Dnes dopoledne vrátil měšický zámecký kostel zpátky mezi svatostánky kardinál Miloslav Vlk. Kostel v měšickém zámku zasvětil svatému Janu Nepomuckému.

Jak se stane, že kostelík v Měšicích vysvětí právě kardinál? Může za to osobní setkání s Janem Bervid – Buquoyem před pěti lety. Již tehdy padl slib, že do Měšic přijede. „Vyprávěl mi o svých plánech vytvořit v zámku místo pro setkávání. A setkávání a vztahy mezi lidmi jsou mým celoživotním tématem, proto nebylo třeba mne moc přemlouvat. Obnovovat místa svatá je důležitá věc, a obnovovat taková ohniska ve společnosti, to je také velké služba společnosti. Proto jsem rád přijel,“ vysvětlil kardinál.

„Získal jsem původní dokumenty z roku 1751, podle kterých jsem kostel opravil do původní podoby. Ještě tu máme obraz, na němž je zachycen původní oltář, který bohužel někdo ukradl a není k sehnání. Takže podle tohoto obrazu nechám zhotovit repliku,“ uvedl ke svým dalším plánům.

Již nyní jsou v kostele podle dochované předlohy zhotovené lavice pro věřící, celkem se na ně posadí třicet lidí a celkem se do kostela, který je od roku 1751 součástí zámku, vejde kolem padesáti věřících.

Přítomnost kardinála Vlka přilákala včera do zámku desítky lidí. Po mši kardinál rozdal několik podpisů, vyfotografoval se s dětmi a prohodil pár slov s lidmi, kteří ho přišli pozdravit. „My jsme s panem kardinálem krajané, tak jsem si s nim popovídal. Řekl jsem mu, že jsem pracoval v klášteře v Milevsku, kde byl statek, a kam on zajížděl na hrob děkana Žáka,“ řekl například František Hroch z Měšic.

Barokní zámek si tak včera připsal významnou historickou událost. Vůbec poprvé od založení Měšic v roce 1296 Zdislavem z Měšic vstoupil na půdu zdejšího regionu nejvyšší hodnostář katolické církve v Čechách.

Původně renesanční tvrz zde postavil až v roce 1545 Prokop z Hejlovce, předek matky majitele dnešního barokního zámku. Jako kaple k modlitbám v jeho době sloužila rotunda zasvěcená Nejsvětější trojici. Další majitel však od roku 1699 tvrz přestavěl na barokní zámek a kapli zrušil. Až do roku 1750 byli lidé z Měšic bez svatostánku.

Změnu k lepšímu přinesl až nový majitel Jan Antonín Votápek z Ritterswaldu. Tento táborský rodák již o rok později nechal k západnímu křídlu budovy přistavět nový kostelík. Nechal ho vysvětit sv. Janu z Nepomuku a opět ho zpřístupnil místním věřícím.

Po roce 1948 však nastala doba destrukce a sakrální části šlechtického sídla se staly skladištěm zemědělského družstva. „Místnosti zámku byly plné odpadů všeho druhu. Za jejich vývoz jsme zaplatili bezmála milion korun,“ naznačil komunistickou éru objektu Buquoy.
Dnes má zámek 36 komnat, které trvale obývá sedm lidí.