Dvaačtyřicetiletý Martin Pokorný jezdí autem denně do práce. Každý týden na jeho tachometru přibude kolem pěti set kilometrů. Přesto, že venku panuje téměř jarní počasí, s výměnou zimních gum za letní zatím váhá.

„Už jsem přemýšlel, jestli mám nebo nemám přezout. Zatím ještě nejsem rozhodnutý. Pamatuji si, že minulý rok jsem jel do pneuservisu až někdy během dubna. Pořád jsem čekal, že bude mrznout nebo sněžit. Letos to vidím asi podobně," říká muž povoláním instalatér.

close Josef Šiška zoom_in Podle Josefa Šišky, majitele pneuservisu v Náchodské ulici v Táboře, je už teď vhodná doba na výměnu zimních pneumatik za letní.

„Samozřejmě do konce března platí zákon, který říká, že by řidiči měli mít zimní pneumatiky na místech označených dopravní značkou Zimní výbava, což jsou dálnice a komunikace ve vyšších polohách. Vzhledem k počasí bych se ale nebál přezout už nyní," radí Josef Šiška.

Mohou ještě počkat

Připustil, že pokud řidiči mají zimní gumy již starší a příští sezónu by se jejich vzorek dostal pod hloubku povinných čtyř milimetrů, mohou s přezouváním ještě počkat. Tady škody na gumě nevzniknou.

„Mohou na nich jezdit v klidu ještě třeba další dva měsíce. Žádné nebezpečí jim nehrozí. Musí ale přizpůsobit styl jízdy a rychlost. Záleží také na tom, kolik na nich řidiči ujedou kilometrů," vysvětlil mechanik s tím, že na teplejší měsíce, jako jsou červen, červenec či srpen, by je již nedoporučoval.

Čeká, že se řidiči s přezouváním pneumatik začnou hrnout koncem března. Nepředpokládá však, že by se tvořily dlouhé čekací lhůty jako je tomu před zimou, kdy spousty řidičů čeká až na první sníh.

Přijmou brigádníky

„Opět budeme přijímat brigádníky. Práce bude víc, tak aby lidé dlouho nečekali. Přezutí gum zvládneme buď do hodiny, nebo nejpozději do druhého dne. Určitě je lepší se předem objednat," radí.

Loni pořízené zimní pneumatiky nedoporučuje v tomto počasí používat déle, než je nutné. „Letos nebyla žádná zima a gumy utrpěly. Pokud je povrch silnice do deseti stupňů Celsia, úbytky lze počítat do několika procent. Čím déle budou lidé jezdit na zimních pneumatikách, tím více se do další zimy připraví o vzorky," dodává Josef Šiška.

Pokud ale řidiči přezují dříve a na úsecích, kde jsou zimní gumy povinné do konce března či dubna, je zastaví policisté, vystavují se blokové pokutě do dvou tisíc, ve správním řízení pak od 1500 do 2500 korun.

Jarní počasí s teplotami nad 10 stupňů Celsia nebude trvat dlouho. Jasno či skoro jasno předpovídají meteorologové ještě na dnešek, kdy by rtuť teploměru měla vystoupat až k 19 stupňům Celsia.

Úplně jiný směr ale počasí nabere o víkendu. V sobotu se ranní polojasno změní na oblačno až zataženo. Podle českobudějovického hydrometeorologického ústavu bude většině území hrozit déšť nebo přeháňky.

Co je dobré znát

• Podle zákona o silničním provozu by řidiči měli od 1. listopadu do 31. března používat zimní pneumatiky. Ovšem jen v případě souvislé vrstvy sněhu, námrazy nebo pokud lze takovou situaci předpokládat vzhledem k povětrnostním podmínkám. Datum tedy hraje roli, ale důležitější je dlouhodobá předpověď počasí.

letní pneumatiky
• minimální hloubka vzorku dezénu pro osobní automobily je doporučena 1,6 milimetru
• vzorek má vliv na ovladatelnost vozidla například na mokré vozovce
• směs letních pneumatik je tvrdší a je přizpůsobena provozu za vysokých teplot

zimní pneumatiky
• doporučená hloubka vzorku je 4 milimetry
• zimní směsi se na suchých a teplejších površích více opotřebovávají, zhoršují jízdní vlastnosti automobilu, jako je brzdná dráha a ovládání vozidla a také zvyšují spotřebu

co ovlivňuje životnost pneumatik
• správná geometrie ; • styl jízdy (životnost snižuje prudké brzdění, přetěžování vozu či přejíždění obrubníků) ; • kvalita tlumičů ; • správné vyvážení pneumatik

Otázka dne: Už máte přezuté pneumatiky?

close Ondřej Vaněk zoom_in Ondřej Vaněk, Tábor (vlevo)
Přezuté pneumatiky ještě nemám. Myslím, že na zimních budu jezdit asi do konce března a pak teprve navštívím pneuservis. Ráno jsou nízké teploty, nerad bych něco uchvátal. Sám bych si sice kola vyměnit dokázal, ale tohle je pohodlnější a rychlejší.
close Martin Špaček zoom_in Martin Špaček, Hlasivo (vpravo)
Pneumatiky po sezoně obvykle nepřezouvám. Používám zimní verzi celoročně. Vím, že se v létě více opotřebovávají a že z nich rychle mizí vzorek, ale nepoužívám auto tak často, aby to opotřebování bylo enormní.close Jiří Němec zoom_in Jiří Němec, Tábor (vlevo)
Já jezdím také ještě na zimních pneumatikách. O výměně už ale přemýšlím, jen čekám, až bude trochu času. Sleduju ale vývoj počasí a vím, že teď se má o víkendu ještě ochladit a dokonce by mohlo i sněžit. Do pneuservisu zajedu asi za dva týdny.