Místní samosprávy se k problému staví rozdílně, svůj knihovní fond by ale chtěly přesto zanechat v provozu. „Na pomoc knihovnám, které se k síti nepřipojily, vypsal Jihočeský kraj v roce 2005 Projekt internetizace knihoven. Z 91 se jich stačilo přihlásit 38, ostatní se hlásí v rámci jiného projektu,“ řekla vedoucí regionálního oddělení táborské knihovny Jindra Jirásková.
Šebířov na Mladovožicku půjčování knih zřejmě zarazí, zájem veřejnosti je totiž minimální. „Naše čtyři katastry jsou velmi rozlehlé a počet obyvatel v roztroušených obcích je velice nízký. Samotný Šebířov má jen 165 obyvatel a lidé mají internet doma. Do knihovny tak přijde pár dětí, jinak provoz představuje zbytečné starosti a zbytečně vyhozené peníze. Jsem pro další chod knihovny, ale bez internetu. Takhle nám někdo něco vnucuje bez místní znalosti,“ představil situaci obce šebířovský starosta Vladimír Toušek. Uvedl, že pokud bude muset být internet nutností, knihovna bude fungovat na vlastní pěst.
„Samozřejmě, že je to reálné, ale knihovna nebude evidována ministerstvem kultury, čímž přijde o některé výhody. Nemůže čerpat granty a každý rok je nutná inventura knihovního fondu,“ vysvětlila ředitelka Městské knihovny v Táboře Alena Otrubová.
O své společenské centrum chce bojovat také starosta Chotěmic Milan Brus, který zastává názor, že knihoven s podobným osudem bude povícero. „O zrušení jsme ani neuvažovali, ale internet nechceme. Hned vedle je totiž internetová kavárna, na kterou obec dostala dotaci, a musí fungovat. Jsme schopni knihy sami dokupovat nebo můžeme spolupracovat s knihovnou v Deštné či Jindřichově Hradci,“ představil Brus možnou variantu budoucnosti. „K nám přijde tak deset lidí týdně. Nabízela jsem knihovnu mladším, ale nikdo ji nechtěl,“ řekla dlouholetá knihovnice Zdeňka Škrdletová z Chotěmic.
„Nemáme důvod zavírat knihovnu, byl by to krok zpět,“ dokončil Brus.
Starosta Dolních Hořic Pavel Rothbauer nebyl včera k zastižení, ale táborská knihovna informovala o opačném trendu samosprávy.
„Hořická knihovna musí internet mít, ale obec chce – i když ze zákona nemusí – internetizovat své další čtyři obce, například Prasetín nebo Chotčiny. Asi je tam o internet velký zájem,“ odvodila Jirásková.
„Podmínka knihovního zákona vznikla v jiné situaci před několika lety; dnes je třeba situaci v legislativě dořešit,“ konstatovala Otrubová.⋌