Na Střední průmyslové škole keramické v Bechyni padl ve čtvrtek v podvečer český rekord. Nejdelší ucho z hlíny vytahal Michal Walter z Klatov.
Klání Velké ucho bylo letošním zpestřením jedenáctého ročníku celostátní točířské soutěže keramických škol, kam přijelo 19 soutěžících z deseti výtvarných škol ČR.
„Keramické klání jsme chtěli něčím ozvláštnit, toto je vlastně druhý ročník Velkého ucha,“ nastínil zástupce ředitele bechyňské keramičky Milan Vágner. „Dvojice, tedy soutěžící a asistent, musí z patnácti kilogramů hlíny „vytahat“ keramického hada, který se nesmí přetrhnout,“ vysvětlil Vágner s tím, že účastníci nesmějí hada válet.

Plná chodba hadů

Po povinné části, jejiž součástí bylo vytočení džbánu a mísy na hrnčířském kruhu, se soutěžní dvojice rozprostřely po dlouhé školní chodbě. Budoucí umělci volili různé techniky tažení, které hodnotili nejen učitelé keramiček. „Koukám, že k tomu každý přistupuje jinak. Různé taktiky jsou zajímavé. Nevím ale, jak z toho natáhnou třeba osm metrů, “ komentovala při pohledu na soutěžící Jana Krejčová z bechyňského učitelského sboru. Připomněla, že absolventem školy v Bechyni je například herec Karel Roden.

Přes dvacet metrů

Michal Walter ze Střední uměleckoprůmyslové školy z Českého Krumlova si za asistenta vybral Tomáše Wintera. Spolu vytvořili český rekord v tažení ucha, které ve finální podobě měřilo přesně dvacet a půl metru. Na druhém a třetím místě se umístili domácí studenti. Petr Schandl s výkonem 19,74 metru a Petr Pich s hadem dlouhým 16,16 metru. Nejkratší dílo měřilo pouhých sedmdesát pět centimetrů.
„Základem musí být dobře zpracovaná hlína, pak záleží na technice jednotlivce,“ podotkl druhý Petr Schandl, který pochází z Českých Velenic.

Rekord zapsán

„Rekord bude zapsán do České databáze rekordů. Knihu rekordů vydáváme po třech letech, takže až v roce 2009. Příští ročník točířské soutěže obohatíme o jinou discipilínu, to je teď ale tajemství,“ potvrdil Luboš Rafaj z pelhřimovské agentury rekordů Dobrý den. „České rekordy jsou specifické, Češi jsou hraví a zvládají různá řemesla. Nevíme, zda podobný rekord někde padl, ale ani jsme ho za světový prohlašovat nechtěli,“ dodal a konstatoval, že loňský ročník nenavštívil a rekord nemohl být zapsán. Tehdy byl had dlouhý bez půl centimetru pět a půl metru.