Kiwaniérem roku 2007 se stal Jozef Ondáš ze Slovenska. Pro Kiwanis pracuje už 17 let a loni se mu podařilo pro děti získat milion slovenských korun. Předání titulu bylo jedním z bodů VI. konvence, která se o víkendu konala v táborském hotelu Dvořák. Ve volném programu se vydali do ulici i podzemí Tábora, prohlédli si například i Táborský poklad.
Zúčastnilo se jí přes 60 lidí ze sedmi evropských států. „Nejsilnější klub je ve Švýcarsku, má už sedm tisíc členů. Při workshopu nám tedy švýcarský guvernér poradí, jak zakládat nové kluby a tedy oslovovat lidi, jak je seznamovat s myšlenou a jak žít klubovým životem. Nejdůležitější jsou totiž dvě věci, připravit projekty na pomoc dětem, ale také se nesmí zapomínat na zábavu a tedy že kolem klubu mají být lidé, kteří si rozmějí,“ řekl v sobotu Jiří Horecký z Tábora, který letos končí ve funkci guvernéra distriktu České a Slovenské republiky.
Pro Kiwanis pracuje od roku 2001 a do této doby pro činnost distriktu zajistil přes půl milionu korun. Zdejší diskrikt má 24 standardních klubů a dva juniorské. Během funkčního jednoročního období se Horeckému podařilo mimo jiné zajistit vydávání zpravodaje distriktu či zmodernizování webových stránek, ale především za jeho vedení vznikly čtyři nové kluby, a to v Táboře, Mladé Vožici, Prostějově a Praze.
„Z projektů, které se nám podařily bych zmínil například tisíce vyrobených panenek pro děti v nemocnicích, táborských juniorklub dělá akce pro děti z radenínského domova, krumlovský organizuje Den bez bariér, kdy chtějí celé město uzpůsobit i vozíčkářům, Kiwanis klub Most založil hospic pro děti, což je úžasná věc a jmenovat bych mohl řadu dalších,“ naznačil Horecký, jakou činností se na konvenci prezentují.

Co je Kiwanis?

Kiwanis International je jedním ze tří největších mezinárodních prestižních klubů na světě. Je to společenství lidí různých profesí, kteří se zaměřují především na pomoc dětem a na vytváření lepší společnosti.

Původ Kiwanisu

V srpnu roku 1914 přichází organizátor Allen S. Browne a krejčí Josef C. Prance s myšlenkou založit organizaci pro obchodníky, která by nabízela nejen přátelskou spolupráci, ale také určité jistoty. První Kiwanis klub byl založen 21. ledna 1915 v Detroitu v USA. Jeho zakladatelem byl právě Allen S. Browne. Tento klub sdružoval mladé obchodníky a již při svém založení měl téměř 200 členů.

Jméno a motto

“Kiwanis“ je převzaté slovo od amerických indiánů kmene Otchipew. Jeho původní výraz byl „Nunc Keewanis“, což v přesném překladu znamenalo „dobře se bavíme, děláme hluk“. Během vývoje Kiwanisu však vzniklo více interpretací, z nichž nejvíce používané jsou „vyjádři sama sebe“ nebo „zviditelni se“.