Podle Českého statistického úřadu vychází každý rok v České republice přes 15 000 knižních titulů. Průměrné ceny knih stoupají, takže kniha, která ještě před pár lety stála 200 korun, je nyní k mání za bezmála tři sta.
„Řadu knih jsem si nakoupil v dřívějších letech, takže teď mám co číst. Je ale pravda, že dříve byla tlustá kniha za cenu, co je dnes časopis,“ podotkl Josef Novotný z Tábora
Průměrná útrata za knihy a rok je 450 korun, znamená to tedy, že si jeden občan koupí zhruba dvě knihy. Pokud je čtenář na četbu náruživější, nemusí kupovat vše. Má ještě možnost využít služeb městských knihoven. Najde zde ale knihu, kterou si nemohl koupit?

V Táboře je šance 70 procent

Táborská knihovna pořídila loni přes 11 tisíc svazků knih. I když jsou z toho některé knihy pořízené vícekrát nebo znovu namísto knih neaktuálních nebo poškozených, pořád je relativně největší šance najít zde vytoužený titul. Knihovna nezapomíná ani na kompaktní disky, elektronické zdroje a hudebniny, což představuje dalších bezmála 900 svazků. Každoroční doplnění a nakupování do fondu knihovny si vezme přes dva a půl milionu korun. Jen například předplatné časopisů stojí táborskou knihovnu 250 tisíc korun. Největší položku tvoří pochopitelně knihy, a to s částkou dva miliony korun.

Ostatní knihovny regionu

Táborsko má, kromě Tábora, celkem třináct profesionálních knihoven. Tedy těch, co jsou obsluhované pracovníky na plný úvazek a každý den. Dalších zhruba 45 malých knihoven neprofesionálních, které za svůj život a fungování vděčí péči dobrovolníků.
„My kupujeme asi šest set padesát knih ročně. Snažíme se zastoupit všechny žánry. Lidé začali číst ve velkém i naše autory. Sleduji novinky a z toho vybírám,“ uvedla vedoucí veselské knihovny Eva Různarová.
Vožická knihovna pořídila loni 732 svazků knih a k tomu zhruba za 30 tisíc korun časopisy. Snaží se ušetřit, takže některé časopisy kupuje starší, třeba když se vrátí ze stánků.
„Z knih se nejvíce se nakupuje krásná literatura pro dospělé a děti, hlavně nové tituly. Dále je třeba obnovovat knihy, kterým již skončila aktuálnost. To se týká zákoníků, knih o účetnictví nebo některých učebnic,“ vysvětlila Hana Kuklová.

Knihu z jiné knihovny

Pokud občan v knihovně ve svém městě hledaný titul nenajde, může využít meziknihovní výpůjční služby.
„Najdu v které knihovně knihu mají volně dostupnou a většinou za dva dny jí tady máme,“ vysvětlila Různarová. Poplatek knihovně odráží poštovné, které platí při odesílání knihy zpět. „Někdy se zase může stát, že si poplatek naúčtuje i odesílací knihovna. Potom to není obvyklých třicet korun, ale je to šedesát. Studentům, kteří knihu nutně potřebují ke studiu, se to ale vyplatí,“ uzavřela Různarová.