VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Když potřebuje kdokoli pomoct, nikdo mu neodmítne

Radenín –Svým územím je Radenínsko hned po Jistebnicku největším v okrese. Jižní svah začínající Českomoravské vrchoviny nabízí krásný výhled.

2.1.2011
SDÍLEJ:

V místní prodejně nakoupíte všechno, co potřebujete. Otevřeno má denně, jen na pečivo si musíte myslet dopředu. Katarína Kohoutová odchází s dvěma plnými igelitkami. Foto: DENÍK/Kateřina Nimrichtrová

Vyjíždíme z Tábora, prší. To bude v pohodě. Blížíme se k Radenínu a kapky deště se začínají proměňovat ve sněhové vločky. Před bubákem zvaným radenínský kopec už se nám začíná svírat žaludek. Přes zimu to tu není žádná legrace. A jak se dostaneme zpátky, ví jen Bůh.

„To se ale setmělo,“ komentuje nečas prodavačka radenínského obchůdku Jana Kopecká. Právě obsluhuje osmadvacetiletou maminku dvou dětí, kterou osud do Radenína zavál až z daleké Bánské Bystrice. Katarína Kohoutová pokašlává. Zrovna zápolí s angínou a zánětem průdušek, přesto si po mléku a tatrankách říká o krabičku cigaret.

„Nekuř, aspoň teď, když jsi nemocná,“ nabádá ji prodavačka.
Katarína přijela do Čech nejdřív jen na brigádu, pak se ale zamilovala, vdala, rozvedla a skončila v Radeníně, kde žije s druhem a dvěma dětmi. A nedá na vesnici dopustit. Přestože…

„V zimě je to tady horší s dopravou. V kopci před Radenínem každou chvíli uvízne náklaďák a pak se i půl dne nedostane nikdo sem ani ven. Dá se ale jet přes Dlouhou Lhotu. To je možná i lepší cesta,“ radí řidičům mladá žena, která o cestování ví své. Za prací totiž dojíždí do Tábora. Taky na větší nákupy, nebo pro krmení pro zvířátka. A že jich má doma požehnaně. „Hned jak jsem se sem přestěhovala, pořídila jsem si koně. Pro děti jsme koupili poníka. Taky máme kozy, kachny, slepice a husy.“

I natankovat jezdí Katarína do Tábora. Nejbližší pumpa je totiž v Chýnově a zavírá v osm večer. Pak máte smůlu.
Radenín se nachází ve východní části okresu Tábor nedaleko od Chýnova na pokraji začínající českomoravské vrchoviny. Počátky obce sahají již do 13. století. Obec se skládá z vesniček: Radenín, Terezín, Bítov, Kozmice, Nuzbely, Hroby a Lažany a Sedlečko.
Dominantou obce je radenínský zámek, který dnes slouží jako dětský domov a kostel sv. Markéty. Zajímavý je i židovský hřbitov na návrší nad Radenínem.

Najdete tu domov služeb, který provozuje Jana Křivánková, autoopravnu, hospodu i protiatomový kryt. A samozřejmě také obchod s potravinami a poštu. I když nad ní se schylují černé mraky.
„Prý nám ji chtějí zrušit. Víte, co to bude pro lidi? Hlavně ti starší. Všichni si zřídili účet u poštovní spořitelny a teď aby si jezdili vybírat až do Chýnova,“ líčí temnou budoucnost Jana Kopecká. V obchodě prodává už dobrých šestnáct let. „To není jako ve městě. Tam si vás nikdo ani nevšimne. Sem přijdou, sednou si, poklábosíme. Ženský moc do hospody nechodí, tak kde se mají sejít?“

Co potřebují, to tu zákaznící najdou. Velký výběr tu nečekejte a o chleba si tu musíte říct den předem, ale základní potřeby tu více než uspokojíte. Otevřeno je denně, dokonce i v sobotu. A pokaždé tu narazíte na usměvavou, ochotnou prodavačku.
Jana Kopecká pochází z nedaleké Cetoraze, jají manžel je rodák. Za ta léta si prý v Radeníně zvykla
„Co my si tady užijeme legrace! Když třeba chodíme jako masky při maškarním průvodu. Taky se tu konají turnaje ve fotbale. Je tu skvělá parta,“ říká prodavačka a zároveň manželka místního místostarosty.

Lidi se tu znají. A když někdo potřebuje pomoct, nikdo mu neodmítne…

Slovo starosty Jaroslava Krause - Radenín se nachází ve východní části okresu Tábor v těsném sousedství s obcí Křeč, která je již v kraji Vysočina. Počátky obce sahají do 13. století, takže historie, která našim krajem prošla, byla velmi bohatá. Po Jistebnicku je Radenínsko svým územím druhým největším (28km2). Kdo se k nám jednou podíval, musel si to tu zamilovat. Krajina je tu rozmanitá, jižní svah začínající Českomoravské vrchoviny nabízí krásné pohledy do okolí až k šumavským lesům.
V Radeníně na bývalé tvrzi a následně zámku sídlilo mnoho šlechtických rodů, poslední rod Latourů. Naopak v Hrobech se na zámku jako poslední rod zabydlel rod Kolowratů. Na našem území jsou i dva kostely, krásnější v Hrobech a naopak menší , ale o to víc útulnější v Radeníně kolem kterého uprostřed vsi je menší hřbitůvek. Neméně zajímavý je i krásně upravený židovský hřbitov, posazený na sever od Radenína.
Dnes nás žije na Radenínsku kolem 510 obyvatel, kteří nacházejí práci jak na zámku v Radeníně, kde od padesátých let je umístněn internátní dětský domov, tak v místním ZD Hroby, nebo ve firmě HASS Hroby, která má sídlo na zámku v Hrobech.
Radenínem prochází cyklostezka z Chostníka na Chýnov. Jen na našem území mohou návštěvníci využít čtyř mobiliářů, které jsou umístněny na trase, odpočinout si a hlavně „pokocha“ se nádhernými výhledy do širokého okolí.
Samotná činnost Obce Radenín je zajímavá i svou podnikatelskou činností, která slouží převážně pro místní obyvatele a samotnou obec, jež je soběstačná v mnoha oborech. Nabídnout můžeme služby opravárenské, zámečnické, truhlářské, stavební. Našim svozovým autem vyvážíme komunální odpad nejen sobě, ale i dalším šestnácti subjektům v okolí, nabízíme i práce výškové s vozem Avia, nebo zemní práce se strojem UNC. Jsme soběstační i v zimní údržbě. Veškerou práci mimo těžby v našich 180 ha lesa provádějí naši zaměstnanci. Pochlubit se můžeme i místní Jednotkou dobrovolných hasičů, kteří disponují dvěma auty, které zasahují v případě živelných pohrom, ale technika je plně k dispozici místním hasičům k provozování požárního sportu. Hasiči v Radeníně a v Kozmicích se většinou starají i o další kulturní činnost v obcích jako jsou maškarní průvody, karnevaly pro děti, oslavy dětského dnu, pouťových zábav a následně mikulášských veselic.
Rádi bychom pozvali přátele na krásné závody v motoskijöringu, které se za příznivých povětrnostních podmínek již stali tradicí na závodní dráze v Radeníně.
Historie - Již roku 1300 se píše Thobias de Radonin, 1363 Radonyn, 1369 Radenin, v letech 1399 – 1405 nalézáme Radyenyn, 1546 Radenijn, 1615 už jako …na Radeníně a konečně 1654 Radenin (kraj Bechyň). Na mapách z 18. století se píše Hradenin, v 19. století Radenin. O vzniku jména svědčí prvotní tvar Radonín (t.zn. Radoňův dvůr) a změna na Radenín je napodobení okolních jmen jako Bořetín, Prasetín, Malenín a.p.
Podrobnou historii obce (sepsanou Ing.Bořivojem Čechem, za vydatné podpory paní Věnceslavy Pilátové, Lucií Klejnovou, DiS,
přispěli paní Ludmila Mikulová, pan Karel Vošta a jiní) najdete na webových stránkách obce

Autor: Kateřina Nimrichtrová

2.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 10 000 Kč

Pomocníci v kuchyni obsluha v restauraci, kuchař, pomocný kuchař. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 10000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Hledám brigádníky na občasnou výpomoc v restauraci a obsluhu do restaurace / prázdninová brigáda, studentská brigáda, přivýdělek /, Nutná flexibilita a zodpovědnost pro zajištění provozu podniku, mzda podle odpracovaných hodin, možnost přenocování. Pracoviště: Vodňanského lesy s.r.o., penzion příběnice, 391 75 Malšice. Informace: Iva Radilová, +420 603 570 024.

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři 19 000 Kč

Mechanici a opraváři ostatních strojů a zařízení (kromě přesných strojů) Seřizovač. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Vhodné pro absolventy., Seřizování vstřikovacích lisů pro výrobky z plastů., Zaměstnanecké výhody: závodní stravování, týden dovolené navíc, příspěvek na penzijní připojištění, příspěvek na dopravu a další benefity., Kontakt: telefonicky, emailem, osobně (Mladá Vožice).. Pracoviště: Koh-i-noor mladá vožice a.s., 391 43 Mladá Vožice. Informace: Růžena Kalinová, +420 381 401 303.

Výroba - Výroba Montážní dělník 16 000 Kč

Montážní dělníci výrobků z pryže a plastů obsluhovatel lisu - dělník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Obsluha lisu na lisování výrobního odpadu ve výrobě pro automobilový průmysl, skládání palet do boxů, 12 hod směny v nepřetržitém provozu. Požadujeme samostatnost, zodpovědnost a spolehlivost. Nástupní mzda je od 15000 Kč/měsíc, mzda po zapracování a započítání bonusů až 20000 Kč/měsíčně. Nástup je možný po dohodě ihned. Zájemci se mohou přihlásit zasláním svého životopisu s uvedením pozice na e-mail: personalnitabor@greiner-perfoam.com. Bližší informace poskytneme na personálním oddělení., Perspektivní zaměstnání, možnost stravování/stravenky, čtvrtletní odměny, 13. a 14. plat, odměna za výsledek hospodaření podniku, příspěvek na penzijní připojištění, 5 týdnů dovolené, a jiné.. Pracoviště: Greiner perfoam s.r.o.tábor, Vožická, č.p. 601, 390 02 Tábor 2. Informace: Hana Jirsová, +420 381 406 734,727 916 866.

Výroba - Výroba Ruční balič 16 000 Kč

Ruční baliči Pracovník balení. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vhodné pro absolventy., Chcete být součástí společnosti vyrábějící zařízení, na kterém vaří kuchaři ve špičkových restauracích po celém světě? Pojďte pracovat pro RM GASTRO., Jsme 100% čeká firma s více než 23 letou historií. Co do objemu výroby gastro zařízení nemáme v České republice konkurenci. Ke svým spolupracovníkům, obchodním partnerům i ke svému okolí se chováme s úctou a odpovědností., Pro posílení týmu našeho výrobního závodu ve Veselí nad Lužnicí hledáme vhodného kandidáta na tuto pozici., Pracovník balení finálních výrobků., Co u nás budete dělat:, Podle stanoveného postupu budete balit finální výrobky - gastronomická zařízení do obalů (kartnové krabice, palety). Výsledkem Vaší práce bude finální výrobek např.fritéza, pizza pec, sporák připravený pro expedici k zákazníkovi., Co očekáváme od Vás:, je odpovědnost za kvalitu odvedené práce pro Vás samozřejmostí? Můžete pracovat ve dvousměnném provozu od pondělí do pátku (ranní směna 6-14:15, odpolední směna 14:15-22:30)?, To je skvělé, ostatní Vás naučíme!, Co můžete očekávat Vy od nás:, - práci na hlavní pracovní poměr, - úkolovou mzdu až 120Kč/hod, - dotované stravování v ceně cca 30Kč, - prémie za docházku až 1000Kč měsíčně, - příspěvek na údržbu pracovních oděvů, - práci v čistém a bezpečném prostředí, - kvalitní zaškolení a vybavení, , Z ergonomických důvodů je tato pozice určena pro muže., DALŠÍ INFORMACE NALEZNETE NA http://rmgastro.cz/prace/otevrene-pracovni-pozice, Kontakt: emailem, telefonicky (všední dny 7-15hod).. Pracoviště: Rm gastro, s.r.o. - pobočka, Třída Čs. armády, č.p. 816, 391 81 Veselí nad Lužnicí 1. Informace: Petra Pazderová, +420 725 156 325.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Řídil pod vlivem alkoholu

Zasloužené vítězství si vychutnával Josef Talafous, svěřenec Michala Nováka, když 3:0 na body zdolal svého soupeře.

V červenci poměří síly s těmi nejlepšími v Evropě

Stačilo zabrat páčidlem a k zemi se z Barevné skály sesypalo kamení

Český Krumlov - Že je skála v opravdu dezolátním stavu, potvrdili pracovníci chomutovské firmy STRIX, kteří si v pondělí ráno Barevnou Skálu v Novém Spolí převzali k asanaci od Lesů ČR. Stačilo totiž zabrat páčidlem a k zemi se sypalo kamení.

OBRAZEM: Trhy ve dvoře na Kozí farmě přilákaly děti i dospělé

Chýnov - Na Kozí farmě u Svobodů v Turovecké ulici v Chýnově se již tradičně konaly Trhy ve dvoře.

Majáles a jeho 150 akcí

České Budějovice - Patnáctý ročník českobudějovického Majálesu byl slavnostně zahájen v neděli v 19 hodin na náměstí Přemysla Otakara II.

V úterý naměříme 25 stupňů Celsia

Jižní Čechy - V pondělí a úterý nás v jižních Čechách čeká jasno až polojasno s teplotami mezi 21 až 24 stupni Celsia.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT