Nedávno se stala alej součástí i naučné stezky Křížem krážem Klokoty, která byla realizována z participativního rozpočtu města, avšak letité stromy v ní nejsou úplně zdravé. To vidí každý návštěvník, co tu prochází. „Alej je krásná, máme to tu rádi celá rodina. Má kouzlo v každém ročním období, bohužel, některé stromy tu už chybí úplně, jiné jsou doslova vyžilé, zatýká do nich, mají dutiny a vypadají nebezpečně,“ popisuje paní Petra, která zde venčí psa. „Nějaká úprava, zdravotní ořez a třeba i výsadba nových stromů do mezer by nebyla na škodu,“ míní.

Zdroj: Deník/Lenka Pospíšilová

Podle místostarosty Radoslava Kacerovského klokotskou alej spravuje táborský odbor životního prostředí. „Je součástí křížové cesty, která je chráněná jako kulturní nemovitá památka, zároveň tato táborská alej v roce 2021 vyhrála celostátní anketu Alej roku pořádanou sdružením Arnika,“ připomněl.

Požádají o dotaci z EU

Rada města Tábora podle jeho slov schválila podání žádosti o dotaci z evropského operačního programu životní prostředí na odborné ošetření části klokotské aleje. „Nejmohutnější stromy dosahují v dolní části obvod kmene v délce čtyři sta centimetrů, stromy v horní části, kde má dojít k ošetřování, jdou věkově různorodé,“ dodal Kacerovský.

Klokotskou alej tvoří celkem 94 lip malolistých a tři olše lepkavé. Obvody kmenů se pohybují od 15 do 461 centimetrů, cestu založili v 17. století benediktiny, alej vysadili v roce 1836 a postupně ji obnovovali. Od roku 1973 patří mezi chráněné památné stromy.

Slavnostní představení stezky Křížem krážem Klokoty v pátek 8. září 2023.
Tábor míval svého Fausta. Zavede vás za ním stezka Křížem krážem Klokoty

Cílem záměru je podle místostarosty odborné ošetření 59 listnáčů, které nejsou v ideálním stavu. „Ve stromech se vyskytují různé dutiny, jsou napadené houbami a je potřeba provést stabilizační a redukční řezy,“ popsal detaily Kacerovský.

Tiskový mluvčí města Tábora Luboš Dvořák potvrdil, že i podle jeho názoru stromy v Klokotech už podobný zásah potřebují. „Jsem pravidelný návštěvník této klokotské cesty. Vidím, že stromy nejsou v dobrém stavu a skutečně potřebují odborný zásah. Je to pro mě milá informace,“ dodal.

Cena může být nižší a řezat chtějí na jaře

Rozsah prací vychází z odborného posudku zpracovaného soudním znalcem a arboristou s praxí v oboru od roku 1985 Lubošem Fendrychem. „Žádost o dotaci, kterou rada města schválila, může pokrýt až sto procent předpokládaných nákladů,“ uvedl Kacerovský s tím, že náklady jsou odhadovány na 797 tisíc korun.

Lipová alej v Klokotech.
Lipová alej v Klokotech se v sobotu dočká slavnostního vyhlášení vítězství

Přesná cena prací ale bude známa až po výběrovém řízení na zhotovitele, odhaduje se tak, že by mohla být i nižší. Samotné práce by se podle předpokladu samosprávy měly odehrát v jarním období příštího roku.