Šachový oddíl po celou dobu své novodobé existence, což je 36 let, žije bohatým sportovním životem. Účastní se různých akcí a svou pozornost věnuje práci s mládeží.

Místní šachisté hrají známou deskovou hru vlastně od nepaměti. Všeobecně je známo, že tady se nad šachovnicí zamýšleli již v době, kdy ve Veselí žil páter Karel Traxler.

Jako katolický kněz vystřídal během své službě věřícím spousty míst. Během působení ve Veselí (1898 – 1906) založil šachový kroužek a zorganizoval třetí šachový sjezd. V rámci této akce se konal šachový turnaj, v němž duchovní Karel Traxler zvítězil před tehdy ještě mladým Oldřichem Durasem, jenž se později stal československým šachovým velmistrem. Nelze pochybovat o tom, že šachy pro něj byly obrovskou vášní, ale poslání mu nedovolovalo se hře plně věnovat.

Světovou proslulost si Karel Traxler zajistil přínosem do šachové teorie, a to svým originálním postupem ve hře dvou jezdců v obraně. Tento tak zvaný Traxlerův útok je uveden ve všech encyklopediích a pro svou složitost je i v době počítačů předmětem zkoumání šachových teoretiků i praktických hráčů.

Jak šel čas

Po Traxlerově odchodu místní organizovaný šachový sen zmizel. Znovu ho probudit k životu se snažili soběslavští šachisté, kteří v letech 1923 a 1935 s Veselím sehráli přátelská utkání. Na kýženou metu nedosáhli, obnovit organizovanou činnost se podařilo až na konci 50. let na okresní šachové sekci ve spolupráci s obětavým veselským šachistou JUDr. Dvořákem. Tehdy byl založen šachový oddíl při TJ Lokomotiva Veselí nad Lužnicí. Klub ale vydržel jen tři roky, do roku 1961, kdy následně zanikl.

V roce 1978 vzniká šachový oddíl znovu. U jeho zrodu stáli Jan Mládek, František Samec a Stanislav Kovařík. O rok později se oddíl stává součástí Lokomotivy. V sezóně let 1980 – 1981 vybojovalo družstvo postup z okresního přeboru na krajský. Zde se udrželi do roku 1998.

Pak se novým předsedou klubu stal Martin Janovský, který dokázal postoupit ze třetí krajské divize až do první. Mezi tím si stihl i několikrát změnit své jméno. Od názvu zařízení, které jim poskytovalo střechu nad hlavou, až k velikánovi šachové hry s konečným názvem Traxler.
Od roku 2009 se zdejšího šachového oddílu chopil současný starosta Veselí nad Lužnicí Ladislav Sýkora. Ten sice úspěšné áčko neudržel v první šachové divizi, nicméně teď už zase úspěšně bojuje o svůj návrat.

Soutěže o postup

„V současné době máme 30 aktivních členů, z toho 17 dospělých ve věku od 18 do 72 let a 13 dětí ve věku od osmi let," informoval Ladislav Sýkora.

Stěžejními souboji jsou pro klub soutěže družstev, které jsou lakmusovým papírkem síly šachového oddílu v kraji. Nyní veselský první tým bojuje ve druhé jihočeské divizi o postup do první, z níž v minulé sezóně spadl. „Boj je to zatím úspěšný, družstvo má čtyři vítězství ze čtyř utkání," pochlubil se vedoucí klubu.

Přesto jak říká, neusínají na vavřínech, protože těžší soupeři teprve přijdou. Pokud si udrží dobrou hráčskou sestavu, mají na postup šanci.

„Kromě prvního družstva ještě účinkuje ve třetí jihočeské divizi družstvo tvořené převážně mladými, které doplňuje několik starších a zkušenějších hráčů. Účast ve třetí divizi je dobrou příležitostí získat ostruhy a vyzkoušet si své umění v porovnání s ostatními oddíly, často také mládežnickými v kraji," vysvětlil předseda šachového kroužku.

Talent z Veselí

Největší úspěchy sklízí již delší dobu velmi talentovaná osmnáctiletá veselská rodačka Jana Maříková, která svým šachovým uměním udivuje i zkušenější hráče a sbírá úspěchy od nejranějších mládežnických kategorií, kde byla například mistryní Evropské unie, až do současnosti.

„Mezi její největší úspěchy patří předloňské prvenství na mistrovství České republiky juniorek do 18 let, druhé místo tamtéž v kategorii do 20 let a šesté mezi ženami při loňském mistrovství. Jejím ale dosavadním největším úspěchem je desáté místo v kategorii juniorek do 18 let na loňském mistrovství světa, které se konalo v Jihoafrické republice. Aktuálně je Jana Maříková na prvním místě žebříčku v České republice v kategorii do 20 let a v kraji je mezi ženami druhá za mezinárodní velmistryní Eliškou Richtrovou z Českých Budějovic. Není asi nutné zdůrazňovat, že právě ona je zároveň první v aktuálním žebříčku všech veselských hráčů," nezapomněl na úspěchy své členky Ladislav Sýkora.

Klubová činnost sestává kromě účasti družstev a jednotlivců v krajských a jiných soutěžích v pořádání vlastních akcí nebo z pověření krajského svazu. „Několikrát se ve Veselí nad Lužnicí konaly turnaje mládeže v rámci krajských kvalifikací jednotlivců. Například v roce 2012 také krajský přebor školních družstev všech kategorií," naznačil Ladislav Sýkora.

Pro členy pořádají přebory v bleskovém šachu, rapid šachu i ve vážných partiích. „I když konání těchto akcí naráží na problémy s nedostatkem účastníků. Zejména mladí hráči totiž studují, nebo odcházejí za prací, ale i u domácích je obtížné dát dohromady dostatek hráčů na jeden termín, aby mohl být turnaj uspořádán. Turnaj v praktickém šachu, tak zvané vážné partie, se během posledních pěti letech konal pouze jednou," poukázal na problémy členské základny.

Dotažná

Od roku 2010 pořádá veselský šachový klub každoročně počátkem června otevřený šachový turnaj s názvem Memoriál P. Karla Traxlera.

„Zvláštností je, že k uctění jeho památky v prvním kole na všech šachovnicích začíná hra z pozice po čtvrtém tahu černého v nejostřejší variantě hry dvou jezdců v obraně, tedy Traxlerově útoku. Turnaje se mohou zúčastnit hráči bez omezení. V loňském roce přijel soupeř až z Ostravy nebo Veselí nad Moravou. Na oplátku pak v září jede veselská výprava na Moravu," vysvětlil Ladislav Sýkora.

Kromě členských schůzí je každým rokem na programu také tak zvaná dotažná po ukončení všech soutěží, na niž jsou zváni kromě členů také děti z kroužku s rodiči.

„Pravidelný trénink je kromě mládeže spíše zbožným přáním. Hráči jsou mimo své domovy, a tak se málokdy sejdou. Dalo by se říct, že se tréninkům věnují spíš individuálně a pokroky si ověřují na různých turnajích v rámci kraje i mimo něj," uzavřel šachista Ladislav Sýkora.

Autor: Kamila Bílá