Podle slov starosty města Františka Chramosty čeká Planou neradostné léto. Doprava kolabuje a je zatížena stavbou IV. železničního koridoru.
Z geografického hlediska neexistuje jiná objízdná trasa, kterou by pozemní stavitelé vybudovali bez větších problémů. Proto se i starosta Plané nad Lužnicí těší na novou dálnici D3, která bude podle jeho slov pro město spasením.
„Dopravní situace je čím dál kritičtější, neznám jiné východisko než dálnici. Nabádám řidiče, aby se vyhnuli Plané, pokud to půjde. Diametrálně vzrostlo celkové množství aut a doprava je také zatížena stavbou čtvrtého koridoru. Opravdu jezdí ve městě mnoho náklaďáků,“ popsal situaci ve městě Chramosta.
Každý den čeká na řidiče projíždějící jihočeským městečkem horor v podobě až několikakilometrových kolon. Ty se tvoří především ve směru z Českých Budějovic, ale i druhý směr se potýká s popojíždějící kolonou.
Nejmarnější situace nastává v dopravních špičkách ráno a odpoledne. Ne každý řidič se ovšem umí ve stojící koloně chovat.
„Skutečně záleží na každém individuálně, ale celkově mohu říci, že jsou řidiči ohleduplní a v koloně se uhýbají. Problémy bývají s řidiči z východních zemí, tam se to ještě nenaučili. V Plané k malému zpomalení při výjezdu dochází, ale je to tak minuta, dvě. Nikdy ovšem nevíte na koho narazíte, Pražáci třeba často neuhnou,“ přiblížil výjezdy táborských hasičů velitel družstva Karel Vošahlík. Konstatoval ale, že velké cisternové hasičské vozy jsou i přes různá opatření málo vidět.
„Jezdím často do Rakouska a Soběslavi a průjezd Planou je vážně otřesný. Musím počítat tak se čtyřicetiminutovou rezervou, která mě vážně při ranním stresu cestou do práce nebaví. Už aby postavili dálnici,“ dosvědčil nutnost tahu D3 Lubomír Vaněk z Tábora.
V poslední době časté dopravní nehody a jeden mrtvý jen několik set metrů na výjezdu z Plané na Budějovice potvrzují nebezpečnost úseku.
„Nevím přesně, zřejmě v červenci se bude uzavírat železniční přejezd směrem na Turovec, takže doprava na tuto silnici bude odkloněna přes Sezimovo Ústí. Bude tam strašně práce, bude se stavět podchod pro pěší a bude to náročná stavba,“ dodal starosta Plané nad Lužnicí.