Veselské kino schází na úbytě. Město ho chce léčit pronájmem. Občané mají strach, že o svůj biograf přijdou.
„Do kina chodím tak jednou měsíčně. Ale prý nám ho tu chtějí zrušit,“ stěžuje si Pavel Krejza z Veselí nad Lužnicí.
Podle slov místostarosty Václava Matějů je kino už dlouhodobě ve ztrátě. „Nějaká úsporná opatření, jako třeba snížení počtu pracovníků nebo optimalizaci promítání, jsme už podnikli. Bez velkého efektu,“ míní Matějů.
V současnosti se plní sál kina průměrně z deseti procent. Tržby ze vstupného sotva pokryjí promítací náklady a na provoz samotné budovy peníze nezbývají. „Radnice hledá řešení jak kino zachovat, ale zároveň zlepšit finanční situaci,“ zhodnotil Matějů. Jednou z variant bylo přestěhovat bio〜graf do prostor kulturního domu. Ty ale nejsou pro promítání technicky ani dispozičně vhodné. „Shodli jsme se na zastupitelstvu na tom, že kino zkusíme pronajmout. Podmínkou je zachování jeho funkce,“ nastínil místostarosta, „rozhodně tam nechceme hernu nebo hospodu, ale kavárna nebo klub by tam doplňkově fungovat mohly. Jestli potom budou promítat čtyřikrát do měsíce nebo dvacetkrát, o tom jsme ochotni jednat,“ doplnil. Inspirací pro vedení města byl počin Bechyně, která už kino dlouhodobě pronajímá.Hana Tomečková provozující bechyňský biograf to příliš optimisticky nevidí. „První roky to šlapalo, dalších deset let jsem provoz dotovala z videopůjčovny. Ta už ale také neprosperuje a posledních pár let je kritických,“ uvedla Tomečková. Už se chystala, že městu objekt vrátí. Z radnice jí letos přišla pomoc ve formě stotisícové dotace na energie a vodu. Jak to bude dál, neví.
Veselské kino v současnosti spravuje příspěvková organizace zřízená městem Kulturní dům Veselí nad Lužnicí. Jeho vedoucí Marcela Rybářová občany ubezpečuje, že program do konce roku je platný.
„Filmy na další rok nasmlouváváme dál. Nový provozovatel se může rozhodnout, zda program převezme,“ sdělila včera Rybářová.
Město nyní dotuje provoz zařízení 600 tisíci korun ročně. Na představení chodí v průměru 18 až 20 diváků.
Dnes mají případní zájemci poslední možnost přihlásit se na městský úřad se svým podnikatelským záměrem.