Již řada městských úřadů v republice vychází občanům vstříc a umožňuje platby moderním způsobem. Tohoto komfortu by se mohli dočkat i Táborští.
Město s umístěním terminálů, jak Deníku potvrdila vedoucí odboru financí Dana Daňková, již počítá. „Softwarově je vše připraveno, takže po dohodě s příslušnou bankou budou terminály občanům k dispozici.“
Přitom nejde o čerstvou novinku. Tajemník Lubomír Šrámek nám potvrdil, že se umístění platebních terminálů již dříve plánovalo. Vzniklé problémy však realizaci odsunuly a ani nyní ještě není úplně jisté, zda a kdy se jejich spuštění občané dočkají.

První vlaštovka

Ostatní města v okrese s touto službou zatím nepočítají, a tak by Tábor mohl být první vlaštovkou, která zjednoduší platební styk.
„Nikdy jsme o této možnosti nejednali. Nemáme ani signály od občanů, že by o něco takového stáli,“ potvrdil Deníku soběslavský starosta Jindřich Bláha. Také Veselští si na nové služby hned tak neužijí.
„Potřebovali bychom takové podmínky od bankovních ústavů, aby na umístění terminálů nedoplácelo město. A ty nemáme,“ naznačil tajemník úřadu Petr Kocián.

Lidé karty vítají

Pro mnoho lidí jsou přitom karty nejen pohodlné, ale i při běžných platbách stále více využívané.
„Pro mě je dneska placení kartou jednoduší. Všechny peníze mi jdou na účet. Když chci jít na úřad, musím někde vybrat a za to pochopitelně platím,“ naznačila například Kateřina Nováková z Tábora.
Moderní technologii by uvítal i Jiří Novotný. „Většinou u sebe moc peněz nenosím a nikdy nevím, s čím na mě na úřadech vyrukují.“

Možné překážky

I když náklady za pořízení a instalaci terminálu nese banka, radnice jí vyplácí provize. „To je určité procento z provedených plateb,“ upřesnila Daňková. Spočítali, že by byly nutné minimálně 3000 plateb měsíčně. Ivana Lišková z Dražic by platební terminály na úřadech uvítala hlavně v případě, že by urychlily odbavení u přepážek a odpadlo by tím zdlouhavé čekání ve frontě před pokladnou úřadu.
Ne každý však má stejné představy. I dnes existuje řada lidí, kteří více než útlé kartě důvěřují platbě v hotovosti. „Přijde mi to složité a na úřadech se zase tak často neplatí,“ domnívá se například Martina Šimková z Tábora.
Právě malého zájmu se obává i Dana Daňková z odboru financí. „Zájem občanů o možnost placení kartou na úřadech není podle mých informací nijak velký. Přitom za každou takto provedenou platbu bude město odvádět poplatek. Proto je nutné dobře zvážit, zda se zavedení terminálů vyplatí,“ naznačila.
Malý zájem ze strany obyvatel by celý plán mohl shodit ze stolu. Jak však naznačila Dana Daňková, může radnice tuto službu občanům dotovat. Ročně lidé na úřadě zrealizují kolem pěti milionů plateb.
Zavedení plateb kartou na úřadech je přesto trendem. Věří se, že sníží riziko korupce, platba se okamžitě připíše na účet města, uspoří se poplatky za odvody hotovosti do banky a sníží se riziko přijetí padělaných bankovek.