„Mamka mi řekla, jestli si nechci půjčit nějaké knížky nebo komiksy, abych se tu nenudila, když se mi nechce moc do vody," zdůvodnila devítiletá Tereza Dolejší návštěvu stánku knihovny.

Časopisy i knihy si k vodě pravidelně nosí Gabriela Kučerová z Chotovin. Nápad s otevřením knihovny u vody se jí proto líbí. „Dneska jejích služeb sice nevyužiji, ale kdybych tu nic na čtení neměla, tak bych po ní určitě sáhla," ujišťuje Gabriela Kučerová.

Knihovna u vody
• Mobilní půjčovnu knih otevřela  městská knihovna v plaveckém areálu v Kvapilově ulici koncem června. Otevřená  je během prázdnin, v pondělí od 10 do 18 hodin a ve čtvrtek od 13 do 18 hodin u venkovního bazénu, při nepřízni počasí v hale. • Vypůjčit si knihy mohou registrování čtenáři knihovny, zájemci se ale mohou zaregistrovat i přímo u stánku. Na zřízení mobilního  kiosku získala knihovna dotaci
24 tisíc korun. Půjčovné se řídí běžným pravidly knihovny. 

Táborská knihovna každé pondělí a čtvrtek přiváží koupajícím oddechovou literaturu i čtení pro děti.  Zdeněk Navrátil vyrazil do bazénu ze Staré Vožice. „K vodě si knížky moc neberu, většinou sáhnu po novinách,  čtu sport a něco na uvolnění. Byl jsem se ale ve stánku knihovny podívat. Je to dobrý nápad, přijít s knížkou za lidmi," chválí novinku  Zdeněk Navrátil.

A není sám. Nápad se zamlouvá i Janu Šteflovi, který v Táboře tráví dovolenou. „Je to úžasný nápad. U bazénu to vidím poprvé." Čtení si nakonec nepůjčil. „U vody můžu číst cokoliv, ale žádnou studijní literaturu," upřesnil svůj zájem  Jan Štefl.

Přestože drtivá většina možnost půjčení knihy vítá,  Alena Šafratová z Mladé Vožice se řadí k oponentům. „Podle mě se to sem moc nehodí. Já bych  u vody knížku zničila," obává se. S sebou si přinesla časopis, služeb mobilní knihovny zatím využít nehodlá.

Čtenáře, kteří si od začátku léta tady knihu koupili, napočítají  knihovnice na prstech jedné ruky. Je to i tím, že až včera poprvé půjčovaly venku, dvakrát se kvůli počasí musely schovat do haly.

„Lidé si zpočátku knihy téměř nepůjčovali, kupovali si vyřazené tituly nebo knižní štěstí, což  jsou vyřazené knihy s nějakým dárkem. Teprve dnes si půjčila paní dívčí romány," zhodnotila dosavadní zájem Dana Denišová.

Ve stánku najdete hlavně oddechovou literaturu. Knihovnice vybraly detektivky, dívčí románky, sci-fi, komiksy a jiné  lehčí čtení. „Největší zájem byl o dívčí romány, například od Lancové, a dále o detektivky a půjčili si dva  časopisy," upřesnila Dana Denišová s tím, že větší zájem vzbudili u žen a dětí, muži knihy spíš nakupovali.

Ostatní knihovny Táborska pro své čtenáře podobnou službu neplánují. Jak sdělila vědoucí soběslavského zařízení Alena Fremrová, v počtu tří pracovnic je pořízení mobilní knihovny nereálné. „Nemáme na to síly,  něco podobného neplánujeme. Knihovna je navíc umístěná v centru města, tedy v dostatečné vzdálenosti pro všechny čtenáře," míní.

Vyrazit s nákladem knih k bazénu nehodlají ani v Bechyni. Vedoucí knihovnice Eva Houdková ale prozradila, že zdejším čtenářům nově nabízejí CD z táborského výměnného fondu.

Jan Rypáček