Mezi knihomoly se opravdu řadit nemohu. Doby, kdy jsem četla jednu knížku za druhou, už jsou zřejmě nenávratně pryč. Nyní ji otevřu spíše sporadicky. Občas si nějakou přinesu od kamarádky, která ji má čerstvě přečtenou. Jindy sáhnu do zásob ve své knihovně. Když mě ale obsah zaujme, dokážu číst téměř nonstop. I spánek jde stranou.

Zjistit, co je nového v táborské městské knihovně jsem se vydala tentokrát pracovně v rámci „Hodina na, v..“

Chtěla jsem vyrazit včas, abych byla v knihovně ještě před otevřením. Kolegyně mě zrazovala, že tam ráno v devět nikoho nepotkám. Opak byl pravdou. Přijít chvíli před devátou, ještě bych si dokonce stoupla do fronty. I tak jsem po půl desáté napočítala na patnác lidí. Před vchodem do knižní části už byly obsazené stolky s internetem. K němu mají čtenáři přístup zdarma. V samotné knihovně už se knížkami probíraly snad všechny generace.
Jelikož má průkazka do knihovny už pozbyla platnosti, stačila stokoruna, občanský průkaz a během chvilky mi z ní ochotná paní knihovnice zase platnou průkazku vyrobila a já se vydala na toulku mezi plné regály.

Půjčit si něco z cestopisu či dějin přijela hned ráno i důchodkyně ze sídliště Nad Lužnicí. „Téměř dva roky mě zásobovalo knížkami ve větší míře příbuzenstvo a mám i čtivou sousedku. Nyní už mám přečteno, tak sem začnu chodit jako dříve. Půjčím si jednu knížku a hned jak ji přečtu, což jsou tak tři dny, tak si přijdu pro další,“ vysvětlila důvod své časné návštěvy Blažena V.

Na galerii o patro výše je k dispozici čtenářům naučná literatura. Tady právě vrácené knížky do regálu zařazovaly Eva Janíčková a Eva Effmertová. „Se zařazením nelze otálet. Jakmile kolegyně na příjmu knihu vezme zpět do systému, každý čtenář, který by ji sháněl, už počítá s tím, že ji najde na svém místě,“ vysvětlila Janíčková.

S kolegyní se shodla, že podle sortimentu knížek, který mezi čtenáři koluje, lze poznat, jaké je zrovna období.
„Jelikož je po dovolených, máme plno turistických příruček a průvodců,“ ukazuje do pojízdného kontejneru, do něhož kolegyně skládají vrácené tituly, Effmertová.
Odborná literatura pro vysokoškoláky začala jít na dračku už na počátku září. Ti si pochvalují, že táborská knihovna je velmi dobře zásobena. Jsou v ní prý tituly, které ani v Praze neseženou. Je znát i období před přijímačkami i maturitami. Během mé přítomnosti nejeden student procházel mezi regály s papírkem v ruce a hledal potřebné knížky ke studiu. Když není hned k dispozici, lze si ji zamluvit přes internet. O to samé mohou požádat i u obslužného pultu.

Po celou dobu mého pobytu jsem si užívala klid. Nikdo nevyrušoval. Všichni brali ohled na ty, co seděli u stolků a v knížkách jen listovali nebo si přišli přečíst noviny a taky se ohřát. Několik návštěvníků ale zlákala jen výtvarná díla zavěšená na zábradlí.
Díky rekonstrukci horní galerie, odkud se loni v létě přestěhovala studovna do přízemí, se mohla rozšířit i nabídka knih. Studovna bývala ještě před lety v obležení.

„S nástupem internetu si ale potřebné informace, po nichž pátrali ve slovníkové a příručkové literatuře ve studovně, najdou rychleji na internetu,“ vysvětlila důvod přestavby ředitelka knihovny Alena Otrubová.

O chod celé knihovny se stará 26 žen. Od pondělí do soboty. „To, že je v pondělí zavřeno, neznamená, že nejsme v práci, což si někteří naši čtenáři myslí, jak vyplynulo z loňské ankety. V pondělí se zde konají akce pro veřejnost a zaměstnanci se věnují všemu, na co během týdne, kdy je otevřeno od rána do včera, nebyl čas. Musí porovnat fond, dát dohromady odborné záležitosti, které se nedají dělat za plného provozu,“ dodává ředitelka.
Jen za loňský rok přibylo do knižního fondu na dvanáct tisíc nových titulů. Kupují se i na základě požadavků čtenářů, i když nelze vyhovět všem. Podle ředitelky je počet čtenářů stabilní. Nové přivádí vysoká cena knih na trhu, ty staré z knihovny odvál nedostatek času na čtení. Pamatují tady i na zapomnětlivce. Pokud četbu nevrátí v termínu, upozorní je na to knihovnice. K tomu stačí zanechat svou e–mailovou adresu či telefonní číslo. Takové připomenutí člověk neplatí. Za písemnou upomínku, už ale do peněženky sáhnout musí.

Táborskou knihovnu navštěvuje na sedm tisíc registrovaných čtenářů. Během dne do ní zavítá 350 až 500 lidí.
V příštím roce by je mohla čekat novinka v podobě elektronických čteček knih. Služba se teprve rozbíhá hlavně ve větších knihovnách. Táborská se na ni teprve chystá.

Ve dnech 4. - 10. října se uskuteční již 14. ročník celostátní akce Týden knihoven
5. října – Pro rodiče na rodičovské dovolené – šikovné ruce a ručičky v dětském oddělení od 14 hodin. Výtvarná dílnička, kde si rodiče nebo i prarodiče vyrobí s dětmi z přírodních materiálů panáčky, strašidýlka a zvířátka.
6. října – Pro děti – Odpoledne plné her k mezinárodnímu dni zvířat pod názvem Máme rádi zvířata, protože jsou chlupatá – v dětském oddělení od 14 hodin. Děti mohou vyrábět vlastní záložku do knížky s hlavičkou kočičky, medvídka, pejska… Čekají na ně testy o zvířátkách, soutěže, křížovky a jiná překvapení.
7. října – Pro národnostní a jazykové menšiny Vietnam (Země – lidi – kultura).
9. října – Pro celou rodinu Ukrajina mého srdce
Po celý týden malují děti v pobočce na sídlišti Nad Lužnicí Červenou Karkulku různých národností.
Po celý týden malují a píší na Listy ze stromu poznání čtenáři pobočky Pražské sídliště.