VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Když potřebuje kdokoli pomoct, nikdo mu neodmítne

Radenín –Svým územím je Radenínsko hned po Jistebnicku největším v okrese. Jižní svah začínající Českomoravské vrchoviny nabízí krásný výhled.

2.1.2011
SDÍLEJ:

V místní prodejně nakoupíte všechno, co potřebujete. Otevřeno má denně, jen na pečivo si musíte myslet dopředu. Katarína Kohoutová odchází s dvěma plnými igelitkami. Foto: DENÍK/Kateřina Nimrichtrová

Vyjíždíme z Tábora, prší. To bude v pohodě. Blížíme se k Radenínu a kapky deště se začínají proměňovat ve sněhové vločky. Před bubákem zvaným radenínský kopec už se nám začíná svírat žaludek. Přes zimu to tu není žádná legrace. A jak se dostaneme zpátky, ví jen Bůh.

„To se ale setmělo,“ komentuje nečas prodavačka radenínského obchůdku Jana Kopecká. Právě obsluhuje osmadvacetiletou maminku dvou dětí, kterou osud do Radenína zavál až z daleké Bánské Bystrice. Katarína Kohoutová pokašlává. Zrovna zápolí s angínou a zánětem průdušek, přesto si po mléku a tatrankách říká o krabičku cigaret.

„Nekuř, aspoň teď, když jsi nemocná,“ nabádá ji prodavačka.
Katarína přijela do Čech nejdřív jen na brigádu, pak se ale zamilovala, vdala, rozvedla a skončila v Radeníně, kde žije s druhem a dvěma dětmi. A nedá na vesnici dopustit. Přestože…

„V zimě je to tady horší s dopravou. V kopci před Radenínem každou chvíli uvízne náklaďák a pak se i půl dne nedostane nikdo sem ani ven. Dá se ale jet přes Dlouhou Lhotu. To je možná i lepší cesta,“ radí řidičům mladá žena, která o cestování ví své. Za prací totiž dojíždí do Tábora. Taky na větší nákupy, nebo pro krmení pro zvířátka. A že jich má doma požehnaně. „Hned jak jsem se sem přestěhovala, pořídila jsem si koně. Pro děti jsme koupili poníka. Taky máme kozy, kachny, slepice a husy.“

I natankovat jezdí Katarína do Tábora. Nejbližší pumpa je totiž v Chýnově a zavírá v osm večer. Pak máte smůlu.
Radenín se nachází ve východní části okresu Tábor nedaleko od Chýnova na pokraji začínající českomoravské vrchoviny. Počátky obce sahají již do 13. století. Obec se skládá z vesniček: Radenín, Terezín, Bítov, Kozmice, Nuzbely, Hroby a Lažany a Sedlečko.
Dominantou obce je radenínský zámek, který dnes slouží jako dětský domov a kostel sv. Markéty. Zajímavý je i židovský hřbitov na návrší nad Radenínem.

Najdete tu domov služeb, který provozuje Jana Křivánková, autoopravnu, hospodu i protiatomový kryt. A samozřejmě také obchod s potravinami a poštu. I když nad ní se schylují černé mraky.
„Prý nám ji chtějí zrušit. Víte, co to bude pro lidi? Hlavně ti starší. Všichni si zřídili účet u poštovní spořitelny a teď aby si jezdili vybírat až do Chýnova,“ líčí temnou budoucnost Jana Kopecká. V obchodě prodává už dobrých šestnáct let. „To není jako ve městě. Tam si vás nikdo ani nevšimne. Sem přijdou, sednou si, poklábosíme. Ženský moc do hospody nechodí, tak kde se mají sejít?“

Co potřebují, to tu zákaznící najdou. Velký výběr tu nečekejte a o chleba si tu musíte říct den předem, ale základní potřeby tu více než uspokojíte. Otevřeno je denně, dokonce i v sobotu. A pokaždé tu narazíte na usměvavou, ochotnou prodavačku.
Jana Kopecká pochází z nedaleké Cetoraze, jají manžel je rodák. Za ta léta si prý v Radeníně zvykla
„Co my si tady užijeme legrace! Když třeba chodíme jako masky při maškarním průvodu. Taky se tu konají turnaje ve fotbale. Je tu skvělá parta,“ říká prodavačka a zároveň manželka místního místostarosty.

Lidi se tu znají. A když někdo potřebuje pomoct, nikdo mu neodmítne…

Slovo starosty Jaroslava Krause - Radenín se nachází ve východní části okresu Tábor v těsném sousedství s obcí Křeč, která je již v kraji Vysočina. Počátky obce sahají do 13. století, takže historie, která našim krajem prošla, byla velmi bohatá. Po Jistebnicku je Radenínsko svým územím druhým největším (28km2). Kdo se k nám jednou podíval, musel si to tu zamilovat. Krajina je tu rozmanitá, jižní svah začínající Českomoravské vrchoviny nabízí krásné pohledy do okolí až k šumavským lesům.
V Radeníně na bývalé tvrzi a následně zámku sídlilo mnoho šlechtických rodů, poslední rod Latourů. Naopak v Hrobech se na zámku jako poslední rod zabydlel rod Kolowratů. Na našem území jsou i dva kostely, krásnější v Hrobech a naopak menší , ale o to víc útulnější v Radeníně kolem kterého uprostřed vsi je menší hřbitůvek. Neméně zajímavý je i krásně upravený židovský hřbitov, posazený na sever od Radenína.
Dnes nás žije na Radenínsku kolem 510 obyvatel, kteří nacházejí práci jak na zámku v Radeníně, kde od padesátých let je umístněn internátní dětský domov, tak v místním ZD Hroby, nebo ve firmě HASS Hroby, která má sídlo na zámku v Hrobech.
Radenínem prochází cyklostezka z Chostníka na Chýnov. Jen na našem území mohou návštěvníci využít čtyř mobiliářů, které jsou umístněny na trase, odpočinout si a hlavně „pokocha“ se nádhernými výhledy do širokého okolí.
Samotná činnost Obce Radenín je zajímavá i svou podnikatelskou činností, která slouží převážně pro místní obyvatele a samotnou obec, jež je soběstačná v mnoha oborech. Nabídnout můžeme služby opravárenské, zámečnické, truhlářské, stavební. Našim svozovým autem vyvážíme komunální odpad nejen sobě, ale i dalším šestnácti subjektům v okolí, nabízíme i práce výškové s vozem Avia, nebo zemní práce se strojem UNC. Jsme soběstační i v zimní údržbě. Veškerou práci mimo těžby v našich 180 ha lesa provádějí naši zaměstnanci. Pochlubit se můžeme i místní Jednotkou dobrovolných hasičů, kteří disponují dvěma auty, které zasahují v případě živelných pohrom, ale technika je plně k dispozici místním hasičům k provozování požárního sportu. Hasiči v Radeníně a v Kozmicích se většinou starají i o další kulturní činnost v obcích jako jsou maškarní průvody, karnevaly pro děti, oslavy dětského dnu, pouťových zábav a následně mikulášských veselic.
Rádi bychom pozvali přátele na krásné závody v motoskijöringu, které se za příznivých povětrnostních podmínek již stali tradicí na závodní dráze v Radeníně.
Historie - Již roku 1300 se píše Thobias de Radonin, 1363 Radonyn, 1369 Radenin, v letech 1399 – 1405 nalézáme Radyenyn, 1546 Radenijn, 1615 už jako …na Radeníně a konečně 1654 Radenin (kraj Bechyň). Na mapách z 18. století se píše Hradenin, v 19. století Radenin. O vzniku jména svědčí prvotní tvar Radonín (t.zn. Radoňův dvůr) a změna na Radenín je napodobení okolních jmen jako Bořetín, Prasetín, Malenín a.p.
Podrobnou historii obce (sepsanou Ing.Bořivojem Čechem, za vydatné podpory paní Věnceslavy Pilátové, Lucií Klejnovou, DiS,
přispěli paní Ludmila Mikulová, pan Karel Vošta a jiní) najdete na webových stránkách obce

Autor: Kateřina Nimrichtrová

2.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Úředník ve skladu 23 000 Kč Úředníci ve skladech skladník expedient. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Velkoobchodní sklad mraženého a chlazeného zboží v Soběslavi, expedice objednávek mléčných a masných výrobků, práce s počítačem (kompletace dodávek, plánování tras řidičů atd), praxe v oboru vítána, zdravotní předpoklady, spolehlivost, pečlivost, stravenky, příspěvek na penzijní připojištění, dny dovolené navíc, bonusy za odprac. roky. Pracoviště: Jednota, obchodní družstvo tábor, velkoobchodní sklad soběslav, Na Pískách, č.p. 473, 392 01 Soběslav. Informace: Irena Řeháková, +420 381 521 391. Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 15 000 Kč Všeobecní administrativní pracovníci telefonista/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: kontaktování stávajících klientů, plánování schůzek, Kontakt: mailem.. Pracoviště: Zuzana bruera prac., U Bechyňské dráhy, č.p. 790, 390 02 Tábor 2. Informace: Zuzana Bruera, . Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 27 000 Kč Účetní všeobecní účetní. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Plat + motivační odměny, prémie - dle praxe, Kompletní vedení a zpracování finančního, skladového, mzdového účetnictví, účtování majetku, zpracování účetních uzávěrek a veškerých daňových přiznání. Samostatnost, odpovědnost, preciznost, spolehlivost, ŘP sk. B., Zaměstnanecké výhody: zvláštní prémie, podnikové stravování, dovolená navíc, jízdní výhody, proplácení přesčasů včetně příplatku, firemní akce 2x ročně., Kontakt: telefonicky, mailem, osobně po domluvě.. Pracoviště: Briklis spol s r.o., Táborská, č.p. 335, 391 75 Malšice. Informace: Miroslav Šmejkal, +420 381 278 371,777 750 320. Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 20 000 Kč Svářeči svářeč. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 45000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Sváření nerezových materiálů pro profesionální výrobu gastro zařízení - fritézy, pizza pece, sporáky atd, Příspěvek na stravování, nadstandardní zdravotní péče, bonus za docházku, kontakt tel: 8:00 - 15:00 nebo e-mail. Pracoviště: Rm gastro, s.r.o. - pobočka, Třída Čs. armády, č.p. 816, 391 81 Veselí nad Lužnicí 1. Informace: Petra Pazderová, +420 725 156 325.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na českobudějovickém Sokolském ostrově se sešlo kolem čtyř set lidí, aby vyjádřilo požadavek, aby Andrej Babiš odstoupil z vlády.
16

V Budějovicích demonstrovali za Babišovu demisi

V Sokolovně v Plané nad Lužnicí zazní koncert k 30. výročí.

Tata Bojs oslaví 30 let koncertem

Jak jsme žili v Československu. Představíme historii mladovožického fotbalu.

Mladá Vožice - V pátek pokračuje v tištěném Táborském deníku nový seriál Jak jsme žili v Československu.

Blíží se táborská Noc divadel

Tábor – Koncerty, exkluzivní tematické instalace v diváckých prostorách i podzemí, taneční vystoupení, pohádky pro děti, česko-slovenská diskotéka nebo táborák v divadelním parku.

DASHA zazpívá poprvé svůj repertoár

České Budějovice - Přední českou zpěvačku DASHU uslyšíte 20. listopadu v krajském městě na jedinečném koncertě jinak, než jste byli zatím zvyklí.

Z chaty ukradli dokonce i židle

Hlavňov – Policisté pátrají po zlodějích, kteří se někdy mezi pátkem 2. listopadu až pondělím 12. listopadu vloupali do chaty v místě zvaném Podkrupovna na Soběslavsku.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT