Nový systém parkování schválilo zastupitelstvo na posledním zasedání a platit má od 1. dubna.

Představil ho místostarosta Pavel Lintner. „Náměstí je společenským, kulturním i obchodním centrem. Prioritou je zajistit dostatečný počet parkovacích míst pro krátkodobé stání. To znamená pro turisty a lidi, kteří jdou na nákup, k lékaři, do banky či na úřad,“ vysvětlil.

Stání v centru
Reálně náměstí a okolní ulice čítají 340 parkovacích míst, podle radnice by dostatečné množství bylo asi 500 parkovacích míst.
Vzniknou tři zóny, jedna zcela bez regulace, další dvě omezené časem na hodinu či dvě s platností ve všední dny od 7 do 17 a v sobotu od 8 do 12 hodin.

PLATIT SE NEBUDE

Od placeného parkování ustoupili z několika důvodů, nesouhlas projevili občané a ani pro městskou kasu by to nebylo lukrativní. „Parkovací automaty jsme zvažovali, hlavním důvodem, proč jsme je nezavedli, jsou argumenty lidí, kteří zde bydlí. Totiž že ostatní, kteří bydlí na sídlišti a v jiných lokalitách, platit nemusí. Nakonec parkovací kotouče nahrazují téměř plně parkovací lístek,“ přidal soběslavský starosta Jindřich Bláha.

NULOVÝ VÝNOS

Ekonomický přínos by byl pro radnici nulový. Instalace a následný provoz parkovacích automatů ve srovnání s příjmy z parkování by se nevyplatily.

Patová situace by nastala i v případě vydání rezidentních a abonentských karet, které radnice původně zamýšlela. Polovina parkovacích ploch má sloužit návštěvám a ty by v tomto případě měly potíže s odstavením vozu.

ROVNICE BEZ ŘEŠENÍ

Toto území čítá asi pět set bytových jednotek. „Bydlí zde osm set sedmdesát obyvatel a podle statistiky z loňského roku na každého připadá asi polovina automobilu,“ rozebral Pavel Lintner prekérní situaci.

Na náměstí tak bude fungovat starý dobrý systém. Parkování zůstane rozdělené na časové zóny – hodinové a dvouhodinové stání a 43 míst bude bez omezení. „Zůstáváme u systému parkování, který v rámci mezí funguje dobře,“ upřesnil místostarosta. „Troufám si říci, že toto řešení není konečné. Vše ale ukáže až vlastní provoz,“ uzavřel.