Sborovna Střední uměleckoprůmyslové školy v Bechyni se včera po poledni na malý okamžik změnila ve slavnostní sál. Pořadatel tu s každoroční pravidelností vyhlásil výsledky 19. ročníku točířské soutěže budoucích keramiků.

„Letos se utkalo devět žáků jak v kategorii klasického točení, kdy podle výkresu vytáčeli džbán a mísu a podle svého rozhodnutí i návrhu také funkční čajovou konvici, tak také v kategorii mikrodžbáneček," přiblížil soutěž ředitel školy Jiří Novotný. Kromě studentů domácí školy, se do práce pustili i zástupci uměleckých škol z Luhačovic, Českého Krumlova, Ostravy a Uherského Hradiště.

Menší než malý

Název disciplíny „mikrodžbáneček", byl vzhledem k výsledkům naprosto trefný. Dílko, které na hrnčířském kruhu vytvořila Anna Izakova, neměří ani dva milimetry a autorce vyneslo zasloužené prvenství.
„Džbánek jsem kvůli jeho velikosti musela točit dvěma jehlami. Strašně mě od toho teď bolí záda, protože nad kruhem musí být člověk nakloněný, aby dobře viděl," představila i druhou stránku svého úspěchu.
Naštěstí výroba netrvala dlouho, velkou pozornost si ale od autorky žádalo přilepení ouška. „Točení šlo rychle. Během deseti minut, nebo možná ještě dřív, jsem měla hotovo. Lepení ouška ale bylo náročné, i to jsem dělala jehlami. Hlavně jsem musela dát pozor, abych nedala příliš vody, protože by se mi celý džbánek rozmočil a byl by konec," poukázala domácí vítězka Anna Izakova na křehkost, s níž se každý keramik denně potýká. Anna Izakova byla úspěšná i v točení klasických tvarů, v této kategorii obsadila třetí příčku.
To Eva Andršová si v konkurenci devíti soupeřů vybojovala u klasického točení suverénní vítězství. Vytočila džbánek, obtočenou misku a jako vedlejší volnou práci také čajovou konvičku.

„Řekla bych, že ta práce byla pohodová. První den se mi tedy dělalo lépe, protože jsem u sebe měla podpůrný tým kamarádek a pana Miroslava Olivu, ale nedá se říct, že bych byla ve stresu. Snažila jsem se, abych se co nejvíc držela těch výkresů, ale výhru jsem popravdě vůbec nečekala," připouští vítězka, která stejně jako většina soutěžících studuje keramický design.
Pro spravedlivé hodnocení nominovala každá zúčastněná škola svého zástupce do hodnotící komise.
„Při hodnocení měli k dispozici jeden až pět hlasů, předseda komise pak až deset. Letos se předsedou komise stal Luděk Míšek, což je náš bývalý student, který v současné době učí v Plzni na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara," dodal ředitel bechyňské školy, kterou v soutěži zastoupily dvě studentky a obě se umístily na předních místech.

Autor: Veronika Gigalová