Impulzem k napsání článku se stal rozhovor s dvěma sestrami středního věku, které jsme oslovili právě ve chvíli, kdy omývaly vodou svůj rodinný hrob. „Vidíte ty lípy? Tak z nich nám přímo na hrob stéká ta sladká šťáva. Jednou za čas to tu musíme vzít louhem, aby to nebylo ulepené," říká starší ze sester, Hanka. Stromy jsou podle ní neupravované a ocenila by, kdyby je technické služby aspoň z části ořezaly.

Ty jsou ale co se týká stromů v podstatě bezmocné. „Stromy stojí za hřbitovní zdí a už nám nepatří. Jejich majitelem je armáda," vysvětlil Martin Říha z TS, který má hřbitovy na starosti.

Také Jiří Juda z Tábora by uvítal, kdyby se o stromy majitel více postaral. „Když už za hroby platíme ročně nějaký poplatek, tak by si měl někdo tu úpravu stromů vzít na starosti. Jinak s nimi ale žádný problém nemám. Byly tu už před námi, tak lidem mohlo dojít, už když si ty hroby stavěli, že jim na ně bude padat listí," řekl Jiří Juda, který na starý klokotský hřbitov přišel navštívit svého zesnulého bratrance.

Další kontejner

Ani sestry Hanka s Jarkou nemají problém s opadaným listím. Chybí jim ale další kontejner, který by měly přímo po ruce. Ten jediný je totiž podle nich příliš daleko a pro starší, hůře se pohybující lidi, je obtížné tahat se s odpadem přes půlku hřbitova.

„Kontejner je hrozně daleko. Potřebovali bychom tu další, klidně ty malé biopopelnice, ty by mohli odvážet i na kolečkách. Podívejte se, co lidi dělají lupení nametou někam na hromadu nebo k sousednímu hrobu. Všichni by to tu měli rádi uklizené, ale takhle to pořádně nejde," myslí si Jarka, která tento problém sama řeší tak, že si s sebou přináší igelitový pytel, do kterého namete veškerý odpad a teprve pak vše vyhodí do kontejneru.

Tak postupuje i Jiří Juda, kterého ale opadané listí příliš netrápí. „Z jara listí naroste a na podzim opadá, a tak je to miliony let, tak by se s tím už lidé mohli srovnat. Když jdou na hrob, ať si ho ometou, je to banální věc," nabádá.

Řešení v podobě popelnic, které Jarka navrhuje, je podle Martina Říhy z technických služeb velmi finančně nákladné.

„Teď v období Dušiček vyvážíme jenom velký kontejner v Klokotech i třikrát týdně. Staráme se o pět hřbitovů a biopopelnice bychom museli vyvážet snad několikrát denně, a to není možné," říká.

Situace podle něj nemá jiné řešení. „Museli bychom někam umístit další velký kontejner, ale ten nedáme jinam, než je teď. Všude jsou hroby a já bych se ke kontejneru nedostal autem. To by se zřejmě musely nějaké hroby zrušit," zamýšlí se Martin Říha.

Jak ale dodává, technické služby se o hřbitovy pravidelně starají čistí je a sfoukávají listí. V období Dušiček i několikrát za týden.

I voda je daleko

Táborským ale nechybí na klokotském hřbitově pouze kontejner. Také studna s vodou je podle nich z ruky. Stojí totiž pouze u vchodových dveří do hřbitova a v části nového hřbitova. „My ze starého hřbitova to máme opravdu daleko. Myslím, že by to zase nebyla taková investice sem dotáhnout trubku s vodou," říká Hanka z Klokot.

V tomto případě se ale snad blýská na lepší časy. „Dojdu se na hřbitov podívat a určitě se budu snažit lidem vyjít vstříc. Pokud to bude potřeba, mohl by se nějaký další přívod vody v budoucnu vybudovat," připouští Lenka Kisvetrová, která na městském úřadě spravuje mimo jiné i hřbitovy.

Jak dále uvedla, vodovod nyní dodělali v Čekanicích a tyto problémy město řeší vždy postupně podle toho, jak se hřbitov rozrůstá.

Autor: Kateřina Šímová