Planá nad Lužnicí – Miroslav Sovák přišel poprvé do školy v roce 1929, a to na Maredův Vrch. Škola byla pouze pro chlapce. „Byla nově postavená a na svou dobu byla i moderní," říká.

Miroslav Sovák se narodil se 30. srpna v roce 1923 doma v Táboře. Vyučil se puškařem, ale za svůj život vystřídal mnoho jiných zaměstnání. Nejdéle ale zůstal u povolání brusiče. Nyní žije se svou manželkou v Domě s pečovatelskou službou v Plané nad Lužnicí. 

V té době byly školy rozděleny na dívčí a chlapecké. Ta na Maredově Vrchu měla dvě budovy. V první byly třídy od první do páté a chodba ji propojovala s druhou budovou, kde byla tělocvična a nad ní dva sály pro výtvarnou výchovu. „Proti první škole stála patrová budova s byty pro školníka a ředitele," upřesňuje.

Poslední třída se platila

Druhá budova byla takzvaná měšťanská škola, která měla čtyři třídy. „Když školák dodělal třetí třídu, měl ukončené základní vzdělání, ale když chtěl jít i do čtvrté, musela se výuka platit," vzpomíná. Tento systém umožňoval, že po absolvování poslední čtvrté třídy mohl žák přestoupit na reálku, gymnázium nebo na jakoukoliv střední školu. Pak mohl student pokračovat na vysokou školu.

„Musím dodat, že do naší měšťanky chodili kluci z Bechyně, Veselí, Soběslavi, Milevska, Vožice i Chýnova," dodává ke vzpomínce na dobu mládí. Patřili k silným, poválečným ročníkům, 30 dětí v jedné třídě bylo běžné.

„Pak jsem dělal zkoušky na obchodní akademii v Táboře, psali jsme diktát počítali deset příkladů z matematiky. Přijímačky byly formální, kdo zaplatil pět set korun, byl ke studiu přijat, protože šlo o školu soukromou."

Miroslav Sovák tedy nastoupil do prvního ročníku obchodní akademie Dr. E. Beneše. „Když uvážíte, že jsme si vše do školy museli kupovat v knihkupectví pana Šafránka, tedy všechny knihy, sešity nebo i obaly, protože na všem byly štítky obchodní akademie Edvarda Beneše, tak bylo samozřejmé, že majitel školy Karel Vodrážka se choval jako opravdový ekonom," říká Miroslav Sovák.
Akademie stála a dodnes stále stojí v Jiráskově ulici, dnes ale s jiným názvem: Obchodní akademie a Vyšší odborná škola ekonomická Tábor.