Pošmáknou si na krupicové kaši s romadurem, prstíky si namočí v soli a citronu a nakonec předvedou jelena v říji, rosol či pouštní růži. Pak teprve budou pasováni na mazáky.


Třeťáci dopadnou nejhůř, ale malůvkám rtěnkou a postříkání octem neunikne při posledním zvonění nikdo. Často ani učitelé.
„Stříkáme voňavkou, ale není silná. My jsme mírumilovní hippies,“ tvrdí Martina Mládková ze Zhoře u Tábora. Dnes jí naposledy zazvonilo ve 4.D táborského gymnázia. Budoucí mazáky čeká do květinových dětí krmení jogurtem a skákání v pytlích.
„My jsme to měli loni těžší. Museli jsme vytáhnout desetník ze sklenice plné červů,“ vzpomíná Irena Křemenová z Radimovic.
Ani ve střední škole obchodu, služeb a řemesel se s budoucími mazáky nemažou.
„Nejdřív jim naservírujeme krupicovou kaši s romadurem, jíst budou samozřejmě rukama. Pak si budou muset namočit prsty ve vodě s citronem,“ vylíčila čtvrteční nástrahy na třeťáky Kristýna Čerpalová z oboru obchodně podnikatelská činnost. Herecká etuda jelen v říji, rosol nebo pouštní růže zakončí jejich utrpení a konečně se stanou mazáky.


„Žádné výhody to ale nepřináší. Ti mladší jsou rok od roku oprsklejší,“ shrnula Irena Křemenová.
Vedení škol i pedagogové tradice posledního zvonění respektují nebo minimálně trpí. Starší generace učitelů s nostalgií vzpomíná na dřívější obcházení tříd s kytarou a s programem, ti mladší berou konání studentů jako recesi, která k poslednímu dni ve škole patří.
„Je to vždycky po domluvě a většina se odehraje před osmou hodinou, takže není ani narušena výuka,“ naznačil zástupce ředitele soběslavského gymnázia Petr Lintner.


Na školách se učí, jako by se nechumelilo, ale po maturantech už nikdo žádné výkony neočekává. „Dnes se dozvíme známky z maturitních písemek. Jestli se budou učitelé chtít s námi učit, asi neuspějí,“ naznačil úmysl Martin Jirásko ze 4.C táborského gymnázia.
Posledním zvoněním legrace končí. odstartovalo svatý týden a po něm hurá před maturitní komise, které nekompromisně prověří, co zůstalo studentům v hlavách.


Kdo by čekal smutek nad koncem nejkrásnějších let, mýlí se. „Myslím, že se všichni těšíme, až odsud vypadneme. Navíc, nevidíme se naposled. Ještě nás čeká maturitní večírek,“ dodal Martin.


Posledním zvoněním je označováno veselí studentů před svatým týdnem. Doprovázeno je stříkáním různých podivně vonících směsí, malování po tvářích spolužáků, pirátským vysíláním ve školním rozhlase a somrováním peněz do klobouku.