Vrací se na místo činu. Firma K – Building, která v Táboře rekonstruovala náměstí Františka Křižíka a od občanů schytávala jednu kritiku za druhou, opraví i prostor bývalých záchodků v těsné návaznosti na náměstí. Ve výběrovém řízení podala nejlepší nabídku.

Podle ředitele firmy Tomáše Tvrdíka se vrací, aby si u Táboráků napravili reputaci. Jedním z opatření je jiný stavbyvedoucí. David Vontor, který vedl rekonstrukci náměstí, u firmy končí. „Teď je ve výpovědi, samozřejmě nejde jen o táborské náměstí, ale o kombinaci více věcí," potvrdil Tomáš Tvrdík.

Kromě nového stavbyvedoucího slibuje i další opatření. „Nasadíme takovou kapacitu, abychom byli schopni dodržovat všechny termíny, ale hlavně řidiče na silnici nečekají komplikované situace," ujišťuje. Do provozu totiž zasáhnou pouze při tažení kanalizace z Budějovické. 

Tábor jim ale nepřeje, protože už teď mají zpoždění a práce se zřejmě přesunou až do příštího roku. Tentokrát je ovšem vina na straně investora. Zatím nemá platné stavební povolení, aby práce mohly začít. „Je to z důvodu, že se nám od dvou účastníků stavebního řízení, pravděpodobně manželů, nevrátila doručenka o převzetí rozhodnutí územního řízení o umístění stavby. Protože v prvním kole si oznámení o zahájení územního řízení převzali, domnívám se, že jsou třeba na dovolené. Takže musíme počkat," vysvětlila vedoucí stavebního úřadu Jitka Doležalová.

Firma zakázku vyhrála v konkurenci dalších  tří firem, které se přihlásily do řízení.

„Rozhodujícím kritériem byla cena, a tu dala firma K – Building nejnižší," říká za investora Karel Hotový a upřesnil, že výběrovým řízením ušetřili 700 tisíc. Firma práce odvede za 5,3 milionu.

„Asi mají na radnici dobré kontakty, já bych vypsal nové řízení," míní Petr Lederer, který si pamatuje komplikace na Křižíkově náměstí.
Ředitel Tomáš Tvrdík ale věří, že teď lidem ukážou, že pracovat umějí. „Křižíkovo náměstí bylo snad naší jedinou stavbou, kterou jsme museli krutě zaplatit." Tábor firmě pokrátil fakturu o 600 tisíc.

„Pokuta, jakou jsme dostali v Táboře, se zdá neadekvátní, ale tak byla postavená smlouva. Takže ji nerozporujeme, nic jiného nám nezbývá."

Pokud teď stavební povolení nenaskočí v řádech dnů, budou muset start prací na místě bývalých WC odsunout na jaro. Mrazy by je totiž mohly zastavit před asfaltováním.

„Začít musíme kanalizací a mohlo by se stát, že silnici nestihneme uvést do původního stavu. Bylo by špatně, aby tam celou zimu zůstala díra," zdůvodnil Tomáš Tvrdík s tím, že na změně harmonogramu jsou s městem domluveni.

Jak se prostor promění

Ještě před pár lety se uvažovalo, že tady vznikne multifunkční dům, v jehož suterénu budou záchody, v přízemí rychlé občerstvení a v patře malá galerie. V ní se měla představovat partnerská města Tábora. Teď bude všechno jinak, ale veřejné toalety se na místo vrátí, jen již nebudou pod zemí, jak byli Táborští zvyklí, ale na povrchu. Jejich tvar mají připomínat tvar rondelu. Válec se záchody s automatickou obsluhou bude zakomponován mezi dva vzrostlé stromy, kolem by měl růst živý plot, jenž prostor oddělí od Budějovické ulice. Budou tu i lavičky a v pořadí třetí místo si tu najde i meteorologický sloup z Husova parku.