Vyjednávací kluby mají před sebou druhé kolo jednání. Po prvním znají své názory a nyní je čeká sčítání shodných průsečíků ve svých programech. Kdo jich s ČSSD, která o víkendu vyhrála boj o radnici, bude mít nejvíc, může s ní vládnout Táboru.

„Z hlediska programů nemáme až tak moc velké rozpory s ODS a ani s Táborem 2020. Jde především o odbahnění Jordánu a ani Tábor 2020 v něm zásadní problém nevidí. Dokonce ani zelení v něm nevidí osudový rozpor,“ říká lídr ČSSD Emil Nývlt s tím, že rozhodující nyní bude, jak jednotlivé subjekty vyhodnotí své personální požadavky.

„Například topka je také silným hráčem, ale má pochopitelně vyšší požadavky na obsazení rady než zelení, protože má o jeden mandát navíc,“ doplnil Nývlt.

Pro Petra Krůčka by bylo úspěchem získat jeden post uvolněného místostarosty.
„Pokud budeme v koalici, tak budeme usilovat o uvolněného radního. Dvě místa asi neodpovídají výsledku voleb, přesto i tak to může dopadnout,“ naznačil své požadavky Krůček. Ve společných jednáních zatím nenarazili na zásadní střet, který by vyústil v ukončení vyjednávání.
Podle Nývlta ale do konce týdne o složení koalice jasno nebude a navíc stále nevyloučil alternativu, že ČSSD půjde do opozice.

Nakonec ani ve složení zastupitelstva není definitivum. Zvolený úředník města v něm totiž zasedat nesmí. Tato neslučitelnost se dotýká například Lenky Horejsková z táborské TOP 09.

Pokud by Lenka Horejsková nezískala placené místo v radě, a nadále by tak chtěla setrvat ve funkci vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu, musela by se svého zastupitelského mandátu vzdát. Její místo by pak obsadil první náhradník za TOP 09.
„V případě městské společnosti s ručením omezeným toto omezení ale neplatí,“ uvedla právnička města Dagmar Vacková na upřesnění pozice zastupitele Aleše Gucka, který byl do zastupitestva zvolen za sociální demokracii a pracuje v Bytesu.

Zastupitel versus úředník

Funkce člena zastupitelstva obce je neslučitelná s funkcí vykonávanou zaměstnancem této obce. Na pracovníka městské s.r.o. (například Bytes, TZMT) se tato neslučitelnost nevztahuje.