close Jiří Dintar. info Zdroj: Deník / Redakce zoom_in Jiří Dintar. Zní to krásně, však kdo by nechtěl mír, že? Bohužel – při podrobnějším pohledu vyvstává úplně jiný obraz. Podobný, jako kdyby někdo radil znásilňované ženě, že nemá tolik křičet. A už vůbec ne se snažit bránit. Tím by totiž „eskalovala násilí“.

Ale k tomu bližšímu pohledu… Demonstraci pořádá Klub českého pohraničí. Roztomilý spolek, jenž se v roce 1990 transformoval z marxisticko–leninského klubu 35. základní organizace KSČ v Chomutově. Jádro tvoří bývalí příslušníci Pohraniční stráže, důstojníci ČSLA, SNB… Před pár lety mimo jiné poslali u příležitosti úmrtí Fidela Castra srdceryvný pozdrav kubánským soudruhům a dodnes se na svých akcích s oblibou ohání vlajkou Sovětského svazu.

Kohopak tu máme dále? Řečnit bude i nechvalně proslulý učitel dějepisu soběslavského gymnázia Marek Adam, mimo jiné též první místopředseda bizarní proruské strany Aliance národních sil. „Proslavil“ se tvrzením, že Rusko na Ukrajině „neprovádí agresi, ale osvobozuje oběti genocidy“.

Jak ANS – tak i Marek Adam osobně – dodnes sdílí na webu naprosto zcestné konspirační teorie, od mikročipů ve vakcínách až po ovládání světa blíže neupřesněnými „globalisty“. Sem tam ovšem dojde i na city, třeba když se Marek Adam rozněžní a sdílí fotografii Vladimira Putina se srdíčkem a textem: „Máme rádi Rusko!“.

V lásce k Rusku ovšem není osamocen. Táborská tatérka Simona Snížková se nedávno pochlubila tetováží: Putinovým portrétem. Zda svým, či ho někomu tetovala, bůh ví… Ale můžete se jí zeptat. V Táboře ji potkáte ve slušivé bílo-modro-červené čepičce, která vlajku Ruska připomíná určitě, ale zcela určitě, jenom náhodou.

Další z aktivistek se hrdě chlubí tím, že dosud nevynechala jedinou Vrabelovu demonstraci, jiní pro změnu v Táboře pořádají debaty s bývalým agentem (nikoli „jen“ spolupracovníkem!) StB Vítězslavem Pilmaierem… A dalo by se v podobném duchu pokračovat dál a dál.

Řečeno naprosto jasně: ti, kteří chystají nedělní demonstraci „proti válce a za mír“, vůbec nejsou žádní mírotvorci a holubičí povahy. Jde o protisystémové extremisty, konspirátory a dezinformátory. O pátou kolonu Ruska.

Když Andrej Babiš zavítal v rámci své kampaně na náměstí TGM, dost lidí mu dorazilo jasně sdělit svůj názor. Necháme se překvapit, zda je v Táboře dost normálních a slušných lidí, kteří i tentokrát sdělí tomuto „proruskému výkvětu“, co si o jejich snahách myslí. Nebo zůstanou mlčet?