VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Keltský svátek Lugnasad ohřálo České srdce

Tábor - Staročeská krčma na Housově mlýně nabídla menu všem. Milovníkům dobré keltské hudby, gastronomie, aktrakce pro děti i dospělé.

2.8.2010 1
SDÍLEJ:

Adélka Martínková spolu se svou maminkou přivazují brášku Vítečka na skřipec. I to byla jedna z atrakcí keltského festivalu Lugnasad, který se stal sobotním cílem dětí i dospělých na Housově mlýně v Táboře.Foto: Alena Řezáčová

Pobavit se? Kde? Odpověď byla snadná pro každého, kdo v sobotu zavítal do areálu Housova mlýna.

Pátý ročník oslav keltského svátku Lugnasad potěšil děti i dospělé. Ti nejmenší si v odpoledních hodinách vyzkoušeli jízdu na sudu, hod sekyrou, chůzi na chůdách či pekelné mučící nástroje. Všechno jenom jako, prostě keltské hry.

Naopak doopravdy se bavili rodiče, kteří si dávali tajemný nápoj „korma“ i další gastronomické lahůdky v podobě keltských steaků. „To ale není jen o keltském svátku, otevřeno totiž máme v sezoně každý den kromě pondělí a každý víkend pořádáme akce,“ potvrdil možnost návštěvy Housova mlýna v kterýkoliv den jeden z organizátorů Lugnasadu Petr Nůsek.

Dříve než došlo na vrcholný zážitek v podobě koncertů duo Václavek a Dvořáček a hlavně pak rockové stálice České srdce, museli bubeníci sladit svou energii před tradičním nočním rituálem při bubenickém workshopu v přírodním prostředí nedaleko mlýna.

„České srdce si pamatuji z Lucerny, kde kluci hráli s mým keltským idolem Alanem Stivalem. Nahráli spoustu skotských a keltsky laděných skladeb, proto jsme je spolu s Richardem Dušákem pozvali na dnešní keltský festival Lugnasad,“ vysvětluje Petr Nůsek. Dramaturgie to byla zvolená vhodně, protože kapela České srdce kombinuje keltskou a rockovou muziku.

Patnáct bubeníků ze všech koutů Česka, ale i jedna půvabná Slovenka se v rámci workshopu s jazzovým bubeníkem Milošem Dvořáčkem ladili k duchovním rituálům, čímž dělali radost svému učiteli. Ten pak společně s Vladimírem Václavkem předvedl tzv. šamanský pop. „Opravdu to bylo skvělé vystoupení, všem se to ohromně líbilo a samozřejhmě vrcholným číslem byl koncert kapely České srdce. Lidé si vyžádali další přídavky, takže jsme přetáhli původně plánovaný čas,“ spokojeně konstatovala Ludmila Budilová za občanské sdružení Housův mlýn.

Středověká krčma osiřela jen krátce. V neděli zavítaly do Housova mlýna děti ze stádleckého letního tábora s výukou angličtiny společně s rodilými muvčími a atmosféru husitské doby přijeli ochutnat i turisté, kteří se do města vydali kvůli triatlonu.

Více než sto padesát návštěvníků festivalu Lugnasad si užívalo úžasné atmosféry a teplého počasí, které zajistili snad samotní druidi.

Alena Řezáčová

2.8.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

O autisty se v Táboře stará Apla.

Festivalem o autismu oslaví kulaté výročí

Souběžně s mostem povede i lávka.

Tábor podruhé hledá stavitele lávky

Když se vám narodí trojčata

Táborsko - Ač je to s podivem, Táborsko je na výskyt trojčat vcelku bohaté.

V hledání pomohly sociální sítě

Tábor - Poctivý nálezce v pátek odpoledne odevzdal funkční tablet, který našel v Jordánské ulici. Strážníkům, kterým tablet předal na služebně, se pomocí sociální sítě podařilo kontaktovat kamarády jeho majitele. Ti mu zprávu předali, takže se tablet opět dostal do správných rukou.

Nemocní mohou poslouchat knihy z CD

Tábor - Již poněkud starší myšlenka a nápad nezapadly a dočkaly se realizace. Knihovna do nemocnice věnuje čtivo, které vyřazuje ze svého fondu.

Největší volební okrsek v Táboře? Kupa odpovědnosti a stravenky místo bábovky

Tábor – Ještě než volební místnost největšího okrsku na Táborsku navštívili první nedočkavci, měli už členové jeho komise za sebou první stěžejní díl své práce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení