Současné skoro aprílové počasí letním a podobným kinům příliš nepřeje.
Letní kino v Sezimově Ústí letos slaví dvacet let od svého vzniku. Se svojí kapacitou 900 osob patří k největším biografům v okrese.
„Průměrná návštěvnost je kolem čtyřiceti lidí na představení, ale hity jako třeba Vratné lahve si nenechalo ujít sto padesát diváků. Déšť pro kino dobrý není, ale zrovna tak ani extrémní vedra. To potom odláká lidi raději na koupaliště,“ uvedl šéf MěXUSu v Sezimově Ústí Vladimír Doležal. Kino promítá i při minimálním počtu diváků. Ceny vstupného určuje distributor a z tržeb dostává polovinu.
Kromě stacionárních letních kin se obyvatelé některých měst mohou setkat i s kinem mobilním. Čtrnáct takových kin provozuje v Čechách Kinematograf bratří Čadíků.
V rámci své trasy po jižních Čechách zavítal tento podnik předevčírem i do Tábora, kde promítá na Žižkově náměstí. Připravil si pět filmů a zdrží se až do neděle. Promítá se po setmění. Produkci neohrožuje ani tak déšť jako spíše větrné počasí. Promítači se většinou rekrutují z řad vysokoškoláků. Přespávají v maringotce na náměstí.
„Chtěl jsem prožít takové ty romantické prázdniny, kdy člověk pozná svou vlast. Nasbírat zkušenosti v kontaktu s lidmi a podobně,“ uvedl Štefan Podolan student VUT Brno, jeden ze tří studentů, kteří si zvolili dvouměsíční prázdninovou štaci.
Náklady na provoz pokrývají sponžoři, takže vstupné je pouze dobrovolné a jde na dobročinné účely.
„Ve středu, kdy jsme promítali poprvé přišlo asi dvě stě padesát lidí. Za den se dá vybrat dva, tři tisíce,“ dodal Podolan.