Stačily dvě minuty a dvaatřicetiletý Richard Příhoda z táborského Pražského Sídliště už na svém bicyklu neodjel. „Chtěl jsem se projet a cestou jsem se ještě zastavil na poště zaplatit složenky. Když jsem se vrátil ke stojanu, lapal jsem po dechu," vzpomíná bankovní poradce, jak přišel o své kolo.

Jak říká, zloděje neodradily ani dva zámky, ani otevřený prostor před sídlištní poštou. „Nechápu, byl normální pracovní den, všude lidi a nikdo si ničeho nevšiml," dodal Richard Příhoda.

Podle mluvčího táborské policie Miroslava Doubka se počet krádeží kol oproti minulému roku zvýšil. „Za loňský půlrok jsme zaznamenali 56 případů, letos je to za stejné období ještě o jedenáct více," upřesnil s tím, že se zvedá i hodnota kol. Výjimkou nejsou bicykly za desítky tisíc.

„Pro zloděje jsou krádeže drahých kol velmi výhodným artiklem. Už za dvě hodiny po činu je mohou pachatelé nabízet na nějakém z pražských tržišť či v bazarech mimo okres, odkud zmizely," konstatoval Miroslav Doubek.

Pokud není sezóna, lapkové je berou ze společných prostor panelových domů, sklepů či garáží. V létě k nim přibývají stojany před obchodními centry, restauračními zařízeními či koupališti.

Zejména majitelé luxusnějších kol by měli být opatrní. „Hodnotě kol by mělo odpovídat také adekvátní zabezpečení. Obyčejný lankový zámek v tomto případě zřejmě stačit nebude," naznačil policejní mluvčí.

Dopátrat zloděje je mravenčí práce a ne vždy přinese kýžený úspěch.