod před nevyškolenými a neprověřenými rybáři? Důvody, které vedly naše zákonodárce při schvalování zákona o rybářství 
k zavedení podmínky kvalifikačních předpokladů, nejsou zřejmé; ani důvodová zpráva k zákonu je relevantně nevysvětluje.

Až do března 2004 přitom nebylo nikdy třeba k získání rybářského lístku jako jakési licence státu (prostředky za ně získané také nejdou zpět do rybářství, ale jsou příjmem veřejných rozpočtů) prokazovat kvalifikační předpoklady. Tento lístek totiž ještě neopravňuje nikoho k samotnému rybolovu.

Zájemce o lov musí mít ještě platnou povolenku, vydávanou uživatelem revíru, který je za hospodaření v rybářském revíru odpovědný. Tedy také za to, že povolenku vydá jen tomu, kdo je rybolovu znalý a kdo bude respektovat zákonem a rybářským řádem stanovená pravidla. Ostatně kontrolovat to je povinna rybářská stráž.

Takže shrnuto: Toto opatření umožní zejména cizincům využít při jejich krátkodobých pobytech v Čechách a na Moravě možnosti rybolovu, posílí se tím atraktivita České republiky i z hlediska cestovního ruchu, nezanedbatelné jsou také příjmy uživatelů revírů za vydané povolenky. A to aniž by zde byla vskutku důvodná obava, že tím naše rybářské revíry utrpí.

Změna vezme klid z břehu

Jiří Louthan: Třicetidenní rybářské lístky jsou patrně nevyhnutelnou záležitostí, která dříve či později musela dorazit i k nám. Bohužel je to však novinka, která bude mít hned několik negativních dopadů na revíry, rybáře i ryby samotné.

S nárůstem zahraničních rybářů na březích našich revírů můžeme očekávat zvýšené rušení klidu, drancování vod a rozhodně nárůst přestupků proti rybářskému řádu.

Pro tento názor jednoznačně hovoří zkušenosti našich rybářů 
z příhraničních oblastí České republiky, ale také z jejich výprav do zahraničí, kde se setkávají se zavrženíhodným chováním rybářů 
z některých konkrétních evropských zemí.

Hlasité pitky u vody do ranních hodin, braní podmírových ryb, nedodržování jejich povoleného počtu – to nejsou aktivity, nad kterými by čeští rybáři pouze mávli rukou.

Navíc, nezapomeňme, že řada prohřešků bude páchána cizinci vlastně nevědomky. Prut se dostane do ruky i lidem, kteří v životě ryby nelovili, neprošli žádnými zkouškami ani neměli učitele, který by je do poctivé rybařiny zasvětil. Jak asi bude zacházet 
s úlovkem živé ryby někdo, kdo má pouze za „povinnost" si přečíst náš rybářský řád? Nepřijde mi ani fér, že na jedné straně musíme my řadoví rybáři skládat zkoušky a najednou tu může lovit kdokoli, kdo si prostě zaplatí konkrétní lístek.

Ale abychom nekritizovali pouze budoucí zahraniční rybáře u nás, umím si představit, že i naši občané vymyslí, jak zužitkovat třicetidenní lístky ve svůj prospěch. Například tak, že si nový typ lístku koupí pro svou několikatýdenní výpravu na někoho z rodiny, aby mohl mít dočasně k dispozici čtyři pruty k lovu namísto dvou. Vůbec se netěším na to, co nám třicetidenní lístky přinesou, a mohu snad jen konstatovat, že bych se ve svém odhadu jejich negativ velice rád mýlil. 

Cesta vede hlavně na Lipno

Jižní Čechy nejsou proslulé jen památkami. Řada turistů sem míří za rybolovem, hlavně na Lipno. Ukazují to i počty vydaných rybářských lístků. Na českobudějovickém magistrátu vloni podle tiskové mluvčí radnice Jitky Welzlové vydali 1440 rybářských lístků, zhruba třetinu cizincům. „Největší zájem mají občané z Rakouska, Německa, Francie, Maďarska a Polska," vypočítává Jitka Welzlová a dodává, že jsou ale evidováni i zájemci z USA, Mongolska, Argentiny, Austrálie a Nového Zélandu či Japonska.
A právě cizincům by měla vyjít vstříc nová úprava vydávání rybářských lístků. „Nyní se vydávají rybářské lístky na rok, tři roky a deset let a od 1. ledna 2017 k tomu přibude ještě třicetidenní lístek," říká Jitka Welzlová.

„Bude to určitě zjednodušení administrativy," říká 
k chystanému zavedení třicetidenních rybářských lístků Jan Štěpán, jednatel Jihočeského územního svazu Českého rybářského svazu. Dodává, že výhodné to bude především pro cizince. Pro ně totiž není současná cesta k povolení lovit v našich vodách úplně jednoduchá.
Nyní platí, že český zájemce získá rybářský lístek až na základě toho, že prokáže potřebné znalosti podmínek rybolovu. S rybářským lístkem se potom může obrátit na správce revírů, většinou se u nás jedná o organizace Českého rybářského svazu. Od nich získá povolenku k lovu. 
V jižních Čechách vydává například svaz povolenky pro celý kraj, pokud se nejedná o výjimky.

Cizinec by měl v současnosti obdobným způsobem prokázat na obecních úřadech, na Českobudějovicku jsou to tři radnice – v krajském městě, Týně nad Vltavou a Trhových Svinech, že má ve své vlasti rybářský lístek, nebo podobný dokument. Tedy, že má potřebné znalosti o rybolovu. Kromě jazykové bariéry ale představuje problém například to, že v některých evropských zemích takový doklad vůbec neexistuje. A jednání bývá složité i z dalších důvodů.

Hlavně cizincům by tedy třicetidenní rybářský lístek zjednodušil život. K jeho vydání totiž nebude potřeba nic než zaplacení příslušné částky. Platit to ovšem bude i pro občany České republiky. S třicetidenním lístkem pak zamíří ke správcům revírů, kde dostanou povolenky k lovu. Podle Jana Štěpána budou povolenky vydávané na tento lístek jednodenní, třídenní, desetidenní a sedmnáctidenní. Jan Štěpán ale oponuje názoru, že se pak české vody stanou snadným terčem bezohledných lovců, z ciziny i z tuzemska, kteří nebudou respektovat pravidla.

„Hlavní význam krátkodobého rybářského lístku je ten, že zájemce nemusí skládat vědomostní zkoušky. Pořád ale musí dodržovat rybářský řád. Od nás dostane k povolence i rybářský řád, který máme i v cizích jazycích a soupis revírů," zdůrazňuje Jan Štěpán s tím, že pak bude každý vědět, kde a za jakých podmínek může lovit a je povinen tato pravidla dodržovat.

V jižních Čechách patří mezi oblíbené revíry třeba Lipno nebo Hněvkovice. Také revír Vltava 24, který se táhne od Boršova nad Vltavou po České Budějovice. Ten má ale zvláštní povolenky. Roční stojí dnes 5000 korun a denní 500 korun. „Je to proto, že se zde snažíme zatraktivnit rybolov vysazováním losovitých ryb," říká Jan Štěpán a dodává, že se jedná například o pstruhy. Vyšší náklady na správu revíru se odrážejí 
i v ceně povolenky. 

Na Malém Jordánu to už nepůjde

S rybáři je to jako s houbaři, taky neradi hlásají do světa, kam nejraději chodí na ryby. Netouží po tom, aby se za nimi vydávaly davy kolegů. A tak s opatrností říkají: nejraději sedíme kolem Lužnice. Petr Ticháček mlžit nemůže, jeho jsme včera potkali na břehu Jordánu. Kromě táborské nádrže má v oblibě ještě Slapy.

„Když mám přes týden čas, chodím k Jordánu, na víkendy jezdíme na chatu na Slapy, tak chytám tam," upřesňuje svá teritoria. Ryby na oblíbené a neoblíbené nerozděluje. Na Jordán chodí na kapry, ale nevadí mu, když uloví něco jiného. „Já to nijak neřeším, většinu ryb stejně vracím zpět do vody. Na stole mi skončí tak jedna až dvě do měsíce. A doma je už taky nikdo nechce jíst," směje se Petr Ticháček.
Připravená novinka rybaření pro každého se mu nelíbí. Komerční lov by ponechal v současném rozsahu a nic by neměnil ani na rybářských lístcích.
„Rybář by měl mít i nějakou zodpovědnost a starost o vodu, kde loví. Měl by svému místu něco vracet. Já jsem třeba za tuhých zim chodil na přehradu ryby přikrmovat a vysekávat díry do ledu, aby mohly dýchat," dodává táborský rybář.

Pod hladinou Jordánu kromě kaprů plavou i dravci. Jak ale upozorňuje vedoucí odboru životního prostředí Jan Fišer, ti se z Jordánu lovit nesmějí, zatímco u kaprů mají opačný zájem: čím víc si jich rybáři odnesou, tím pro nádrž lépe.

Komerční rybáři byli také zvyklí vyrážet ke břehům Malého Jordánu. Jenže ten se nově stal majetkem Tábora a ten ho nepovoluje. „Zatím s ním nepočítáme, zastáváme názor odborníků, že pro kvalitu vody v Jordánu má Malý zůstat záchytnou nádrží, v níž se zachytí i plevelná ryba z povodí. A ta je v něm pak řízenou rybí obsádkou likvidována," vysvětluje Jan Fišer z odboru životního prostředí.

Kapr, amur, sumec nebo cejn. Tyto všechny ryby mohou rybáři vytáhnout z vlkovských pískoven. K těm často vyráží i Václav Šatra z Veselí nad Lužnicí. „Pískovny určitě patří k oblíbeným revírům, protože sem lidi jezdí i na dovolenou. U mně je to tím, že je mám kousek," vysvětluje rybář s dvacetiletou praxí. O změnách v pravidlech rybolovu za peníze si zatím nedělá závěry, počká, až co přinese čas a ukáže praxe. Ale vidí i pozitiva. „Organizaci to zřejmě přinese nějaké peníze," míní Václav Šatra, ačkoli si nemyslí, že se tento způsob zábavy masově rozjede.

Všeobecně ale rybáři s větším pohybem komerčních lovců v okolí revírů očekávají i větší nepořádek. „Někteří po sobě nechají na zemi všechno, co jim zrovna upadlo z ruky. Ale musím přiznat, že takoví se najdou i mezi rybáři," dodává veselský rybář.

Autor: Redakce

16.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Management - Vrchní sestry v oblasti péče o seniory vrchní 27 500 Kč

Vrchní sestry v oblasti péče o seniory vrchní sestra. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 27500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: trestní bezúhonnost, způsobilost k právním úkonům, praxe ve vedoucí pozici výhodou, manažerské a komunikační schopnosti, flexibilita, orientace v sociální oblasti, znalost zákona č. 108/2006 Sb. o sociálních službách, znalost výkaznictví pro zdravotní pojišťovny výhodou, řidičský průkaz sk. B., Nabízíme: odpovídající platové zařazení, příjemné pracovní prostředí., K přihlášce je nutno přiložit: profesní životopis s přehledem dosavadní praxe a motivační dopis, kopii dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání, výpis z Rejstříku trestů ne starší než 3 měsíce, prohlášení o souhlasu se zpracováním osobních údajů po dobu trvání výběrového řízení., Vaše přihlášky očekáváme pouze v písemné podobě nejpozději 8. června 2018 na adrese G-centrum Tábor, Kpt. Jaroše 2958, Tábor 390 03. Obálku označte nápisem: "NEOTEVÍRAT - VÝBĚROVÉ ŘÍZENÍ", služební mobil, příspěvek na stravování, stravování v místě výkonu práce, příspěvek na penzijní připojištění. Pracoviště: G-centrum tábor, Kpt. Jaroše, č.p. 2958, 390 03 Tábor 3. Informace: Božena Šimáková, +420 381 478 209.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 5 000 Kč

Uklízeči a pomocníci v ubytovacích a vzdělávacích zařízeních pokojská. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 5000 kč, mzda max. 10000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nutná flexibilita a zodpovědnost pro zajištění provozu podniku, mzda podle odpracovaných hodin, možnost přenocování, mzda dle odpracovaných hodin. Pracoviště: Vodňanského lesy s.r.o., penzion příběnice, 391 75 Malšice. Informace: Iva Radilová, +420 603 570 024.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 20 000 Kč

Obsluha strojů na výrobu potravin a příbuzných výrobků operátor v potravinářské výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: práce ve výrobě krmiv pro psy a kočky (Partner in Pet Food CZ s.r.o.) manipilace se surovinou, s paletovým vozíkem, případně VZV, obsluha strojů a zařízení, 12ti hodinové pracovní směny: 2x ranní, 2x noční, 4 dny volno), zdarma doprava do zaměstnání, ubytování, bonusy, zálohy, kontakt osobně: OC Slunce, Purkyňova 2961, Tábor, e-mail nebo tel.. Pracoviště: R a g agency s.r.o., prac. veselí n.l., Jateční, č.p. 470, 391 81 Veselí nad Lužnicí 1. Informace: Robert Čupela, +420 605 070 935.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 17 000 Kč

Pěstitelé zemědělských plodin Sběrač/sběračka hub. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Měsíční zaškolení v hodinové mzdě. Úkolová mzda dle výkonu 17000,- až 24000,- Kč. Měsíční bonusový kupón v hodnotě 1000,- Kč. Náborový příplatek 15000,-Kč. Zájemci se mohou hlásit na tel. 778 727 709 a domluvit si osobní schůzku. Požadujeme pečlivost, spolehlivost, pracovitost, nástup možný ihned. Výhody: příspěvek na stravné. Práce v SO a V NE ob víkend. Pracoviště: České houby a.s., Nová, č.p. 538, 392 01 Soběslav. Informace: Helena Staňková, +420 778 727 709.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Biologické centrum představilo veřejnosti svou práci.
36

EXKLUZIVNĚ V DENÍKU: Děti vyráběly hmyzí hotely

Dynamo hostilo v sobotu Třinec.
10

Chtěli tři body, mají jen jeden

OBRAZEM: Stovka morčat se v sobotu usadila v restauraci Hilton

Sezimovo Ústí - Už počtvrté pořádaly Andrea Blažková a Eva Švecová chovatelskou výstavu morčat v areálu restaurace Hilton.

46. ročník Rallye Český Krumlov ovládl suverénně největší favorit Jan Kopecký

Český Krumlov – Jan Kopecký se stal vítězem již 46. ročníku Rallye Český Krumlov. Na jihu Čech zvítězil už popáté a upevnil si tak svou pozici na čele mezinárodního mistrovství republiky.

OBRAZEM: Sobota v Purkarci patřila vorařům

Purkarec - Ukázky práce vorařů, prohlídka muzea nebo dětská tvořivá dílna.

Na jihu Čech bude od září waldorfské lyceum

Písek, Č. Budějovice - Jako první v tehdejším Československu zahájila výuku s prvky waldorfské pedagogiky v roce 1990 Základní škola Svobodná, jejímž zřizovatelem je město Písek. Krátce na to se otevřela jako osmá v republice Základní škola waldorfská v Českých Budějovicích.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT