Jak uvedla fundraiserka Ludmila Budilová na hory jezdí klienti Kaňky již od roku 2003. „Je to jeden z mnoha nástrojů komplexní péče nejenom o děti s postižením ale hlavně o jejich rodiny a pečovatele,“ dodala.

Nezisková organizace tímto způsobem zprostředkovává dětem s handicapem plnohodnotné prožívání dětství navzdory postižení.

RADOST Z POHYBU

„Chceme děti, které neměly startovní čáru tam, kde jejich zdraví vrstevníci, naučit aktivně trávit čas a radovat se z pohybu. Mnozí z rodičů kvitují tyto pobyty jako jedinou možnost strávit společnou zimní dovolenou se svými ratolestmi,“ objasnila.

NAVZDORY OMEZENÍ

Na svou druhou účast se těší manželé Kromkovi s šestiletou dcerou. „S manželem jsme docela sportovci, rádi lyžujeme a jezdíme na kole. Karolínka se pohybuje pouze pomocí vozíku, protože se narodila s dětskou mozkovou obrnou. To pro nás bylo dost omezující,“ naznačila Nikola Kromková.

Když jeli na hory soukromě, tak se museli u dcery vystřídat nebo si zajistit hlídání. „Proto byl pobyt s Kaňkou pro nás skvělá volba, nejen že jsme mohli lyžovat všichni tři, ale odpoledne měly tety připravený program pro děti, takže i my rodiče jsme si odpočinuli,“ pochvaluje si s dovětkem, že se z nich zřejmě stanou pravidelní účastníci. 

PROGRAM I UČENÍ

Rodiče se s podporou týmu asistentů a pedagogů naučí zacházet se speciálními pomůckami a pro dětské účastníky jsou připraveny sportovní i relaxační aktivity. „Program je jim ušit přímo na míru a respektuje jejich postižení,“ upřesnila Ludmila Budilová.

MONOLYŽE. Díky speciálnímu náčiní lyžují i vozíčkáři.Zdroj: Deník / Redakce

Pro vozíčkáře i jinak postižené je to často jediná příležitost si vyzkoušet monolyži a současně si s pomocí instruktorů a asistentů užít zimní radovánky. „Monolyže je sportovní nářadí, které kompenzuje fyzické postižení jedince. Děti z našeho centra, které je využívají, jezdí s proškoleným doprovodem, který lyži sváží a s jedním asistentem, který dopomáhá dvojici na vleku a při manipulaci,“ popsala.

Během zimní rekreace se však snaží proškolit také rodiče. „Naším cílem je, aby rodina mohla na lyžování vyrazit se svým dítětem i sama,“ podotkla.

VYSOKÉ NÁKLADY

Náklady se šplhají na poměrně vysokou částku. „To by si rodiče sami nemohli dovolit, proto každoročně hledáme partnery, kteří pomáhají snižovat poplatek na únosnou hranici,“ připomněla.

Letos se proto například účastní projektu Pomozte dětem, dále příslušných dotačních titulů Jihočeského kraje, ale také výzvy ČSOB pomáhá regionům. Kdy čtyři projekty podle pořadí, které určí veřejnost dostanou finanční podporu. „Bouřlivé hlasování o divokou kartu, které centrum vyhrálo s projektem Vozíčkáři na lyžích, nás dostalo do finále. A protože opět pomohou i některé táborské firmy, je už jisté, že děti z Kaňky na hory v březnu pojedou,“ uzavřela Ludmila Budilová.

Do Krkonoš s Kaňkou každoročně vyráží asi 100 lidí – dětí samotných nebo s rodiči, asistentů a instruktorů.

Dětští vozíčkáři vyrazí na lyžovačku
Dětští vozíčkáři vyrazí na lyžovačku