Petr ŠkotkoZdroj: DeníkPondělní ráno a dopoledne byly plné zpráv o rezignaci ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha. Po poledni už to byly spekulace o jeho nástupci Romanu Prymulovi a večer patřil předsedovi vlády Andreji Babišovi s jeho projevem národu.

Nejprve Adam Vojtěch. Je na místě říci, že si tento Českobudějovičák vždy zachoval slušnost a smysl pro humor. Kromě toho mu nelze upřít velkou i úspěšnou snahu například o vzdělání lékařů.Bohužel, také ale nedokázal důrazněji stát za svým a dovolil Babišovi, aby z něj udělal poslušnou loutku. Na jeho obhajobu lze možná dodat, že premiéru Babišovi dokáže odporovat málokdo.

Roman Prymula. Epidemiolog, který se nebude bát tvrdých opatření. Ne nadarmo mu některá média říkají „generál Prymula.“ Ne nadarmo se ekonomové bojí miliardových propadů v podnikání.

Andrej Babiš. Jeho proslov k národu byl demonstrací výmluv, házení viny na druhé včetně obyčejných lidí a hledání odporu tam, kde není. Nenapadlo ho, že nechuť nosit roušky, kterou označil za protest skupiny občanů, možná pramení ze zmatků, které společně s Vojtěchem a dalšími přes léto natropili. Do paměti se ale lidem jistě zapíše věta: „Adam Vojtěch vnesl do politiky slušnost.“ Chtěl snad říci, že dosud byli politici sprostí a vulgární?

Druhá vlna koronaviru bude podle všeho mnohem horší, bude více nakažených a zdravotníci opět přestanou počítat dny a hodiny v práci. Aby návrat viru nebyl ve znamení plnění nemocnic, stresu a především umírání, musí se vláda zabývat konkrétními úkoly. Duté proslovy musejí počkat.