Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Knihovna získala uznání, sklepy poslouží jako pivovar

Soběslav - Nově zrekonstruované sklepy soběslavského hradu uvidí první návštěvníci již 22. září.

12.9.2012
SDÍLEJ:

Soběslavští si díky kombinaci moderních prvků s architekturou 13. století vysloužili uznání v soutěži Kompas za záchranu místního hradu. Nyní mají v plánu zrekonstruovat i přilehlou hospodářskou budovu. Foto: Archiv města Soběslav

Soběslavský hrad patří k nejvýznamnějším památkám regionu. Vedení města již dlouhá léta tuto místní chloubu rekonstruuje a nyní za to Soběslavští sklidili zasloužené ovace. Akci nazvanou Záchrana gotického hradu zvolili lidé jako nejzajímavější projekt podpořený z Regionálního operačního programu Jihozápad. Stal se vítězem soutěže Kompas, kterou pořádala rada regionu.

„Knihovnu v severním křídla hradního paláce jsme vybudovali z finanční podpory ROP. Vítězství v soutěži Kompas je uznáním naší práce," řekl Deníku starosta Soběslavi Jindřich Bláha.

Soběslavským se podařilo v roce 2008 na projekt získat dotaci ve výši 36,2 milionů korun. Celkové náklady dosáhly 44,5 milionů.

Z hradu původně zůstalo zachované pouze obvodové zdivo a část sklepních prostor. Vše se muselo staticky zajistit. Záchrana pokračovala obnovením krovu a krytiny. Opravila se věž Hláska a stavbaři se pustili i do rekonstrukce severního křídla, ve kterém se nyní nachází knihovna.

Netradiční řešení

„Architekt Jaromír Kročák vypracoval návrh tak, že objekt paláce je zachován ve stejném rozsahu a tvaru. Nově je pojednáno pouze západní vstupní průčelí z parku s minimální prosklenou hmotou se schodištěm a osobním výtahem," vysvětluje Jindřich Bláha.

A právě to ocenili lidé, kteří přes internet hlasovali a vybírali z patnácti prezentovaných staveb. Knihovna tak
z celkového počtu 5753 hlasů získala 2215 hlasů.

„Nová podoba hradu je výjimečný soulad gotiky, renesance, baroka i architektury 21. století. Vložením proskleného kontejneru do severního křídla městského gotického hradu a umístěním městské knihovny do těchto prostor, plní hrad roli informačního a komunitního centra ve městě," řekla Marie Lustová z Městského úřadu Soběslav.

Projekt vidí jako zdařilý i vedoucí místní knihovny Alena Fremrová. Za dva roky, co prostory slouží veřejnosti, se ještě nesetkala s negativními ohlasy.

„Stavba je to krásná a vyhrála podle mne právem. Sledovala jsem soutěž a dlouho nás předbíhala Otavská cyklostezka v Sušici. Nakonec se to zlomilo. Před dvěma lety, kdy se knihovna otevřela, prošlo tady 44 tisíc lidí. To je na zhruba sedmitisícové město neskutečný počet. Zavítali sem turisté, místní, knihovníci, ale i architekti. Celkově jsem nezaslechla nikoho, kdo by o tom mluvil vyloženě negativně," pochvaluje Alena Fremrová.

Plánují pivovar

Práce na obnově historické památky ze 13. století stále pokračují. Soběslavští letos dokončili opravu sklepů pod hradem.

Nejen pro místní budou slavnostně zpřístupněny 22. září o Rožmberských slavnostech soběslavských.

„Kompletně se opravily zdi, omítky i podlahy. Plocha sklepů je asi 1500 metrů čtverečních, takže to bylo velmi náročné a pracovali jsme na tom tři roky. Obnova vyšla zhruba na čtyři miliony korun," upřesnil starosta.

Sklepy by měly sloužit jako kulturní prostor, kde se v nepřízni počasí budou konat společenské akce. Prozatím jsou ale prázdné, kvůli zdivu, které musí vyzrát. Vedení města má ale s nimi také další plány.

„Jednáme s místní firmou o realizaci pivovaru. Už jsme měli několik schůzek, ale zatím není stanovený žádný termín realizace. Předběžně ho plánujeme zhruba za dva roky. Poté bychom tam rádi umístili nálezy, které se tady našly při archeologickém výzkumu. Ty jsou zatím uloženy v Husitském muzeu v Táboře. Jsou to například různé úlomky keramiky, mince nebo ostění," vylíčil plány starosta Jindřich Bláha.

Práce pokračují

Součástí areálu je i hospodářská budova. Ta by se v budoucnosti měla také dočkat proměny. Soběslavští připravují dokumentaci k její opravě. S její realizací by se mělo začít již příští rok.

„Je potřeba opravit krovy, krytinu a stavební prvky. Rádi bychom tam vytvořili průchod do dvora, aby mohl být navštěvován," dodal starosta.

Autor: Kateřina Krejčová

12.9.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Již nejsou mezi námi

Ilustrační obrázek.

Poslední rozloučení na Táborsku

Odjel rovnou na dvou motorkách

Ratibořice - Z jedné stodoly zmizely hned dvě motorky naráz.

Zastupitelé rozhodnou o přesunu hvězdárny

Tábor - Radní doporučí zastupitelům, aby je podpořili v přesunu zařazení hvězdárny.

Soběslavská školka předložila nejlepší projekt

Soběslav - Soběslavská školka z Nerudovy ulice se zapojila do aktivity eTwinning.

VÍME PRVNÍ / AKTUALIZUJEME

Černá středa na silnicích Strakonicka, již zemřeli tři lidé

Strakonicko - Čelní střet osobního vozidla s kamionem u obce Přechovice ve směru na Volyni si ve středu odpoledne vyžádal dva lidské životy. Další život vyhasl dopoledne nedaleko obce Litochovice u Volyně.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení