Spousty jezů na řekách jsou nebezpečné a vodáci by je raději neměli sjíždět. Informaci mají získat přímo z břehu. Také Lužnice takové jezy staví do cesty. Řeky jsou odemčené, vodáci mohou vyrazit. Vody v korytech je teď dost, a tak by neměli riskovat například na Soukeníku v Sezimově Ústí nebo na jezu v Čelkovicích u hotelu. Správně by podle dosud platné vyhlášky měli mít od správce jezu také povolení ke splutí. Do hlavní sezony už by povinnost neměla platit.
Pomůže propust
Jak říká mluvčí Povodí Vltavy, Hugo Roldán, nemá informace, že by o splutí vůbec kdy někdo požádal. Přesto se teď vodáci ozývají, že jim tato „hloupost" zkomplikuje třeba letní tábory. „Nám nic nekomplikuje, protože pokud je na jezu vybudovaná vodácká propust (šlajsna), tak automaticky pokládáme souhlas ke splutí za udělený. Kde propust není, není jez určený ke splutí a souhlas bychom tady neudělili," vysvětluje cennou radu mluvčí povodí Hugo Roldán.
Jako důvod potřeby souhlasu zmiňuje bezpečnost vodáka, tu za citací ve vyhlášce vidí i zkušený kanoista Jan Jelšík z Tábora, jen z jiného úhlu. „Kdo a jak by plnění vyhlášky kontroloval, si neumím představit, myslím, že to slouží jen jako obezlička, když dojde k utonutí," domnívá se.
V moci mají vyhlášku ministerstvo zemědělství a dopravy. Podle ministra Dana Ťoka už pracují na odstranění překážky. „S ministerstvem zemědělství jsme se shodli na tom, že požadovat po vodácích souhlas na splutí každého jezu, je přehnané. Rádi nastavíme pravidla tak, aby příliš neomezovala rekreační plavbu. Například v tom smyslu, že pokud to signální znak přímo nezakazuje, je možné splout jez na vlastní nebezpečí. V každém případě chceme vyhlášku upravit ještě nyní, aby tato formální záležitost nijak nezasahovala do vodácké sezóny," vzkazuje čtenářům Táborského deníku Dan Ťok.
Přitom vůbec nejde o novinku, souhlas ke splutí jezu požaduje správce vodních cest již řadu let. „Až do loňska byl souhlas v Řádu plavební bezpečnosti, pak ho naše ministerstvo vypustilo, ale po diskuzi s rezortem zemědělství se povinnost přesunula do jiné vyhlášky. Pokud se nyní shodneme na úpravě, pravidlo po letech uvolníme," potvrdil i mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold s tím, že Státní plavební správa a ministerstvo dopravy nikdy dodržování vyhlášky na tak zvaných nesledovaných vodních cestách, mezi něž patří vodáky oblíbené řeky, nehlídaly, protože k tomu neměly kompetence.
Nepodceňovat zdánlivě přívětivé jezy
Signální znaky u jezů je třeba dobře sledovat a rozhodně nepodceňovat. Varování na břehu u soukenického jezu na Lužnici v Sezimově Ústí už ale není k přečtení ani z metrové vzdálenosti, natož z prostředka řeky.
„Každý jez má na starosti náš zaměstnanec. Snažíme se záchranné prvky jako jsou kruhy nebo lana obnovovat, ale často nám je ničí vandalové," stěžuje si na neukázněnost Hugo Roldán.
Povodí Vltavy letos začne s rekonstrukcí tří jezů, jeden z nich je u Hamru na Nežárce. Kromě jiných oprav na nich vybuduje propusti pro vodáky, takže jezů s „automatickým povolením" přibude.
Mezi nebezpečné jezy patří například i jez v Nuzicích nebo Pilař a Novosedelský.