Malíř Kristian Kodet bude jedním z VIP hostů, kteří se v sobotu na Pražském hradě setkají s papežem Benediktem XVI. Prezident Václav Klaus do okruhu nejbližších a přátel totiž zahrnul i malíře Kristiana Kodeta, který žije převážně na své faře na Táborsku.

Prezidentské pozvání na setkání s nejvyšším představitelem katolické církve ho velmi potěšilo. "Jsem poctěn, že si pan prezident, se kterým nás pojí dlouholeté přátelství, vzpomněl právě na mne a na Hrad mě pozval. Nikdy předtím jsem neměl možnost se s papežem setkat, takže to pro mne bude opravdu celoživotní zážitek," uvedl malíř.

Kodet půjde na setkání s Benediktem XVI. v sobotu, proto již dnes 25. září odjel z chalupy do Prahy, aby se na akci dobře připravil. „Opravdu se těším a zároveň mám trochu trému. Přeci jen setkání s takovou osobností, jako je papež, se nekoná každý den, či týden. Jen mne zaskočilo, kolik dokumentů je potřeba vyplnit, než je možné vydat se na takovou návštěvu na Hrad. Chápu ale, že osobnost, jakou je papaž, musí být důkladně hlídána," podotkl malíř.

Kristian Kodet se hlásí k římskokatolické církvi. A chalupu má v prostorách bývalé, nyní zrekonstruované fary nedaleko Tábora. "Víra v Boha byla také jednou ze sil, která mi při mých celkově třech emigracích, jež jsem v životě absolvoval, pomáhala přežít a tvořit. Nepovažuji se za nijak ortodoxního katolíka, ale vztah k náboženství a církvi mám a myslím, že patří zcela zásadně k mému životu," vyznal se Kodet.

Malíř se také chystá na svou další cestu. Už 5. října odletí spolu s manželkou Janou na téměř měsíční pobyt do USA. "Budu tam obcházet galerie a mám nějaká jednání, protože bych rád uspořádal velkou výstavu v New Yorku. Líbilo by se mi, kdyby to mohlo být v Českém domě. Zda to bude příští rok, nebo až za dva roky, nevím, nicméně už se tam velmi těším," svěřil se akademický malíř, který bude i tentokrát podstupovat svůj vnitřní boj se strachem z létání.

V listopadu jej pak čeká další zásadní událost. Patnáctého listopadu zahájí svou výstavu v rakouské Vídni.