VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kdo vlastní majetek, může také platit

Táborsko – Nepříznivou situaci ohledně neziskových organizací vnímá a řeší i Asociace poskytovatelů sociálních služeb.

2.3.2011
SDÍLEJ:

Prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb Jiří Horecký.Foto: Archiv Deníku

Několik otázek jsme položili jejímu prezidentovi Jiřímu Horeckému.

Jaké stanovisko zaujala asociace k letošnímu rozdělování dotací do sociální sféry?
Ponížení oproti loňskému roku je 10,29 procenta. Dalším problémem je i to, že v některých krajích bylo přerozdělování peněz nápadně ve prospěch organizací zřizovaných krajem na úkor neziskových organizací nebo těch, které zřizuje obec. Z toho důvodu jsme se obrátili na ministerstvo, aby zbytek dotací – tedy 122 miliony korun, které ještě zbývají rozdělit, šly přímo organizacím. Někteří poskytovatelé sociálních služeb nebo některé jejich registrované služby jsou skutečně ohroženi, a to tak, že by museli buď dramaticky snížit kapacitu, nebo službu úplně zrušit. Takže chceme apelovat na ministerstvo, aby těmi dvěma zbylými procenty zachránilo ty nejkřiklavější případy.


Týká se tento problém i Jihočeského kraje? Radní Ivana Stráská uvedla, že peníze na pobytová zařízení šly rovným dílem bez ohledu na to, zda šlo o krajské, soukromé či obecní zařízení.
To je pravda. V jižních Čechách ale nastala jiná situace. Kraj podpořil ambulantní a terénní služby jednasedmdesáti procenty ve srovnání s rokem 2010. Přitom doporučení z ministerstva znělo, aby tato podpora neklesla pod devadesát procent. Například všechna nízkoprahová zařízení v kraji dostala 150 tisíc korun bez ohledu na to, o kolik žádala. Přitom u pobytových zařízení se bavíme o částkách v milionech korun, zatímco sto tisíc korun by mohlo hrát roli v tom, zda některé nízkoprahové zařízení vůbec přežije a nezanikne. Protože služba, která jednou zanikne už se velmi těžko obnovuje.

Ani prognózy nejsou moc příznivé. Dokonce se mluví o tom, že další roky mohou být co se týče peněz ještě horší…
Dá se to rozdělit do dvou etap. Tou první je rok 2012, kdy by mělo celé financování přejít na kraje. Je otázkou, zda k tomu dojde, protože nejen naše asociace, ale i Asociace krajů či Svaz měst a obcí jsou proti tomu. Druhým mezníkem je rok 2013, kdy se chystá sociální reforma. V ní se počítá i se změnou financování dlouhodobé péče. Pro rok 2012 bude peněz zhruba stejně jako letos a v roce 2013 by paradoxně mohlo být peněz dokonce víc, protože od reformy se očekává, že by se mohlo ušetřit hodně peněz v nákladech na odděleních následné péče či na LDN a skrytých sociálních hospitalizacích. A ty peníze by měly jít do sociálních zdravotních zařízení.

Existuje nějaký mechanizmus, jak zkontrolovat, že ušetřené peníze půjdou skutečně zpátky do systému sociálních služeb?
Ne. Protože ty peníze vlastně ušetří zdravotní pojišťovna a ta si je pak může použít, jak chce. Ale už jenom tím, že budou nastavena stejná pravidla financování, ať už bude člověk ležet v LDN, v nemocnici nebo v domovech, tak to budou moci ufinancovat. Zařízení budou vědět, že když budou mít toho a toho klienta, že na příspěvku na péči dostanou určitou sumu peněz, další peníze na stravu a ubytování. A když na to nebude mít sám klient, bude se testovat jeho majetek a může být požadována úhrada od blízkých osob. Když ani oni nebudou mít peníze, tak budou vyrovnávací platby a doplatí to stát. A to už jde o mandatorní výdaje státního rozpočtu, u nichž je daleko těžší je z roku na rok měnit.

Testování majetku a povinnost blízkých osob hradit služby za klienta sociálních služeb je asi novinkou.
V tuto chvíli jde o teze nového zákona, který by měl začít platit od roku 2013. Jedná se o to, co funguje například v Rakousku nebo Německu. Když má někdo malý příjem na to, aby zaplatil za ubytování a stravu, ale přitom disponuje movitým majetkem ve formě úspor nebo vlastní nějakou nemovitost, budou se doplatky kompenzovat právě z toho. Je to obdobné jako u dávek v hmotné nouzi. U nich také stát prověřuje, zda osoba, která o ně žádá, nemá některé jiné příjmy či majetek. Dalším bodem je právě participace blízkých osob. Ty by pak měly mít ze zákona povinnost podílet se na úhradě služeb péče. V současné době to je zakotveno v zákoně o rodině, ale spíš v určité deklarativní formě, byť v České republice už proběhlo osmadvacet soudních sporů, kdy rodiče žalovali své děti o přispění na péči a vždy to vyhráli.

Takže by ani nemělo hrozit, že si děti nechají nemovitý majetek rychle přepsat na sebe, a klient sociálních služeb by vlastně nic nevlastnil.
Mělo by to vlastně fungovat tak, že když tři roky před tím než by klient do zařízení nastoupil, přepsal svůj majetek na další osobu, tak tato osoba bude mít povinnost péči platit. V tuto chvíli je to ale zatím jen ve fázi tezí, ministerstvo to sice plánuje, ale technikálie, jak to přesně bude fungovat, ještě nejsou zpracovány.

Tuto tezi o majetku a spoluúčasti osob blízkých navrhla vaše asociace?
Ano. Asi před čtyřmi měsíci jsme psali otevřený dopis ministrovi práce a sociálních věcí, kde jsme mimo jiné tuto tezi představili. Toto řešení by napomohlo i vstupu soukromých investorů do sociální sféry. Soukromých zařízení je v Čechách stále velmi málo. Devadesát procent pobytových zařízení je státních a jen deset procent je v soukromých rukách. Ale například v Německu je tento poměr zcela opačný.

Když to shrneme, kdo je tedy nejvíce ohrožen letošním přerozdělováním dotací?
Jsou to právě nízkoprahová zařízení a ambulantní a terénní služby. Ty budou muset některé své služby redukovat nebo dokonce rušit. Nebo budou muset zvyšovat ceny a riskovat tak, že přijdou o klienty. Tím se ale skutečně mohou dostat na pokraj zániku.

2.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Asistent, asistentka 16 000 Kč

Odborní asistenti v administrativě Asistent/ka ředitele - projektový manažer. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Možnost zkráceného úvazku (30 hodin). Vhodné pro OZZ, OZP (s max. II.st.inv., OZP na vozíku (bezbariérový přístup), absolventy., Náplň práce (požadujeme): znalost administrace, komunikační a organizační schopnosti, příjemné vystupování, schopnost týmové spolupráce, časovou flexibilitu, dynamiku, kreativitu a samostatnost, vysoké pracovní nasazení, serióznost, preciznost, analytické myšlení, proklientský přístup, výbornou znalost MS Office, Outlook, ŘP sk.B, minimálně středoškolské vzdělání., Zaměstnanecké výhody: stravenky, dodatková dovolená., Kontakt: emailem.. Pracoviště: Asociace poskytovatelů sociálních služeb české republiky, z. s., Vančurova, č.p. 2904, 390 01 Tábor 1. Informace: Alice Švehlová, .

Doprava a logistika - Doprava a logistika Logistik 19 600 Kč

Pracovníci v dopravě a přepravě Vedoucí dopravy a technického zabezpečení. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19600 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Termín nástupu: dohodou., Požadavky: vzdělání - vyšší odborné, popřípadně úplné středoškolské strojírenské, popřípadně dopravní obory vítány. , Další požadavky: řidičský průkaz skupiny B, znalost práce na PC (Office), alespoň 3 roky praxe v oboru, zkušenosti s vedením pracovního kolektivu., Stručná charakteristika:, - sleduje stav strojního parku, - zpracovává a sumarizuje požadavky na provádění oprav a modernizaci strojů a zařízení, - sestavuje rozpočty a sleduje náklady, - zodpovídá za provádění pravidelných technických kontrol strojního a vozového parku závodu, - zajišťuje revize vozidel, mechanizmů a strojního vybavení, odpovídá za hlášení škody či havárie způsobené provozem motorových vozidel, - vykonává funkci metrologa závodu, - zajišťuje ekologickou likvidaci odpadů, - vede agendy spojené s výkonem funkce, Platové podmínky: třída 10 - od 19 600Kč + příplatek za vedení, po zapracování osobní příplatek., Zaměstnanecké benefity: stravenky, 5 týdnů dovolené, indispoziční volno., Nabídku se strukturovaným životopisem zasílejte na email: pavlikova@susjk.cz do 10.08.2018 nebo na adresu: 390 41 Tábor, Vožická 2107.. Pracoviště: Správa a údržba silnic jihočeského kraje, závod tábor, Vožická, č.p. 2107, 390 02 Tábor 2. Informace: Radka Pavlíková, .

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 20 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladník, řidič vysokozdvižného vozíku. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 29000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Manipulace s materiálem pro výrobu, řízení vysokozdvižného vozíku, práce v nepřetržitém provozu na 12 hod směny, automobilový průmysl. Požadujeme vyučení a praxi v řízení vysokozdvižného vozíku, samostatnost, spolehlivost a zodpovědnost. Platné oprávnění k řízení VZV výhodou. Nástupní mzda od 19 000Kč/měsíčně, po zapracování a započítání bonusů až 29 000 Kč/měsíčně. Nástup je možný po dohoddě ihned., Zájemci se mohou přihlásit zasláním životopisu na email: prace@greiner-perfoam.com., Zaměstnanecké výhody: perspektivní zaměstnání, možnost stravování/stravenky, čtvrtletní odměny, 13. a 14. plat, odměna za výsledek hospodaření podniku, příspěvek na penzijní připojištění, 5 týdnů dovolené a jiné., Kontakt: telefonicky, emailem, osobně.. Pracoviště: Greiner perfoam s.r.o.tábor, Vožická, č.p. 601, 390 02 Tábor 2. Informace: Hana Jirsová, +420 381 406 734,727 916 866.

Administrativa - Administrativa Úředník ve skladu 15 000 Kč

Úředníci ve skladech skladník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme bezúhonnost a dobrý zdravotní stav ., 5 týdnů dovolené , příspěvek na stravování , jazykový kurz v rámci firmy , příspěvek k penzijnímu připojištění a další benefity podle dosažených pracovních výsledků,, kontakt e-mailem nebo tel.: 7:00-15:00. Pracoviště: Vsp data a.s., Údolní, č.p. 2188, 390 02 Tábor 2. Informace: Martina Mrázková, +420 381 489 166.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

ZDENĚK STROMŠÍK z Vítkovic může být spokojený.

Sprinter Zdeněk Stromšík pokořil v Táboře český rekord

Na plavbu ze Soběslavi do Plané nad Lužnicí se vydala třicítka vodáků v kostýmech.
30

OBRAZEM: Lužnici ovládli vodáci v kostýmech

V chotovinské mateřské škole je kvůli rekonstrukci i o prázdninách živo

Chotoviny – Navzdory poklidnému průběhu prázdnin je v chotovinské mateřské škole hodně živo. Stojí za tím avizovaná rekonstrukce jejích dvou nejstarších tříd.

Rod Lannů připomíná venkovní galerie

České Budějovice - Letní venkovní Galerie Na soutoku řek Vltavy a Malše nedaleko náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích představuje pozoruhodné dílo místních rodáků z rodiny Lannů.

Kulturní dědictví uvidíte na Hluboké.

Hluboká nad Vltavou – Kulturní dědictví naší země v asi 172 obrazech můžete v tuto chvíli vidět v Zámecké jízdárně Alšovy jihočeské galerie v Hluboké nad Vltavou na výstavě Česká krajinomalba: Ze sbírek pojišťovny Kooperativa.

Na co zajít do kina

Táborsko - Přinášíme přehled programu kin.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT