Odborníci varují. Letos jsou klíšťata nejnebezpečnější a lidé by se před nimi měli chránit. Od začátku roku onemocněloo již 52 lidí klíšťovou encefalitidou. To je dvakrát tolik než v minulém roce.
„Vlhké a relativně teplé počasí klíšťatům nahrává. Ale tropická vedra, která předpovídají na tento týden, jim přímo vadí. Nemají rádi sucho a jsou zalezlí v trávě,“ nastínila vedoucí laboratoře firmy Gen–Trend Miroslava Burýšková. Dodala, že do budějovické společnosti mohou lidé zasílat vyjmutá klíšťata a do pěti dnů dostanou odpověď, zda je cizopasník infikovaný jednou z nemocí. Vyšetření ovšem stát nehradí a každý zájemce za něj musí zaplatit: 519 korun za vyšetření boreliózy a 678 korun encefalitidy.
Z letos získaných asi 340 vzorků nevyšel podle Burýškové jihočeský kraj tak špatně. „Podle získaných vzorků nemohu potvrdit, že by byl jih republiky nějak rizikový. Lidé k nám zasílají vzorky z celé republiky a také ze Slovenska, jsme totiž jediná instituce s tímto zaměřením. Z celkového počtu vzorků sledujeme 13 procent pozitivních na boreliózu a dvě procenta na encefalitidu,“ upřesnila Burýšková.

Ohnisko na jihu

I přes dobré výsledky vzorků z jihu Čech v laboratoři firmy se Jihočeský kraj řadí k ohniskům výskytu klíšťat. Podle údajů krajské hygienické stanice došlo k 26. červnu k nárůstu onemocnění u lymské boreliózy, a to na 34 lidí. Na Táborsku se jí nakazilo patnáct lidí a dva encefalitidou, uvedl mluvčí stanice František Kotrba pro ČTK.
Za nejvhodnější ochranu se doporučuje repelent, vysoké boty a kalhoty zakasané do vysokých ponožek. „Cizopasníci se zdržují ve smíšených lesech a nízkém listnatém porostu. V jehličnatém lese na něj nenarazíte,“ upřesnila Burýšková.
Český hydrometeorologický ústav na webu vydává v období od května do října víkendová upozornění o stupni aktivity klíšťat. Ten už se několik týdnů drží na nejvyšším stupni 3 a až včera klesl na hodnotu 2, tj. středně velké riziko.